نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
page
dwqa-question
dwqa-answer
e-landing-page
wpforms

خط فقر یا سبد معیشت؟ معیار تعیین حقوق کارگران کدام است؟

معیار های تعیین حقوق کارگران
معیار های تعیین حقوق کارگران

کارشناس حوزه کار با اشاره به اینکه در تعیین دستمزد باید تورم، خط فقر و سبد معیشت ملاک قرار دهیم، در کمیته مزد و شورای عالی کار از نمایندگان کارگران خواست تا در تعیین دستمزد، از حقوق کارگران با قدرت و هوشیاری دفاع کنند.

ضرورت افزایش پایه حقوق کارگران

حمید حاج اسماعیلی اظهار کرد: چاره‌ای جز پرداخت مبالغ سنگین برای درمان و دیگر موضوعات اجتماعی نداریم اگر پرداخت دستمزد مکفی برای کارگران و نیروهای کار توجه کافی نداشته باشیم.

وی تأکیدی بر ضرورت افزایش پایه حقوق کارگران کرد و گفت: «نمایندگان کارگری باید حتما برای افزایش روی حداقل دستمزد تلاش کنند در غیر این صورت باید برای پوشش هزینه‌های معیشت خانوار، مبلغ بن خواربار و حق مسکن کارگران افزایش پیدا کند. طبیعتاً پرداخت بن نقدی به کارگران بهتر از غیر نقدی است چون در پرداخت مزایای غیر نقدی کارگران خیلی از کارگاه‌ها سوءاستفاده کرده و پرداخت نمی‌کنند، در حالی که عدم پرداخت مزایای راه گریز کمتری دارد.»

حاج اسماعیلی تصریح کرد: در تعیین دستمزد باید تورم، خط فقر و سبد معیشت را ملاک قرار دهند و نمایندگان کارگران حاضر در کمیته مزد و شورای عالی کار بایستی در تعیین دستمزد، از حقوق کارگران با قدرت و هوشیاری دفاع کنند.

توجه به خط فقر به‌جای سبد معیشت

این کارشناس روابط کار درباره مبنا قرار دادن خط فقر به‌جای سبد معیشت در تعیین دستمزد کارگران ابراز چنین اظهار کرد که: در تعیین دستمزد باید به فقر مطلق و نسبی توجه داشته باشیم؛ یعنی در تعیین مزد ملی، باید این مزد هر دو فقر نسبی و مطلق را پوشش دهد و رعایت این سقف دغدغه حاکمیت و دولت است.

وی ادامه داد: دلیل ما برای موافق نبودن با مبنا قرار دادن سبد معیشت در تعیین حداقل و اصرار به اعلام خط فقر، این است که دولت پاسخگو باشد لذا در جلسات شورای عالی کار، نمایندگان کارگران باید برای تعیین حداقل دستمزد بر اساس خط فقر پیش بروند.

به گفته کارشناس حوزه کار، تعریف خط فقر باید دقیق و رسمی باشد چراکه برای کل کشور اعلام می‌شود و یکی از مراجعی که به این شاخص نیاز دارد، شورای عالی کار است که در تعیین حداقل دستمزد آن را ملاک و معیار قرار دهد.

بهترین ملاک تعیین مزد کارگران چه می‌تواند باشد؟

حاج اسماعیلی با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر خط فقر برآیند هزینه‌های سبد معیشت است و به همین دلیل ملاک تعیین مزد قرار می‌گیرد، ادامه داد: اروپا که متشکل از 28 کشور است، به کارگری که بیکار بوده و شغلی ندارد ماهانه حدود 1000 یورو واریز می‌شود که بتواند با این مبلغ از پس هزینه‌های زندگی خود بر‌بیاید.

وی افزود: سال‌های سال است که با چالش دستمزد کارمندان، کارگران و مستمری بگیران درگیر هستیم و با تشدید تحریم‌ها این موضوع جدی شده است؛ بنابراین درخواست عاجزانه‌ای از تصمیم گیران این حوزه در دولت و مجلس داریم که شاخص تعریف حداقل حقوق برای کارمندان و کارگران را اعلام کنند. ناگزیریم که در سال‌های آینده به موضوع خط فقر بپردازیم اگر امسال یا سال دیگر هم به این مبحث ورود نکنیم و نیازمند تعریف خط فقر برای تصمیم‌گیری درباره حقوق کارمندان و کارگران و بازنشستگان هستیم. بدون تعریف خط فقر حمایت از دهک‌های ضعیف ممکن نیست و نمی‌توانیم از جمعیت آسیب‌پذیر و دهک‌های ضعیف به‌درستی حمایت کنیم.


مطالب مرتبط زیر را نیز بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیش حقوقی بساز
قرارداد کار تنظیم کن
مشاوره بگیر
چگونه خیلی راحت ریز حقوق و مزایای 1402 خود یا کارکنان خود را دقیق محاسبه کنید؟
برای دریافت آنلاین و فوری فیش حقوقی 1402 قانون کار
پایه سنوات تجمیعی، مزد شغل، حق مسکن، بن کارگری، حق اولاد، اضافه کاری، شب کاری، نوبت کاری، جمع کاری، ماموریت، حق بیمه، مالیات حقوق...
طبق آخرین مقررات و همه در یک برگه PDF قابل چاپ به شکل فیش حقوقی (رایگان و حرفه‌ای)