نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
page
dwqa-question
dwqa-answer
e-landing-page
wpforms

سوال کاربر : حقوق بازنشستگی کسی که سال 95 از کار افتاده شده ولی امسال اقدام کرده چگونه محاسبه می‌شود؟

برادر من در سال 1395 در اثر حادثه ناشی از کار قطع نخاع از گردن شده است. او کارگر پیمانکار بود و پیمانکار حق بیمه برادرم را واریز نکرده است. برادرم سابقه بیمه دیگری نیز ندارد. در آن زمان حقوق ماهانه 4.5 میلیون تومان پرداخت شده است.

تا حالا اقدامی برای دریافت خسارت و نیز بازنشستگی از طریق اداره کار و تامین اجتماعی انجام نداده بودیم. امسال از طریق اداره کار شکایت کردیم و بیمه آن مدت واریز شده است.

تامین اجتماعی نیز سابقه بیمه اداره کار را لحاظ کرده است.

سوالی که داریم این است که حقوق بازنشستگی یا همان مستمری از کارافتادگی کسی که در سال 95 از کار افتاده کلی شده ولی امسال اقدام شده چگونه محاسبه می‌شود؟ آیا طبق حقوق سال 95 از امسال پرداخت خواهد شد یا اینکه افزایش حقوق این مدت‌ها تا سال 1400 نیز قابل پرداخت است؟


پاسخ به : حقوق بازنشستگی کسی که سال 95 از کار افتاده شده ولی امسال اقدام کرده چگونه محاسبه می‌شود؟

شرط سابقه بیمه برای از کارافتادگی کلی در قانون تامین اجتماعی به این صورت است که :

1-اگر بیماری و یا حادثه منجر به از کارافتادگی کلی غیر ناشی از کار باشد

2-بیماری یا حادثه منجر به از کارافتادگی کلی ناشی از کار باشد

حالت اول : برای بیماری و حادثه غیر ناشی از کار، بیمه شده حداقل باید یک سال سابقه بیمه داشته باشد که 90 روز از این سابقه در یک سال آخر منجر به بروز بیماری یا حادثه باشد.

حالت دوم : چنانچه بیماری کار و حرفه‌ای و یا حادثه ناشی از کار منجر به از کارافتادگی کلی بیمه شده شود طبق ماده 71 قانون تامین اجتماعی می‌تواند بدون شرط سابقه از  مستمری از کارافتادگی ناشی از کار استفاده کند.

در پاسخ به این سوال که حقوق بازنشتسگی کسی که سال 95 از کار افتاده شده ولی امسال اقدام کرده چگونه محاسبه می‌شود؟ نیز باید گفت مزایا و مستمری از کارافتادگی کلی در صورت حصول شرایط مندرج در مقررات قانون تامین اجتماعی از حقوق مکتسب بیمه شده است. بنابراین اصولا می‌بایست سازمان تامین اجتماعی از زمان استحقاق مستمری از کارافتادگی کلی حکم پرداخت مستمری از کارافتادگی کلی صادر کرده و سپس با فرض بر اینکه در همان زمان بیمه شده اقدام به از کارافتادگی کلی کرده است نسبت به پرداخت مستمری ماهانه از کارافتاده و نیز صدور احکام سال‌های بعد اقدام نماید.

با توجه به بار مالی که برای چنین حالتی متصور است معمولا تامین اجتماعی از زمان اقدام مستمری از کارافتادگی کلی را برقرار می‌کند که برای دریافت مبالغ سال‌های گذشته باید از طریق دیوان عدالت اداری شکایت کرد.

برای دریافت مشاوره و نیز تنظیم شکایت دیوان عدالت اداری از کارتابان مشاوره بگیرید.

مطالب مفید زیر را نیز بخوانید

3 دیدگاه دربارهٔ «سوال کاربر : حقوق بازنشستگی کسی که سال 95 از کار افتاده شده ولی امسال اقدام کرده چگونه محاسبه می‌شود؟»

  1. علی عزیزی ارجستان

    سلام خسته نباشید من یک سوال از خدمتتون داشتم کسی که حکم افزایش مستمری از کارافتادگی جزیی ناشی از کار دایمی هست حق اولاد و حق وعاعلمدی عیدی وو شامل میشود حدودا من از سال ۷۶حادثه دیدم ۲۶سال پیش دریافتی من ۸۰۵۰۰۰تومان میباشد تشکر از محبت شما منتظرم جواب بدید جبران میکنم

    1. سلام هنوز افزایش های مستمری بگیران تامین اجتماعی اعمال نشده و در دست اقدام است و میزان افزایش از طرف سازمان اعمال خواهد شد. منتظر بمانید تا اعمال شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیش حقوقی بساز
قرارداد کار تنظیم کن
مشاوره بگیر
چگونه خیلی راحت ریز حقوق و مزایای 1402 خود یا کارکنان خود را دقیق محاسبه کنید؟
برای دریافت آنلاین و فوری فیش حقوقی 1402 قانون کار
پایه سنوات تجمیعی، مزد شغل، حق مسکن، بن کارگری، حق اولاد، اضافه کاری، شب کاری، نوبت کاری، جمع کاری، ماموریت، حق بیمه، مالیات حقوق...
طبق آخرین مقررات و همه در یک برگه PDF قابل چاپ به شکل فیش حقوقی (رایگان و حرفه‌ای)