آیا حق اولاد فرزند پسر که خودش شاغل شده است قطع می‌شود؟

سن من بالای ۱۸ سال تمام است و در حال تحصیل هستم و گواهی تحصیل نیز برای کارفرما پدرم ارائه کرده‌ام و حق اولاد پرداخت می‌شود. الان احتمال دارد که مشغول به کار شوم.

در صورتی مشغول به کار شوم آیا حق اولاد پس از اشتغال قطع می‌شود؟ اگر برادرم که کمتر از ۱۸ سال دارد مشغول به کار شود حق اولاد پرداختی به پدرم از بابت برادر کوچکتر قطع می‌شود یا نه؟


شرایط پرداخت حق اولاد فرزند پسر کمتر از ۱۸ سال

شرایط پرداخت حق اولاد یا همان کمک هزینه عائله مندی در ماده ۸۶ قانون تامین اجتماعی تشریح شده است. طبق این ماده فرزندان فارغ از اینکه پسر باشد یا دختر تا سن ۱۸ سال تمام مشمول دریافت حق اولاد هستند. علاوه بر سن فرزندان، سابقه بیمه پدر شاغل نیز اهمیت دارد. حداقل سابقه بیمه لازم برای پرداخت حق اولاد ۷۲۰ روز تعیین  شده است.

 شرط دیگر برای پرداخت حق اولاد در این ماده ذکر شده است که طبق آن حداکثر به ۲ فرزند حق اولاد قابل پرداخت است. این محدودیت که سقف تعداد فرزندان برای پرداخت حق اولاد را ۲ فرزند اعلام کرده، در مقررات و قوانین بعدی مربوط به سیاست‌های تشدید موالید برداشته شده و پرداخت حق اولاد محدودیت ندارد. برای فرزندان زیر ۱۸ سال اشتغال به کار مانع پرداخت حق اولاد نیست.

شرایط پرداخت حق اولاد فرزند پسر بالاتر از ۱۸ سال

در ماده ۸۶ قانون تامین اجتماعی شرط پرداخت حق اولاد برای فرزندان پسر و یا دختر بالاتر از ۱۸ سال را صرف اشتغال به تحصیل تعیین کرده است. منظور از صرف اشتغال به تحصیل این است که فررزند بالای ۱۸ سال فقط مشغول به تحصیل باشد و اشتغال به کار نداشته باشد.

بنابراین هر کارگری که دارای فرزند بالای ۱۸ سال باشد و فرزند وی مشغول به تحصیل باشد، باید از مرکز آموزشی محل تحصیل فرزند خود گواهی اشتغال به تحصیل دریافت و به کارفرما ارائه دهد. چنانچه فرزند بالای ۱۸ سال پسر علاوه بر تحصیل، در شغلی اشتغال داشته باشد حق اولاد برای وی تعلق نمی‌گیرد. در صورتی که کارگر اشتغال فرزند خود را کتمان کرده باشد، پس از محرز شدن اشتغال فرزند برای کارفرما مواردی مانند پرداخت بیمه به فرزند پسر و حق اولاد پرداخت شده در گذشته از تاریخ شروع به اشتغال قابل دریافت از طرف کارفرما است.


مطالب مرتبط زیر را نیز بخوانید.

۴ دیدگاه دربارهٔ «آیا حق اولاد فرزند پسر که خودش شاغل شده است قطع می‌شود؟»

  1. سلام
    اگه فرزند پسر بالای ١٨سال دانشجوی رشته فرهنگیان باشد باز هم برای پدر مستمری بگیرش حق اولاد واریز می‌شود؟

    1. هادی پیروزرام

      سلام
      طبق قانون، به فرزند بالای ۱۸ سال که صرفا به تحصیل مشغول باشد حق اولاد تعلق می‌گیرد.

  2. با درود و آرزوی سلامتی برای شما عزیزان.
    اگر کارگری ۱۲ساعت کار و ۲۴ساعت استراحت باشد باتوجه به اینکه ۲۴۰ساعت در ماه کار میکنه چند ساعت در ماه باید کار موظفی داشته باشد.در محل کارمن،کارفرما برای نیمه ی اول سال ۲۰۰ساعت و برای نیمه ی دوم سال ۱۹۱ساعت از ۲۴۰ساعت ،کم میکنند و مابقی را اضافه کار محاسبه میکنن و در مقابل اعتراض کارگران که میگن با توجه به تعطیلی ها ،برای هر ماه ساعت کار موظفی متفاوت هست،میگن قانون کار هست.،لطفا اگر کارفرماصحیح میگن،کدام ماده و تبصره ی قانون کار اینو میگه؟؟؟
    خواهش میکنم پاسخ بفرمائید.
    سپاسگزارم

    1. سلام
      ساعت کاری تعریف شده در قانون کار برای همه کارگران از جمله ۱۲-۲۴ یکسان است و کارکرد مازاد بر موظفی اضافه کاری محسوب می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ کامل نگرفتید؟
برای دریافت مشاوره تخصصی قانون کار
حقوق دستمزد-قرارداد کار- تصفیه حساب کارگران -شکایت اداره کار - سخت و زیان آور - حوادث و بیماری‌های کار-بیمه بیکاری - بازنشستگی کارگران