نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
page
dwqa-question
dwqa-answer
e-landing-page
wpforms

بن غیر نقدی کارگران در شورای عالی کار تصویب نشد!

بن غیر نقدی کارگران در شورای عالی کار تصویب نشد!
بن غیر نقدی کارگران در شورای عالی کار تصویب نشد!

در اولین جلسه شورای عالی کار دولت سیزدهم که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون روابط کار و نمایندگان گروه‌های کارگری و کارفرمایی برگزار شد، موافقتی با غیر نقدی شدن بن خواربار کارگران نشد و نمایندگان کارگری راه‌حل مناسب را در ترمیم دستمزد و توزیع کالای تنظیم بازاری به کارگران دانستند.

موضوع این جلسه از شورای عالی کار، بهبود معیشت کارگران و تبدیل کمک هزینه اقلام مصرفی (بن کارگری) از نقدی به غیر نقدی بود.

هادی ابوی، نماینده کارگران در شورای عالی کار جزئیات این جلسه را چنین بیان کرد: «پیشنهاد غیر نقدی شدن بن خواربار کارگران از جانب صندوق کارآفرینی امید مطرح شد و جزئیات آن به این صورت بود که کارفرمایان مبلغ چهارصد هزار تومانی بن خواربار (از مصوبات شورای عالی کار در تعیین حقوق و دستمزد 1400) را به صندوق کارآفرینی امید واریز کنند و صندوق معادل آن، به کارگران کارت اعتباری و تسهیلات با کارمزد اندک اختصاص بدهد که از این پیشنهاد در جلسه استقبال نشد و با مخالفت اعضا رد شد.»

وی افزود: گروه کارگری حاضر در جلسه روی توزیع کالاهای تنظیم بازاری تاکید کردند و اعلام شد که دولت باید در این مورد به کمک خانوارهای کارگری بیاید و اقداماتی انجام دهد.

ابوی در ادامه گفت: «در مورد راهکارهای تقویت معیشت کارگران نیز مطالبی مطرح و عنوان شد که معیشت کارگران با این دریافتی دچار مشکل است. بنا به آخرین گزارش‌ها که از سوی نماینده کانون عالی شورای اسلامی کار کشور ارائه شد، هزینه سبد معیشت کارگران به ۱۱.۵ میلیون تومان در ماه رسیده و ملزم هستیم راهکاری در پیش بگیریم که دستمزد کارگران ترمیم شود چرا که کاهش قدرت خرید کارگران ناشی از تورمی است که در کشور ایجاد شده است، از طرفی در نظر داشته باشیم  که کارفرمایان هم باید توانایی پرداخت داشته باشند.»

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه با کنترل تورم نیازی به افزایش دستمزد نیست، اظهار کرد: قدرت خرید کارگران باید افزایش یابد تا سفره کارگران کوچک‌تر نشود. ابوی نظر وزیر کار و معاون روابط کار از برگزاری جلسه شورای عالی کار را در جهت شفاف سازی و کارگشایی دانست و گفت: بااینکه جلسه، مصوبه‌ای نداشت ولی کلیات آن مثبت بود و دستاوردی که از جلسه حاصل شد این بود که از این به بعد جلسات شورای عالی کار به طور منظم و ماهیانه برگزار شود تا قدرت چانه‌زنی هر دو گروه کارفرمایی و کارگری افزایش یابد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیش حقوقی بساز
قرارداد کار تنظیم کن
مشاوره بگیر
چگونه خیلی راحت ریز حقوق و مزایای 1402 خود یا کارکنان خود را دقیق محاسبه کنید؟
برای دریافت آنلاین و فوری فیش حقوقی 1402 قانون کار
پایه سنوات تجمیعی، مزد شغل، حق مسکن، بن کارگری، حق اولاد، اضافه کاری، شب کاری، نوبت کاری، جمع کاری، ماموریت، حق بیمه، مالیات حقوق...
طبق آخرین مقررات و همه در یک برگه PDF قابل چاپ به شکل فیش حقوقی (رایگان و حرفه‌ای)