تغییری در مزد امسال صورت نمی‌گیرد

دستمزد 1401 کارگران
دستمزد ۱۴۰۱ کارگران

در روز جهانی کارگر رئیس کمیسیون مجلس با اظهارات خود باعث خشم و نا‌رضایتی کارگران و نمایندگان آن‌ها شد. محمدرضا پورابراهیمی افزایش ۵۷.۴ درصدی دستمزد و مصوباتِ مزدی شورای عالی کار مورد انتقاد قرار داد و از پیشنهاد تعدیل دستمزد و احتمال بررسی آن در جلسه سران سه قوه خبر داد و گفت: «نتیجه این افزایش مزدی تعدیل گسترده و بیکاری است که باید کاهش یابد.»

در این رابطه علی خدایی (عضو کارگری شورایعالی کار) افزود: نهادی که سه جانبه و غیردولتی باشد، هیچ نهاد یا فردی بالاتر از این شورا نیز به هیچ وجه توانایی تغییر مصوبات آن را ندارد؛ و این در حالی است که تعیین این مزد با مشارکت هر سه گروه دولت، کارگری و کارفرمایی انجام گرفته است و قطعا قابل تغییر نیست.

خدایی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس که با اظهارات خود موجب نگرانی کارگران کشور شد را مورد انتقاد قرار داد و اظهار کرد: در مقوله‌ی دستمزد، باید به آقای پورابراهیمی بگویم که بنده شما را به رسمیت نمی‌شناسم چرا که شورایعالی کار مهم است و شخص وزیر کار که بار‌ها موافقیت خود را با مزد مصوب اعلام کرده است و مصوبه به هیچ‌وجه تغییر نمی‌کند؛ بعد از تعیین دستمزد در شورایعالی کار وزیر کار موافقت رئیس جمهور را با این مزد اعلام کرد و حتی قول افزایش ۳۰۰ هزار تومانی حق مسکن را از ایشان گرفته‌ایم؛ در هفته کارگر عبدالملکی نیز بار‌ها از افزایش دستمزد دفاع کرد، حال چگونه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار می‌کند که رئیس جمهور با مزد ۱۴۰۱ مخالف است؟ نکته قابل توجه اینجاست که معاون روابط کار وزیر کار، بعد از اظهارات ایشان، به کلی این اظهارات و مخالفت رئیس جمهور را تکذیب کرد.

به گفته وی، بحث دستمزد تمام شده است و هیچ تغییری نخواهد کرد؛ هرچند اتاق بازرگانی و حامیان و نمایندگان آن‌ها دست‌بردار نیستند و مدام به افزایش مزد حمله می‌کنند و گناه تمام ناکامی‌های اقتصادی و بدعملکردی‌های خودشان را گردن مزد کارگر می‌اندازند.

معاون روابط کار وزیر کار

عضو کارگری شورای عالی کار ادامه داد: انتظارم از آقایان این است که به جای اینکه در تلاش باشند تا مزد را سرکوب کنند، سعی کنند مشکلات اقتصادی کارگران و مردم را حل کنند؛ در روز کارگر اظهارات رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس باعث دهن‌کجی به کارگران و خاطره بد در ذهن آن‌ها شد. اقداماتی که از سوی مخالفان منافع کارگران با رانت‌های اطلاعاتی که در اختیار دارند انجام می‌شود، مطمئن باشند با واکنش کارگران و نمایندگان آن‌ها مواجه می‌شوند. افسوس که از طریق تنطیم بودجه و نظارت بر اجرا، همین نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون اقتصادی به راحتی می‌توانستند شرایط اقتصادی کشور را کنترل و بهبود ببخشند اما به جای گشایش اقتصاد و کاهش تورم، به جان دستمزد کارگران افتاده و از ضربه به آن‌ها دریغ نمی‌کنند.

خدایی تاکید کرد: انتظار دیگری از مجلس شورا که داعیه‌ی انقلابی‌گری دارد، داشتیم. نمایندگانی همچون آقای پورابراهیمی با مخالفت های خود ثابت کردند که هیچ زمان نمی‌خواهند «نماینده مردم» باشند بلکه فقط نماینده یکسری گروه‌های خاص هستند و دفاع از منافع جمعی مردم و کارگران که وظیفه ی اصلی آن‌ها است، کلا فراموش کرده‌اند.

در پایان نماینده کارگران در شورایعالی کار تصریح کرد: به هیچ وجه مزد مصوب تغییر نخواهد کرد؛ شورای اطلاع‌رسانی دولت و معاون روابط کار وزیر کار نیز با قطعیت اعلام کردند که افزایش مزد قطعی و غیرقابل تغییر است؛ با این حال، زمستان می‌رود و روسیاهی برای ذغال می‌ماند؛ شرمندگی از آنِ نماینده‌ای است که به جای وکالت مردم، اتاق بازرگانی و سودجویان را نمایندگی می‌کند. 


مطالب مرتبط زیر را نیز بخوانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ کامل نگرفتید؟
برای دریافت مشاوره تخصصی قانون کار
حقوق دستمزد-قرارداد کار- تصفیه حساب کارگران -شکایت اداره کار - سخت و زیان آور - حوادث و بیماری‌های کار-بیمه بیکاری - بازنشستگی کارگران