قراردادهای کار موقت عامل اصلی از بین رفتن امنیت شغلی

قراردادهای کار موقت باید اصلاح شوند
قراردادهای کار موقت باید اصلاح شوند

یک کارشناس حوزه کار با مطرح کردن این موضوع که امنیت شغلی نیروی کار با بستن قراردادهای کوتاه مدت از بین می‌رود، تاکید کرد: وزرات کار با استفاده از سامانه جامع روابط کار توانایی این را دارد که جلوی انعقاد قراردادهای موقت و سفید امضا را بگیرد.

از دغدغه های مهم جامعه کارگری که سالیان سال مطرح بوده، بحث قراردادهای موقت بوده است که متاسفانه باعث بی ثباتی شغلی شده است و در این چند سال اخیر نیز تشدید شده است.

وی ادامه داد: به دلیل نبود امنیت شغلی، کارگر از فردای خودش خبر ندارد و نگران آینده کاری خود است چون نمی‌تواند وامی بگیرد یا حتی ازدواج کند.

این کارشناس حوزه کار به راه اندازی سامانه جامع روابط کار اشاره کرد و گفت: از هر روشی که بتواند در بستر آی تی اتفاق بیفتد و باعث سازماندهی به قراردادهای کار و ثبات شغلی کارگران کمک کند، بسیار استقبال می‌کنیم و دولت نیز می‌تواند از این طریق پایگاهی داشته باشد و اطلاعات و معلومات کارگرانی که در قسمت های صنعت، تولید و خدمات اشتغال به کار دارند ثبت کند تا بعضی از کارفرمایان نتوانند کارگران را به راحتی تعدیل یا اخراج از کار کنند.

وی با انتقاد از عدم تبدیل وضعیت قراردادهای کارگران گفت: برخی اوقات مشاهده می‌شود که در یک واحد تولیدی کارگری با ۲۸ سال سابقه کار دارد ولی هنوز با قرارداد موقت و یکساله به کار گرفته شده و در ابتدای هر سال این قرارداد تمدید می‌شود، در شرایطی که این مساله باعث بی ثباتی شغلی می‌شود.

وی گفت: امروز در هر بنگاه یا شرکتی که نیروی کار سه سال مداوم در آن کار کند تبدیل وضعیت می شود و قرارداد ۱۰ ساله یا مستقیم با او منعقد می‌شود تا هم آن مجموعه، نیروی کار خود را حفظ کند و هم نیروی کار از آینده شغلی خود اطمینان خاطر پیدا کند. طبق گفته این کارشناس حوزه کار، با انعقاد قراردادهای کوتاه مدت و حتی یکساله امنیت شغلی نیروی کار از بین می‌رود و وزارت کار با استفاده از سامانه جامع روابط کار می تواند از بستن قراردادهای موقت و سفید امضا جلوگیری کند و کارفرمایان را به بارگذاری قرارداد کار ملزم کند.


مطالب مرتبط زیر را نیز بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ کامل نگرفتید؟
برای دریافت مشاوره تخصصی قانون کار
حقوق دستمزد-قرارداد کار- تصفیه حساب کارگران -شکایت اداره کار - سخت و زیان آور - حوادث و بیماری‌های کار-بیمه بیکاری - بازنشستگی کارگران