نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
page
dwqa-question
dwqa-answer
e-landing-page
wpforms

سوال قانون کار : بیمه، عیدی و پاداش و سنوات کارگران با عنوان پیمانکار چه شرایطی دارد؟آیا تعلق نمی‌گیرد؟

من در یک شرکت خصوصی به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته مشغول به کار هستم و در قرارداد کار من عنوان پیمانکار نوشته شده است. شرکت بیمه من را واریز می‌کند ولی 50% حق بیمه را از حقوق و دستمزد من کسر می‌کند. عیدی و پاداش و سنوات نیز پرداخت نمی‌کند.

از کارفرما درخواست پرداخت عیدی و پاداش و سنوات کردم و گفتند چون قرارداد کار شما پیمانکاری است مشمول قانون اداره کار نیست و بیمه، عیدی و پاداش و سنوات به کارگران با عنوان پیمانکار تعلق نمی‌گیرد.

آیا ادعای شرکت برای پرداخت نکردن بیمه از خودش و عیدی و پاداش و سنوات برای من صحیح و قانونی است؟

اگر قانونی نیست با چه استناد قانونی و چه ماده از قانون کار می‌توانم از خودم دفاع کنم؟ آیا می‌توانم در اداره کار برای پرداخت نکردن درست بیمه، عیدی و پاداش و سنوات به بهانه پیمانکار بودن شکایت کنم؟


پاسخ به : بیمه، عیدی و پاداش و سنوات کارگران با عنوان پیمانکار چه شرایطی دارد؟آیا تعلق نمی‌گیرد؟

نکته و موضوع بسیار مهم و کلیدی و تعیین کننده برای پاسخ به این سوال که آیا فردی که مشغول به کار است پیمانکار است یا نه؟

اینکه در عنوان قرارداد یا متن داخل آن از عبارت پیمانکار استفاده شود برای اینکه فرد طرف قرارداد را پیمانکار تلقی کنیم کافی نیست. پیمانکار محسوب شدن قرارداد دارای شرایط خاصی است که ارکان رابطه کارگری کارفرمایی مانند منجز بودن مزد، در اختیار بودن زمان کار در اختیار کارفرما، تعهد به عمل نه نتیجه و … را نداشته باشد. به عنوان مثال کارهایی مانند پروژه‌ها و کارهای حجمی که مبنای تعیین حق الزحمه بر اساس میزان پیشرفت کار باشد نه زمان انجام کار بویژه زمانی که طرف قرارداد برای انجام کار کارگران دیگری به کار گمارد که دستمزد این کارگران در حق الزحمه تعیین شده در قرارداد اصلی تاثیر نداشته باشد و سود و زیان برای پیمانکار متصور باشد می‌توانند قرارداد پیمانکاری محسوب شوند.

در برخی موارد کارفرماها بدون توجه به شرایط کار تصور می‌کنند اگر در قرارداد منعقده با کارکنان از عبارت پیمانکار استفاده کنند فرد مورد نظر از شمول قانون کار خارج می‌شود.

حتی تمییز و تشخیص اینکه حق الزحمه تعیین شده در قرارداد کار کارمزدی است یا مقطوع و حجمی نیز کاری تخصصی و سخت است. حق الزحمه کارمزدی مشمول قانون کار است ولی حق الزحمه متناسب با حجم کار پیمانکاری است. در مقاله مقایسه و بررسی انواع قراردادهای کار مشخصات انواع قرارداد کار به صورت کامل توضیح داده شده است. برای تشخیص باید قراردادهای منعقده با این شرایط برای تشخیص پیمانکاری یا قانون کار بودن توسط کارشناسان متخصص این کار بررسی شوند.

دو حالت را در نظر می‌گیریم: یک اینکه قرارداد پیمانکاری واقعی است و دوم اینکه قرارداد کار مشمول قانون کار است که صرفا از عنوان و کلمه پیمانکار داخل آن استفاده شده است.

چنانچه قرارداد پیمانکاری باشد از شمول قانون کار خارج است و تمام مفاد قرارداد امری توافقی بین پیمان دهنده و پیمانکار است. بیمه، عیدی و پاداش و سنوات در چنین قراردادهایی الزامی نیست.

اگر قرارداد منعقده در واقع کارگری باشد که از عنوان اشتباه پیمانکاری در آن استفاده شده قانون کار بر آن شمولیت دارد و تمام مقررات قانون کار از جمله واریز بیمه تامین اجتماعی، پرداخت عیدی و پاداش و سنوات الزامی است. در دوره آموزشی رایگان قانون کار می‌توانید نحوه محاسبه بیمه، عیدی و پاداش و سنوات را به صورت کامل یاد بگیرید.

ساعات کاری که اعلام شده بیشتر به کارهای نگهبانی در کارگاه‌ها شباهت دارد.


مطالب مفید زیر را نیز بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیش حقوقی بساز
قرارداد کار تنظیم کن
مشاوره بگیر
چگونه خیلی راحت ریز حقوق و مزایای 1402 خود یا کارکنان خود را دقیق محاسبه کنید؟
برای دریافت آنلاین و فوری فیش حقوقی 1402 قانون کار
پایه سنوات تجمیعی، مزد شغل، حق مسکن، بن کارگری، حق اولاد، اضافه کاری، شب کاری، نوبت کاری، جمع کاری، ماموریت، حق بیمه، مالیات حقوق...
طبق آخرین مقررات و همه در یک برگه PDF قابل چاپ به شکل فیش حقوقی (رایگان و حرفه‌ای)