نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
page
dwqa-question
dwqa-answer
e-landing-page
wpforms

سوال کاربر : آیا کار 12- 24 (12 ساعت کار و 24 ساعت استراحت) و یا 24-48 (24 ساعت کار و 48 ساعت استراحت) طبق قانون کار درست است یا نه؟

کارفرمای ما در نظر دارد کارگران را در شیفت های 12-24 ساعت و 24-48 ساعت به کار بگیرد. برخی افراد با این کار مخالف هستند. آیا 12 ساعت کار و 24 ساعت استراحت و همچنین 24 ساعت کار و 48 ساعت استراحت طبق قانون کار مجاز است یا کارفرما نمی تواند این کار را انجام دهد؟

اگر قانونی است استناد قانونی آن را اعلام نمایید.

پاسخ به : آیا کار 12- 24 (12 ساعت کار و 24 ساعت استراحت) و یا 24-48 (24 ساعت کار و 48 ساعت استراحت) طبق قانون کار درست است یا نه؟

ساعت کار در قانون کار به صورت کلی مشخص شده است و این که ساعت انجام کار در کارگاه به چه صورت باشد و اینکه ساعت شروع کار کی باشد و ساعت اتمام کار کی باشد و مواردی مانند آن به صورت جزئی در قانون کار مشخص نشده است. شیفت های 12-24 و یا 24-48 نیز به صورت واضح تجویز و یا ممنوع نشده است.

در ماده 51 قانون کار چنین تعیین شده است که ساعت کار در شبانه روز نباید از 8 ساعت بیشتر باشد و در تبصره 1 ماده 51 قانون کار ساعت کار کارگران به صورت هفتگی 44 ساعت تعیین شده است.

تبصره 2 همان ماده در کارهایی مانند کارهای کشاورزی تنظیم ساعت کار در شبانه روز با توافق کارگر و کارفرما را پیش بینی کرده است.

در ماده 55 و 56 کار نوبتی که گردش در نوبت های صبح، عصر و شب انجام می شود را پیش بینی کرده است که به نوعی تایید این موضوع است که انجام کار در هر ساعت از شبانه روز با رعایت مقررات قانون کار مجاز است.

در برخی موارد محدودیت برای ساعت کار در قانون کار وجود دارد:

1-در ماده 59 قانون کار حداکثر ساعت اضافه کاری در هر روز حداکثر 4 ساعت و در شرایط اضطراری و استثنایی 8 ساعت تعیین شده است.

2-درکارهای سخت و زیان آور ساعت کار هفتگی 36 ساعت است و اضافه کاری در این مشاغل مجاز نیست.

ماهیت کار و مشاغل نیز در این موضوع اهمیت زیادی دارد. برخی مشاغل حساس بوده و خستگی کارگر ممکن است باعث حوادث و یا خسارات شود و یا مشاغلی که کار فیزیکی تمام وقت را می طلبد استفاده از ساعات کار طولانی مانند 24 ساعت کار صحیح نیست. در عمل انسان قادر به حفظ هوشیاری و نخوابیدن 24 ساعته نیست لذا در عمل حتی اگر کارگر موافق باشد و محدودیت قانونی هم وجود نداشته باشد شیفت های کاری 24-48 در عمل کاربردی نخواهد داشت.

ولی در مشاغلی مانند نگهبانی جمعی، یا داروخانه های شبانه روزی و مواردی که در طول 24 ساعت زمان های برای استراحت و خواب کارگر از جانب کارفرما مجاز دانسته می شود شیفت 24-48 منع قانونی ندارد.

شیفت‌های 12-24 با توجه به مقررات قانون کار هیچ منع و محدودیتی ندارد و کارفرما با توافق کارگر می تواند چنین نوبت های کاری را در برنامه کاری قرار دهد.

سوالی که ممکن است پیش آید این است که اگر روال و ساعت کار قبلی مثلا روز کار بوده آیا کارفرما می تواند ساعت کاری را به 12-24 و یا 24-48 تغییر دهد یا نه؟

پاسخ این سوال بستگی به توافق کارفرما و کارگر دارد. اگر در قرارداد کار ساعات کار ذکر شده باشد کارفرما نمی تواند یکجانبه نسبت به تغییر ساعات کار اقدام کند مگر با توافق کارگر. در صورتی که در قرارداد کار و یا توافقات بعدی به تبعیت ساعت کار کارگر از برنامه کاری ارائه شده از جانب کارفرما توافق شده باشد تغییر ساعت کار کارگران بلامانع است.


