افزایش حقوق سال جدید کارگران طبق نرخ واقعی تورم

عضو هیات مدیره کانون کارکنان داروخانه‌های کشور از نمایندگان جامعه کارگری در شورای عالی کار درخواست کرد از حقوق کارگران در جهت افزایش حداقل دستمزد دفاع کنند.

محسن تبریزی در گفتگویی تاکید کرد: طبق ماده ۴۱ قانون کار، افزایش حقوق باید هماهنگ با نرخ تورم واقعی و کالاهای ضروری در سبد معیشت تعیین شود به این علت نمایندگان کارگری باید تلاش‌شان را برای بالا بردن دستمزد براساس نرخ واقعی تورم انجام دهند تا قبل از اتمام سال حداقل دستمزد مشخص شود. در غیر اینصورت افزایش حقوق کارگران در سال جدید بی‌تاثیر خواهد بود.

تبریزی با تاکید بر اینکه کارگران شاغل و بازنشسته خواستار واقعی محاسبه شدن مزد با در نظر گرفتن تورم و هزینه‌های سبد معیشت خانوارهای کارگری هستند، اضافه کرد: روند افزایش دستمزد کارگر باید به‌گونه ای باشد که سفره‌اش هرگز خالی نماند. در شرایط کنونی قدرت خرید جامعه کارگری و بازنشستگان خیلی کاهش پیدا کرده است و دخل و خرج زندگی‌شان باهم برابری ندارد. بنابراین کارگر چگونه می‌تواند با حداقل دریافتی خود و دیگر اعضای خانواده‌اش را اداره کند.

افزایش دستمزد کارگران اصلا قابل مقایسه با نرخ تورم نیست
افزایش دستمزد کارگران اصلا قابل مقایسه با نرخ تورم نیست

تبریزی تنها راه جلوگیری از وخیم‌ شدن شرایط معیشتی خانواده‌های کارگران را افزایش حقوق براساس پیش‌بینی تورم سال و اجرای مصوبه مزدی دانست و گفت: هر روز نرخ تورم افزایش پیدا می‌کند ولی افزایش حقوق کارگران فقط یکبار در سال اتفاق می‌افتد و آن یکبار هم متاسفانه نرخ سبد معیشت در نظر گرفته می‌شود و نه نرخ واقعی تورم.

وی در رابطه با قدرت چانه‌‍زنی نمایندگان کارگری در شورای عالی کار نیز گفت: شورای عالی کار نباید زیر بار افزایش حداقلی حقوق کارگران برود، کارگران در ماه‌های آخر سال از نمایندگان کارگری درخواست دارند تلاش‌شان را برای افزایش دستمزد بر اساس نرخ واقعی تورم انجام دهند.

عضو هیات مدیره کانون سراسری کارکنان داروخانه‌های کشور با بیان این موضوع که نرخ تورم و سبد معیشت خانوار دو مولفه اصلی تعیین دستمزد سالانه کارگران به حساب می‌آیند، گفت: در تعیین دستمزد براساس قانون کار هیچگاه نرخ تورم بانک مرکزی و سبد هزینه خانوار مورد توجه جدی قرار نگرفته است به صورتی که برخی اوقات دلایلی همانند رکود اقتصادی، شرایط تحریمی، کاهش تولید یا بدهکاری کارفرمایان را مبنای ملاحضات برای تعیین دستمزد قرار می‌دهند.

این فعال کارگری در ادامه اضافه کرد: باتوجه به اینکه امسال حقوق نسبت به سالهای گذشته بیشتر افزایش پیدا کرد ولی به دلیل تورم بالا اثری در زندگی کارگر نداشت.

تبریزی در پایان گفت: در شرایطی که کارگران شاغل و بازنشسته در تامین حداقل نیازهای خود و خانواده‌های خود عاجز شده‌اند و بیشترین فشار ناشی از بحران اقتصادی موجود بر آن‌ها تحمیل شده است، از نمایندگان جامعه کارگری در شورای عالی کار درخواست داریم از حقوق به حق کارگران در جهت افزایش حداقل دستمزد دفاع کنند.


مطالب مرتبط باهمین موضوع را این زیر بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چگونه خیلی راحت ریز حقوق و مزایای 1402 خود یا کارکنان خود را دقیق محاسبه کنید؟
برای دریافت آنلاین و فوری فیش حقوقی 1402 قانون کار
پایه سنوات تجمیعی، مزد شغل، حق مسکن، بن کارگری، حق اولاد، اضافه کاری، شب کاری، نوبت کاری، جمع کاری، ماموریت، حق بیمه، مالیات حقوق...
طبق آخرین مقررات و همه در یک برگه PDF قابل چاپ به شکل فیش حقوقی (رایگان و حرفه‌ای)