استقبال دیپلمه‌ها از مهارت آموزی در محیط کار

علاقه دیپلمه ها به مهارت آموزی
علاقه دیپلمه ها به مهارت آموزی

آمار و ارقام نشان می‌دهد که بیشتر از ۴۰ درصد متقاضیان مهارت آموزی در محیط واقعی کار را جوانان دیپلمه ۲۱ تا ۳۰ ساله تشکیل می‌دهند و مردان از این طرح بیشتر استقبال کرده‌اند.

طرح مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار برای تربیت و ارتقا مهارتهای شغلی و اشتغال‌پذیری جوانان جویای کار ۱۵ ساله و بالاتر فاقد مهارت یا کم مهارت تدوین شده است. مسئولیت اصلی اجرای این طرح در سال‌های گذشته بر عهده سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای بوده است.

در این طرح فرصت یکساله به کارفرمایان داده می‌شود تا به داوطلبان جوان واجد شرایط در گروه سنی ۱۵ تا ۲۲ سال، مهارتهای شغلی در محیط کار را انتقال دهند و مهارت آموزان پس از کسب دانش کافی در یکی از حرفه‌های آموزشی مجاز، طبق توافق کارفرما و فرد آموزش گیرنده وارد بنگاه‌های اقتصادی خصوصی و تعاونی دارای پروانه کسب یا بهره‌برداری از مراجع ذیصلاح یا واحدهای وابسته به نیروهای مسلح شده و تحت نظارت مرکز یادگیری و مطابق مقررات آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در واحدهای مشمول طرح دوره‌های مهارت آموزی را می‌گذارند.

طول این دوره‌ها حداقل ۱۲۰ روز و حداکثر ۳۶۰ روز و حداقل سن مهارت ۱۵ سال است. مهارت‌آموز در طول دوره مهارت آموزی تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی قرار گرفته و دولت هزینه بیمه مسئولیت و حوادث مشمولان را برعهده دارد. با خاتمه دوره مهارت‌آموزی، آزمون گرفته و به مهارت آموزان گواهینامه مهارت آموزی داده می‌شود.

گزارش عملکرد سه ماهه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرای طرح مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار از جذب ۱۴ هزار و ۷۷۲ نفر در واحدهای پذیرنده خبر می‌دهد.

غلامحسین حسینی نیا- معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای – با اشاره به روند اجرای طرح می‌گوید: از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ بیش از ۲۵۰ هزار نفر از خدمات آموزشی در قالب طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار برخوردار شده‌اند و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به لحاظ ماموریت، ساختار و اهداف بیشترین تطابق با مفاد طرح مذکور را داشته است.

وی ۴۳ درصد از متقاضیان مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار را در گروه کارجویان ۲۱ تا ۳۰ ساله و دارای مدرک دیپلم ذکر کرده و می‌گوید: از مجموع ۶۱ هزار و ۲۱۰ متقاضی کسب مهارت در محیط واقعی کار ۹ درصد زنان و ۹۱ درصد مردان هستند.

طبق گفته رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‎‌ای، آمار عملکرد طرح مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار طی سال ۱۴۰۰ در خوشه آموزشی صنعت ۵۱ درصد، خدمات ۳۴ درصد، کشاورزی ۸ درصد و فرهنگ و هنر ۷ درصد بوده است.

قبل از این معاونت اشتغال وزارت کار در گزارشی از نتایج طرح مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار، مجموع تعداد واحدهای پذیرنده کارورز از سال ۱۳۹۶ تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۰ را ۷۶ هزار و ۸۲۶ واحد و سهم واحدهای پذیرنده کارورز در بخش خدمات را ۳۱.۹ درصد، بخش صنعت ۵۱.۷ درصد، فرهنگ و هنر ۹ درصد و کشاورزی را ۷.۴ درصد اعلام کرده بود.

همچنین از سال ۱۳۹۶ تا پایان شهریور سال گذشته، ۲۱۶ هزار و ۷۲۹ نفر مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار را تجربه کردند که از این تعداد ۴۸.۸ درصد در بخش خدمات، ۳۴.۲ درصد در بخش صنعت، ۹.۴ درصد در بخش فرهنگ و هنر و ۷.۷ درصد در بخش کشاورزی به کسب مهارت پرداخته‌اند.

طرح مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار با هدف آشنایی با محیط کسب و کار، ایجاد خودباوری در مهارت‌آموزی برای ورود به عرصه اشتغال و کارآفرینی، حفظ و پایداری مشاغل سنتی و بومی به ویژه در صنایع دستی و کمک به بنگاه های فعال به منظور شناسایی و جذب نیروی مستعد و توانمند به اجرا درآمده است. کل بنگاه‌های فعال اقتصادی دارای مجوز از یکی از دستگاه‌های اجرایی می‌توانند به عنوان واحد پذیرنده برای مشارکت در این طرح تقاضا دهند.


مطالب مرتبط زیر را نیز بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ کامل نگرفتید؟
برای دریافت مشاوره تخصصی قانون کار
حقوق دستمزد-قرارداد کار- تصفیه حساب کارگران -شکایت اداره کار - سخت و زیان آور - حوادث و بیماری‌های کار-بیمه بیکاری - بازنشستگی کارگران