مطالب مرتبط زیر را نیز بخوانید.

38 دیدگاه دربارهٔ «سوال کاربر : آیا کار 12- 24 (12 ساعت کار و 24 ساعت استراحت) و یا 24-48 (24 ساعت کار و 48 ساعت استراحت) طبق قانون کار درست است یا نه؟»

 1. سلام من آتش نشان هستم حکم من رسمی آزمایشی هست وبیمه تامین اجتماعی هستم من در اتش نشانی به تنهایی شیفت میدم الان شهردار از من میخواد که اضافه انجام بدم شیفت من ۲۴/۴۸هست میخواد بیشتر شیفت بدم یا شیفت‌های رو ۲۴/۲۴کنه آیا این کار قانونیه یا من از طریق دیوان عدالت یا اداره کار پیگیری کنم. واگر قبول نکنم که برای من مشکل پیش نمیاد با تشکر از شما کارشناسان محترم

  1. سلام
   کارکنان رسمی آزمایشی مشمول قانون کار نیستند و مقررات قانون کار نسبت به آنان صدق نمی کند.
   در کارگران مشمول قانون کار سقف اضافه کاری روزانه 4 ساعت و ماهانه 120 ساعت است.

 2. باسلام، سپاس ازمطالب مفیدتون
  سوالی داشتم اگه لطف کنید پاسخ بدید ممنون میشم
  ما درقسمت تاسیسات یک بیمارستان کارمیکنیم
  وکارتعمیر ونگهداری انجام میدیم
  آیا ازنظر قانونی برای شیفت24،48 منعی وجود دارد؟

  1. سلام
   ممنون از نظر لطف شما
   بستگی به توافق طرفین دارد. از لحاظ قانونی محدودیت ساعت کار و اضافه کاری در مواد 59 و 60 قانون کار تعیین شده است.
   بدیهی است که انسان کل 24 ساعت نمی تواند بدون استراحت و خواب بتواند هوشیار بماند. با توجه به اینکه در کارهایی مانند نگهداری و تعمیرات کارگران معمولا در صورت ارجاع کار مشغول به کار می شوند و ممکن است در طول ساعات کار استراحت داشته باشند به نظر می رسد منعی وجود نداشته باشد.
   در صورتی که در طول مدت حضور استراحتی وجود نداشته باشد و خستگی کارگر باعث کاهش توانایی و تمرکز وی شده و احتمال وقوع حوادث و بیماری داشته باشد مغایر با مقررات قانون کار خواهد بود.

 3. با سلام
  من دریک کارخانه به صورت۱۲ ۲۴ مشغول بکار ایا این۱۲ساعت شیفت شب در قانون کار استراحتی در نظر گرفته شده است؟؟،
  یا نه؟؟
  ممنون میشم اگر جواب بدین🙏🙏🙏

  1. زهرا هاشمی(کارشناس1)

   با سلام
   اگر منظور این است که در طول 12 ساعت کار شبانه مدتی به عنوان استراحت از لحاظ قانونی باید لحاظ شود یا نه بستگی به توافق طرفین دارد. در قانون کار حداکثر 4 ساعت اضافه کاری در هر روز مجاز است. بنابراین اگر کارگر و کارفرما توافقی به استراحت در طول 12 ساعت داشته باشند از لحاظ قانونی منعی ندارد و این مدت استراحت نیز بسته به توافق طرفین میتواند جزو ساعات کار بوده یا از ساعات کار کسر شود.

