سوال قانون کار : آیا حق جذب، حق سرپرستی و موارد مشابه جزو مزد هستند و در محاسبه اضافه کاری و نوبت کاری تاثیر دارند؟

-مطابق با تبصره ۲ بند الف دستورالعمل نحوه اجرای افزایش حقوق به شماره ۲۵۱۶۲۷ مورخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۷ ، گفته شده به سایر مزایایی که جزء مزد لحاظ میشوند افزایش ۲۶% تعلق میگیره، و از مزد رتبه و حق سرپرستی به عنوان نمونه برده شده، پس

الف) حق جذب هم مشمول افزایش میشه درسته؟

ب) اگه پاسخ الف بله هست، پس حق جذب جزء مزد تلقی شده و روی سایر مزایای تبعی مثل عیدی و سنوات و اضافه کاری و نوبت کاری هم موثر هست؟

۲-حق جذب در کارگاه های طبقه بندی مشاغل *الزاما* به صورت درصدی از حقوق پایه و در کارگاه های فاقد طرح طبقه بندی می تواند به صورت رقم مشخص باشد؟

۳-در کارگاه های فاقد طرح طبقه بندی مشاغل، حق جذب در ماه های ۲۹ ، ۳۰ و ۳۱ روز متفاوت خواهد بود؟

پاسخ به : آیا حق جذب، حق سرپرستی و موارد مشابه جزو مزد هستند و در محاسبه اضافه کاری و نوبت کاری تاثیر دارند؟

پاسخ به این سوال که چه مواردی در محاسبه اضافه کاری و نوبت کاری و موارد مشابه باید تاثیر داشته باشند نیازمند اطلاع از تعریف مزد در قانون کار است.

در ماده ۳۶ قانون کار مزد برای کارگاه‌های دارای طبقه بندی مشاغل و فاقد طبقه بندی مشاغل به صورت مجزا تعریف شده است. برابر با این ماده مزد ثابت عبارت است از مجموع مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل.

در تبصره ۱ این ماده منظور از مزایای ثابت به تبع شغل را مزایایی دانسته که بر حسب ماهیت شغل یا محیط کار و برای ترمیم مزد در ساعات عادی کار پرداخت می شود. مواردی مانند مزایای سختی کار، مزایای سرپرستی، فوق العاده شغل و … .

در ادامه می خوانیم : نحوه تشخیص مزایای به تبع شغل – شرایط تاثیر حق جذب در عیدی و پاداش، اضافه کاری و … – ضوابط تعیین و پداخت حق جذب – استنادهای قانونی

محتوای ویژه

برای دیدن ادامه متن، فرم زیر را تکمیل کنید

توجه: برای استفاده‌های بعدی و بدون پرداخت یا ایمیل خود را وارد کنید یا از متن پس از پرداخت عکس بگیرید.و یا
* ورود به سایت و خرید پست

مطالب مرتبط زیر را نیز بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ کامل نگرفتید؟
برای دریافت مشاوره تخصصی قانون کار
حقوق دستمزد-قرارداد کار- تصفیه حساب کارگران -شکایت اداره کار - سخت و زیان آور - حوادث و بیماری‌های کار-بیمه بیکاری - بازنشستگی کارگران