نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
page
dwqa-question
dwqa-answer
e-landing-page
wpforms

حق جذب سال 1401 کارگران قانون کار چقدر است؟

من در شرکتی مشغول به کار هستم که پارسال ماهانه مبلغ 5 میلیون ریال به عنوان حق جذب (فوق العاده جذب 1401)  پرداخت می‌شد.

حق جذب سال 1401 چقدر باید افزایش یابد؟

آیا کارفرما می‌تواند حق جذب سال 1401 را قطع کند؟


انواع حق جذب سال 1401

حق جذب (فوق العاده جذب 1401) دارای حالت‌ها و شرایط مختلفی است که هر کدا دارای شرایط متفاوتی از لحاظ قانون کار هستند.

-حق جذب در کارگاه های فاقد طبقه بندی مشاغل و دارای طبقه بندی مشاغل

-حق جذب در قراردادهای کار موقت و دائمی

-حق جذب مشاغل تخصصی و فوق العاده جذب بازار کار

در حالت‌هایی که ذکر شد محاسبه حق جذب 1401 از روی حق جذب سال گذشته متفاوت است. نحوه محاسبه افزایش حق جذب 1401 و شرایط ثابت ماند حق جذب و نیز حذف آن به شرح زیر خواهد بود.

حق جذب در کارگاه های دارا/بدون طبقه بندی مشاغل

در کارگاه های فاقد طبقه بندی مشاغل حق جذب یا فوق العاده جذب جزو مزد ثابت محسوب می‌شود. طبق بخشنامه مزد 1401 تمام اقلام مزدی باید نسبت به سال گذشته به میزان تعیین شده افزایش یابد. محاسبه میزان افزایش حق جذب سال 1401 نسبت به سال 1400 از فرمول سایر سطوح مزدی محاسبه می‌شود. افزایش سایر سطوح مزدی 1401 معادل 38 درصد به علاوه روزانه مبلغ ثابت 171.722 ریال است. اگر آیتم های مزدی به تفکیک محاسبه شوند (مزد شغل و حق جذب) افزایش حق جذب 1401 صرفا 38 درصد نسبت به سال قبل خواهد بود.

در کارگاه‌های دارای طبقه بندی مشاغل دو نوع حق جذب می‌تواند وجود داشته باشد. 1-حق جذب مشاغل تخصصی 2-حق جذب فوق العاده بازار کار

حق جذب مشاغل تخصصی شرایط حق جذب در کارگاه های فاقد طبقه بندی مشاغل را دارد.

حق جذب فوق العاده بازار کار جزو مزد مبنا محسوب نشده و شامل افزایش مزد سالیانه نمی‌شود.

حق جذب در قراردادهای کار موقت و دائمی

پس از پایان هر قرارداد کار هیچ یک از طرفین نسبت به ادامه شرایط همان قرارداد کار تعهدی ندارند و چه بسا می‌توانند پس از اتمام قرارداد کار از تمدید و یا تجدید آن خودداری نمایند. شرایط قرارداد کار می‌تواند شامل شرایط حداقل قانون کار و یا شرایط و مزایایی بالاتر از قانون کار داشته باشد. رعایت حداقل شرایط قانون کار در قرارداد کار الزامی است ولی شرایط و مزایای بالاتر از قانون کار برای کارفرما اختیاری و توافقی است.

با توجه به اینکه حق جذب در حداقل شرایط قانون کار تعریف نشده است لذا موضوعی توافقی بین کارگر و کارفرما است. حق جذب در قراردادهای کار دائمی در صورتی که شغل و پست کارگر با رعایت شرایط قانونی تغییر نکند قابل حذف و یا کاهش نیست. افزایش حق جذب در قراردادهای کار دائمی تابع شرایط توضیح داده شده در بند قبلی است.

در شروع هر قرارداد کار موقت کارفرما الزامی به تبعت از قرارداد کار قبلی ملزم به پرداخت حق جذب نیست. اگر قرارداد کاری در پایان سال 1400 به اتمام رسیده و مبلغی با عنوان حق جذب پرداخت می‌شده است در شروع سال جدید و شروع قرارداد کار جدید کارفرما الزامی به پرداخت و یا افزایش مبلغ پرداختی طبق بخشنامه مزد نخواهد بود. این مقررات حق جذب در قانون کار است و از لحاظ قانون تامین اجتماعی نکته مهمی وجود دارد که باید کارفرمایان به آن توجه کنند.

حق جذب 1401 در بیمه کارگران

حق جذب مشمول بیمه تامین اجتماعی است و کارفرما مکلف به واریز حق بیمه متعلقه به این مبلغ است. در صورتی که حق جذب موقع پرداخت بیمه سال گذشته جزو مزد کارگر محسوب شده باشد، کارفرما مکلف است مبلغ حق بیمه حق جذب 1401 را نیز با رعایت درصد افزایش مزد پرداخت کند. در صورتی که کارفرما نسبت یه این موضوع که آیا این مبلغ را در لیست بیمه به چه عنوانی واریز کرده اطلاع نداشته باشد باید حتما با مراجعه به شعبه تامین اجتماعی (واحد درآمد) این موضوع را اطلاع داده و شرایط واریز ادامه بیمه را استعلام کند تا مشمول جرائم نشود.


مطالب مرتبط زیر را نیز بخوانید.

1 دیدگاه دربارهٔ «حق جذب سال 1401 کارگران قانون کار چقدر است؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیش حقوقی بساز
قرارداد کار تنظیم کن
مشاوره بگیر
چگونه خیلی راحت ریز حقوق و مزایای 1402 خود یا کارکنان خود را دقیق محاسبه کنید؟
برای دریافت آنلاین و فوری فیش حقوقی 1402 قانون کار
پایه سنوات تجمیعی، مزد شغل، حق مسکن، بن کارگری، حق اولاد، اضافه کاری، شب کاری، نوبت کاری، جمع کاری، ماموریت، حق بیمه، مالیات حقوق...
طبق آخرین مقررات و همه در یک برگه PDF قابل چاپ به شکل فیش حقوقی (رایگان و حرفه‌ای)