 4. سلام وقت همگی بخیر ،یه سوال داشتم خدمت شما بنده در ارگان قسمتی از شهرداری هستم وساعت کار بنده. ۲۴شیفت و۴۸استراحت خواستم بدون ۲۴ساعت که بنده سرکار هستم تایم خواب دارم یانه،اگه دارم در۲۴ساعت چند ساعت باید استراحت کنم،راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. زهرا هاشمی

   اینکه در طول ساعات حضور در کارگاه آیا کارگر حق استراحت دارد یا نه در قانون کار تعریف نشده است. در مواردی که ساعات کار طولانی است از جمله کارهایی مثل نگهبانی ممکن است کارفرما به کارگر در ساعات مشخصی حق استراحت داده باشد. زمان استراحت، صرف غذا و موارد مشابه از لحاظ قانون کار جز ساعات کاری محسوب نمیشود مگر با توافق کارفرما.

 5. سلام خسته نباشید
  بنده حراست در یک مجموعه دولتی هستم که به صورت 24*48 در حال انجام وظیفه می‌باشم. متاسفانه برای ما ساعت کاری ثابت 198 ساعت در نظر گرفتن و تعطیلات
  از آن کم نمی‌شود آیا این درست است؟

  1. زهرا هاشمی

   ساعت کار قانونی برای تمام کارکنان مشخص و مثل هم است. در محاسبه ساعت کار هر ماه باید تعطیلات رسمی و جمعه ها کسر شود.

  2. سلام خیر صحیح نیست
   ساعت کاری شما باید 240 ساعت در ماه ثبت شود و حق تعطیل کاری، اضافه کاری حتماً در فیش حقوقی شما ثبت شود در غیر این صورت کارگر میتواند طبق قانون اداره کار شکایت و خسارت بگیرد.

 6. من ۲۴ساعت کنترل و گشت و نظارت هستم و ۴۸ ساعت استراحت. چقدر باید حقوق بگیرم؟

  1. زهرا هاشمی

   کارگرانی که به صورت 48-24 مشغول به کار هستند نوبت کار محسوب نمیشوند. برای این نوع کار علاوه بر حقوق و مزایای پایه قانون کار اضافه کاری، جمعه کاری و شب کاری به نسبت ساعات کار و روزهای کاری باید محاسبه و پرداخت شود.

 7. سلام وقت بخیر من در رستوران پتروشیمی مشغول کارم و گارسن هستم 10روز شب کار و 10روز، روز کار هستم. مشکلی که دارم در 10روز شب کاری 2نیرو هستیم که 12ساعت به صورت منظم باید مشغول کار باشی و پکیج صبحانه برای 1500نفر بگیریم نباید استراحت داشته باشیم؟

  1. زهرا هاشمی

   با سلام
   در قانون کار ساعت کار تعریف شده و کارگر موظف است در ساعت کاری وظایف محوله از طرف کارفرما را انجام دهد. در صورتیکه حجم کاری به نحوی است که کارگران نتوانند آنرا انجام دهند باید موضوع را ابتدا از طریق مذاکره با کارفرما و در صورت عدم توافق از طریق اداره کار پیگیری کنند.

 8. سلام وقت بخیر من در شرکت ۱۲×۲۴ کار میکنم نگهبانم مرخصی که میگیرم هم از اضافه کار کم میکنن
  هم از مرخصی آیا درست یا نه؟

  1. زهرا هاشمی

   با سلام
   کارگرانی که به صورت نوبت کاری مشغول به کار هستند در صورتیکه یک نوبت کاری در مرخصی باشند نحوه مرخصی آنها به این صورت حساب میشود. ساعت کار موظفی همان ماه، تقسیم بر تعداد شیفته های کاری همان ماه شده و عدد به دست آمده معادل مرخصی استحقاقی است که باید از مرخصی کارگر کسر شود. چنانچه کارگر از مرخصی استفاده نماید به اندازه همان مدتی که محاسبه شد به عنوان کارکرد در نظر گرفته میشود و چنانچه در سر ماه با احتساب این حالت ها، کارکرد کارگر از موظفی ماهانه بیشتر شود اضافه کاری تعلق میگیرد.

 9. سلام جناب مدیر من حراست بیمارستان هستم در شیفت ۲۴ در ۲۴ استراحت این کار درست است

  1. سلام
   اضافه کاری روزانه حداکثر 4 ساعت و در طول ماه 120 ساعت مجاز است. در صورتی که اعتراض داشته باشید و کارفرما نپذیرد باید از اداره کار محل درخواست کنید بررسی شود.

