نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
page
dwqa-question
dwqa-answer
e-landing-page
wpforms

سوال قانون کار و تامین اجتماعی : شرایط بازنشستگی سوابق ترکیبی سخت و زیان آور و عادی چگونه محاسبه می‌شود؟

من به مدت 10 سال در کارهای سخت و زیان آور مشغول به کار بودم. از این به بعد قصد دارم در شغل رانندگی مشغول به کار شده و بیمه رانندگان واریز کنم. سن من 33 سال است. برای بازنشسته شدن با سابقه بیمه ترکیبی سخت و زیان آور و عادی چند سال سابقه بیمه و چند سال سن باید داشته باشم؟

پاسخ به : شرایط بازنشستگی سوابق ترکیبی سخت و زیان آور و عادی چگونه محاسبه می‌شود؟

مدت سوابق مشاغل سخت و زیان آور پس از تایید کمیته سخت و زیان آور یک و نیم برابر محاسبه می‌شود. سوابق کار 10 سالی که واریز شده در صورتی که در کمیته سخت و زیان آور تایید شود به 15 سال افزایش خواهد یافت.

با توجه سن شما، نزدیک ترین شرایط بازنشستگی مردان در تامین اجتماعی داشتن 30 سال سابقه بیمه و 50 سال سن است. در صورتی که سابقه واریز بیمه به 35 سال برسد بیمه شده بدون شرط سنی می‌تواند بازنشسته شود.

اکنون شما 17 سال تا سن 50 سالگی فاصله دارید. با فرض سخت و زیان آور بودن سوابق قبلی و وجود 15 سال سابقه بیمه در سن 50 سالگی سابقه بیمه شما به 32 سال خواهد رسید.

پس شما می‌توانید با ادامه بیمه پردازی متوالی در سن 50 سالگی با سابقه 32 سال بازنشسته شوید. در صورت ادامه بیمه پردازی تا 35 سال و بازنشستگی در سن 53 سال، مستمری بازنشستگی شما با 35 روز محاسبه و پرداخت خواهد شد.

شرایط بازنشستگی رانندگان در مشاغل سخت و زیان آور در برخی شرایط وجود دارد که در صورت شمول می‌تواند در ادامه سوابق شما تاثیر داشته باشد.


مطالب مرتبط زیر را نیز بخوانید

4 دیدگاه دربارهٔ «سوال قانون کار و تامین اجتماعی : شرایط بازنشستگی سوابق ترکیبی سخت و زیان آور و عادی چگونه محاسبه می‌شود؟»

 1. درود
  احتراما اینجانب با احتساب 2 سال سربازی 26 سال 6 ماه سابقه دارم .
  که از این مقدار حدود 21 سال آن در روزنامه ج ( با دو کد کارگاهی ) بوده است و بعد از سه سال از بیرون امدن از انجا موفق به اصلاح عناوین شغلی خود ، خبرنگار و ودبیر سرویس ) شده ام. – پیش از این شکایت در کمیته سخت و زیان آور نیز سختی کار نوع الف تایید شده است -.
  پس از ان در سایت خبری ت- ح با عنوان خبرنگار مشغول به کار شدم . که ( برای احراز سختی و کار در کمیته حکمی ندارم)
  دو سئوال دارم: 1- آیا مشمول بازنشستگی با 35 روز حقوق می شوم؟
  2- نحوه محاسبه 4 درصد با 3 کد کارگاه چیست؟

  1. زهرا هاشمی(کارشناس1)

   با سلام
   در مشاغل سخت و زیان آور و مشاغل عادی شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی یکسان است.
   برای مردان بیمه شده در سن 50 سالگی حداقل 30 سال سابقه بیمه لازم است و در صورتیکه بیمه شده 35 سال سابقه بیمه داشته باشد بدون شرط سنی و با مستمری 35 روز بازنشسته میشود.
   بیمه شده پس از جمع آوری سوابق خود به اینصورت که یکونیم برابر سوابق اشتغال در کارهای سخت و زیان آور بعلاوه سوابق بیمه عادی، با شرایط بازنشستگی تطبیق میدهد. در صورتیکه سوابق بیمه به دست آمده به این شکل 35 سال شوند بیمه شده میتواند با مستمری 35 روز بازنشسته شود.
   4درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور بر عهده کارفرماست و پس از تایید مشاغل سختی کار در کمیته مربوطه و ارجاع به تامین اجتماعی این مبلغ محاسبه و به کارفرماهای مربوطه جهت پرداخت پرداخت ابلاغ میشود.

 2. میرصمد میررضایی

  سلام آیا با سوابق ترکیبی کار سخت و عادی جمعا ۳۵ سال بدون شرط سنی میتوان بازنشست شد؟ ممنون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیش حقوقی بساز
قرارداد کار تنظیم کن
مشاوره بگیر
چگونه خیلی راحت ریز حقوق و مزایای 1402 خود یا کارکنان خود را دقیق محاسبه کنید؟
برای دریافت آنلاین و فوری فیش حقوقی 1402 قانون کار
پایه سنوات تجمیعی، مزد شغل، حق مسکن، بن کارگری، حق اولاد، اضافه کاری، شب کاری، نوبت کاری، جمع کاری، ماموریت، حق بیمه، مالیات حقوق...
طبق آخرین مقررات و همه در یک برگه PDF قابل چاپ به شکل فیش حقوقی (رایگان و حرفه‌ای)