نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
page
dwqa-question
dwqa-answer
e-landing-page
wpforms

اخبار مذاکرات مزدی 1401/هفته بعد رقم سبد معیشت اعلام خواهد شد

رقم سبد معیشت 1401
رقم سبد معیشت 1401

یازدهم بهمن‌ماه جلسه کمیته دستمزد با حضور شرکای اجتماعی برگزار و محاسبات سبد معیشت در این جلسه انجام‌شده و اعلام و علنی کردن رقم سبد معیشت به بعد از جلسه شورای عالی کار در شنبه هفته آینده موکول شد.

در ارتباط با این جلسه و خواسته‌های کارگران، نماینده مجمع عالی نمایندگان کارگری در شورای عالی کار می‌گوید: انتظار ما این است که مزد 1401 به‌گونه‌ای تعیین شود که کارگران دوباره توانایی قدرت خرید داشته باشند و با توجه به تورم شدید ماه‌های اخیر، توقع داریم صاحب توانایی لازم برای اداره کردن زندگی روزمره خود را داشته باشیم.

وی تاکید کرد: روال این است که رقم دستمزد تنها با در نظر گرفتن میزان خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های خانوار تعیین می‌شود بنابراین مبنای مذاکرات مزدی 1401 باید سبد معیشت باشد.

تاجیک توضیح داد: دستمزدهای دو و سه سال اخیر فقط سبد خوراکی‌ها را پوشش می‌داد و به خاطر افزایش هزینه‌های خوراکی، تامین خوراکی‌های باکیفیت خانوار با حداقل دستمزد امکان‌پذیر نبود و هیچ منبعی نیازمندی‌های خانوار ازجمله مسکن، درمان، آموزش، حمل‌ونقل و مسائل فرهنگی کارگران را تامین نمی‌کرد.

به گفته‌ی این نماینده کارگری، کارگران اگر بخواهند دستمزد دریافتی را هزینه مسکن کنند، باید تمام ماه گرسنه بمانند و اگر بخواهند با دستمزد غذا بخرند، باید بروند و در پارک چادر بزنند

نماینده مجمع عالی نمایندگان کارگری با اشاره به اینکه «دستمزد فعلی برای تامین سی درصد از هزینه‌های زندگی کافی نیست» گفت: امیدواریم در مذاکرات مزدی، سبد محاسبه‌شده مبنا قرار بگیرد. ریل‌گذاری مذاکرات مزدی در سال‌های اخیر به طرز درستی انجام‌گرفته است. قبل از آن مبنا تورم رسمی قرار می‌گرفت و باعث نادیده گرفته شدن سبد معیشت یا همان بند دوم ماده 41 قانون کارشده و همچنان باعث ناصحیح شدن محاسبات تورمی می‌شد و علت آن این بود که به‌جای اینکه تورم را روی هزینه‌های زندگی محاسبه کنند، روی درآمد کارگران می‌کردند درحالی‌که تورم حادث بر سبد معیشت یا همان تورم ناظر بر هزینه‌های ماهانه، تورم واقعی است.

این نماینده ادامه داد: ادعای دولت این بود که ما دستمزد کارگران را بیشتر از تورم افزایش دادیم، حال باید پرسید پس چرا کارگران سال‌به‌سال فقیرتر می‌شوند؟ علت این ادعای ناصحیح همان اشتباه محاسباتی است؛ مبنای آن‌ها تورم رسمی بود و به پایه حقوق کارگران اعمال می‌کردند و به‌این‌ترتیب کارگران سال‌به‌سال فقیرتر شده و عقب‌ماندگی معیشت کارگران جبران نمی‌شود.

تاجیک درباره علنی شدن رقم سبد معیشت در شنبه هفته آینده، اظهار کرد: انتظار ما این است سبد معیشت، مبنای دستمزد 1401 بوده و به‌گونه‌ای تعیین شود که موجب جبران قدرت خرید ازدست‌رفته باشد و دوباره شاهد سقوط معیشتی کارگران نباشیم.


مطالب مرتبط زیر را نیز بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیش حقوقی بساز
قرارداد کار تنظیم کن
مشاوره بگیر
چگونه خیلی راحت ریز حقوق و مزایای 1402 خود یا کارکنان خود را دقیق محاسبه کنید؟
برای دریافت آنلاین و فوری فیش حقوقی 1402 قانون کار
پایه سنوات تجمیعی، مزد شغل، حق مسکن، بن کارگری، حق اولاد، اضافه کاری، شب کاری، نوبت کاری، جمع کاری، ماموریت، حق بیمه، مالیات حقوق...
طبق آخرین مقررات و همه در یک برگه PDF قابل چاپ به شکل فیش حقوقی (رایگان و حرفه‌ای)