 10. بنده نگهبان هستم و شیفت کاری به صورت ۲۴ ۴۸ یا بعضا ۱۲ ۲۴ ایا شیفت نگهبانی به صورت تک نفره قانونی است؟

 11. عرض ادب و احترام خدمت استاد یا اساتید متخصص در امورات مربوط به شیفت،،
  خواستم بپرسم مرخصی ساعتی شامل شیفت24-12 هم میشود؟ اگر میشود چندساعت در ماه و به چه نحوه ای میشود استفاده کرد. ضمنا یادآورشوم که من یک آتشنشان هستم.

 12. سلام آیا شیف کاری به صورت 12ساعت کار 24,ساعت استراحت بازم مرخصی استحقاقی دارد؟

 13. غلام رضا

  سلام
  من ی کارگر شرکت مسافربری هستم تاالان بیمه ماهانه کامل برام واریز مشیده اما از اول سال امسال 15 روز برام واریز شده
  میشه بی زحمت راهنمایی کنید باید چکار کنم

 14. امیرغضنفریان

  جناب مدیر جسارتا برای من که شیفت ۱۲ _۲۴ هستم اگر سه شنبه تعطیلات رسمی باشد و من شیفت باشم رو چه آیتمی به بنده تعلق می‌گیرد جمعه کاری یا اضافه کاری عادی؟

  1. سلام
   سه شنبه که جمعه نیست پس جمعه کاری ندارد. برای محاسبه اضافه کاری نیز باید موظفی و کارکرد را مقایسه کنید و در محاسبه اضافه کاری به تعطیلات توجهی نکنید.

 15. با سلام
  آیا اجبار کارگر به ۲۴ ساعت کار و ۲۴ ساعت استراحت قانونی است؟اگر نه.از کجا باید پیگیر بشیم؟از زندگی افتادیم ازمون بیگاری میکشن

 16. امیرحسین

  سلام خسته نباشید من نگهبان یک اداره دولتی هستم
  شیفت کاری ما ۲۴ساعت کار و ۲۴ساعت استراحت میباشد
  از نظر قانون این نوع شیفت بندی مورد قبول هست یا خیر؟
  البته من تنها نیستم همکارانم حدودا ۱۰۰ نفر هستن که این طریق کار میکنن

  1. سلام
   ساعات کار در این نوع کار از سقف مجاز قانون کار (مواد 59 و 60 قانون کار) بیشتر است.

  2. سلام.من در جایگاە سی ان جی کار میکنم و یازدە ماە با شیفت ٢۴_٢۴و ٢۴_۴٨ کار کردم یعنی ۶شیفت ٢۴_٢۴ و ۶ شیفت٢۴_۴٨در ماە کار میکنم. الان کارفرما ادعا میکند کە تنها 12ساعت کار مفید داشته اید و استراحت بین شیفت جزو کار مفید حساب نمیشه و ١٢ساعت دیگه بهمون دستمزد یا اضافە کاری نمیدە. آیا ادعای کارفرما قانونیه؟؟؟

  3. زهرا هاشمی

   از لحاظ قانون کار زمانیکه کارگر نیرو و یا وقت خود را جهت انجام کار در اختیار کارفرما قرار میدهد جز ساعات کاری محسوب میشود. مواردی مانند زمان استراحت و صرف غذا جز ساعت کاری محسوب نمیشود مگر با توافق کارفرما. در صورتیکه ماهیت کار به نحوی باشد که کارگر باید در محل کار حضور داشته باشد ولی کاری ارجاع نشود این ساعات هم جز ساعت کاری محسوب میشود. مانند کارگران سرویس نگه داری و یا آتش نشانی ها که این ها با توجه به ماهیت کار خود حضور تمام وقت در کارگاه دارند ولی کار باید از طرف کارفرما ارجاع شود. لذا زمان هاییکه این کارگران در کارگاه ها حضور دارند ولی کاری ارجاع نشده نیز جز ساعات کار محسوب میشود.

 17. باسلام و شب بخیر خدمت شما استاد گرامی من در یک ارگان دولتی به عنوان یک نیروی خدمات شرکتی مشغول کار هستم و شیفت هام به صورت 24شیف و48استراحت ولی الان مسئولم بهمون گفته چون شما حق اضافه کار ندارین از این به بعد از ساعت 12شب به بعد به صورت گردشی شبی ۲نفر یا 1نفر آف میشوند و بقیه باید جای اونایی که رفتن رو پوشش بدن آیا از نظر قانونی این مشکلی نداره . واگر مشکلی نیست من شماره تماس شما رو داشته باشم جهت مشاوره گرفتن از شما استاد گرامی. با تشکر .شب بر شما خوش

  1. سلام
   برای دریافت مشاوره از منوی سایت گزینه مشاوره تلفنی را انتخاب کنید.

 18. بیزحمت میشه یه نمونه محاسبه شده ی کار نگهبانی به صورت ۲۴-۴۸ رو بزارید مقالتون رو کامل خوندم ولی باز هم به جوابم نرسیدم
  به عنوان مثال ساعت کار موظفی ماهانه ما چطور محاسبه میشه مثله کارهای دیگه(روزهای غیر از جمعه و غیر از تعطیلات رسمی×۷‌/۳۳)؟
  بعد نوبت کاری که به ما تعلق نمیگیره شیفتامون ثابته ولی برای شب کاریامون یا حق شیفتمون چطور محاسبه میشه؟
  سوال دیگه ایی هم که داشتم این بود که اگر در یک روز تعطیل رسمی مثلا جمعه یا هر تعطیلات رسمی دیگه شیفت باشیم تعطیل کاری برای ما هم محاسبه میشه؟

  1. امیرغضنفریان

   با سلام بنده نگهبان شیفت ۱۲ ساعت کار و ۲۴ ساعت استراحت هستم،کارفرما بدلیل شیفت ۲ روز کار و یک روز استراحت تیم ما جمع ساعات کاری تیم را طبق ساعت تعیین شده محاسبه نمی‌کند و طبق ۲۲۰ ساعت و ۲۰۰ ساعت محاسبه می‌کند آیا این درست است و مورد بعدی این که اگر یکشنبه تعطیلات رسمی کشور باشد و من آن روز شیفت باشم ّه من تعطیل کاری نمیده بجاش اضافه کار عادی میده این درست؟

  2. سلام
   ساعت کار موظفی برای هر شرایط کاری یکسان است و موظفی هر ماه بسته به تعداد تعطیلات متفاوت است که می توانید به جدول ساعت کار موظفی مراجعه کنید.
   در قانون کار تعطیل کاری تعریف نشده است. فارغ از اینکه شیفت کاری شما با چه روزی تلاقی می کند و آن روز تعطیل رسمی است یا نه، باید با مقایسه ساعت کار موظفی و کارکرد ساعت اضافه کاری را محاسبه کنید.
   اگر شیفت های موظفی با جمعه تلاقی داشته باشند فوق العاده جمعه کاری نیز باید پرداخت شود.

 19. با سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم .
  لطفاً از قانون کار نگهبانانم بزارید تو پیجتون ممنون.
  من یه نگهبانم شیفت کاری ۲۴-۴۸ هست که بنده به تنهایی شیفت می‌دهم. آیا شب کاری و تعطیل کاری بهم تعلق می‌گیرد؟
  ممنون از سایتتان که راهنمایی می‌کنید ❤

  1. سلام
   ممنون
   در قانون تعطیل کاری وجود ندارد ولی برای شما شب کاری، جمعه کاری و اضافه کاری به میزان کارکرد تعلق می گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیش حقوقی بساز
قرارداد کار تنظیم کن
مشاوره بگیر
چگونه خیلی راحت ریز حقوق و مزایای 1402 خود یا کارکنان خود را دقیق محاسبه کنید؟
برای دریافت آنلاین و فوری فیش حقوقی 1402 قانون کار
پایه سنوات تجمیعی، مزد شغل، حق مسکن، بن کارگری، حق اولاد، اضافه کاری، شب کاری، نوبت کاری، جمع کاری، ماموریت، حق بیمه، مالیات حقوق...
طبق آخرین مقررات و همه در یک برگه PDF قابل چاپ به شکل فیش حقوقی (رایگان و حرفه‌ای)