مدرک تحصیلی پایین تر، بازار کار بیشتر

برای بازار کار دیگر مدرک مهم نیست
برای بازار کار دیگر مدرک مهم نیست

در حال حاضر نیز رقابت برای گرفتن مدرک همچنان رو به گسترش است و مدرک گرایی جای مهارت آموزی را گرفته است. کارشناسان بر این عقیده هستند که مدرک نیاز امروز جامعه نیست و باید به سمت و سویی حرکت کرد که دانشگاهها کارآفرین باشند و نگاه جوانان از مدرک گرایی و پشت میز نشینی به مهارت آموزی و کار و تولید تغییر کند.

کارشناسان از مدرک گرایی به عنوان یکی از اصلی ترین معضلات جامعه یاد می‌کنند که در عدم جذب دانش آموختگان به بازار کار تاثیرگذار بوده است. به نظر آنها، مدرک گرایی و ضعف مهارت آموزی در جامعه باعث شده تا بیشتر جوانان با وجود هزینه ای که خانواده‌ها برای تحصیل آنها می‌پردازند، بازار کاری پیش روی خود نبینند و عمدتا با بیکاری دست و پنجه نرم کنند.

رهبر معظم انقلاب بارها در تاکیدات خود توجه به اهمیت مراکز فنی و حرفه‌ای در «مهارت افزایی و کارآمدی نسل جوان» را یکی از اولویتهای آموزش و پرورش برشمرده و تاکید فرمودند که باید استعدادهای دانش‌آموزان شناسایی و پرورش داده شوند تا استعدادهای پرورش‌یافته بتوانند منشأ ابتکار در مشاغل و حرفه‌های گوناگون شوند.

ایشان توسعه مهارتهای فنی از طریق توجه به هنرستان‌های فنی و صنعتی، دانشگاه‌های علمی و کاربردی و آموزشکده های فنی و حرفه‌ای را ضروری برشمرده و گفتند:” کشور به موازات نیاز به علم، به پنجه‌های کارآمد هم نیاز دارد. “

رئیس سازمان آموزش فنی وحرفه ای می گوید: مدرک گرایی از آفات بزرگ نظام آموزشی است که نه تنها برای سیستم آموزشی بلکه برای کل جامعه یک آسیب جدی محسوب می شود.

مقام معظم رهبری در سخنرانی خود به مناسبت روز کارگر نیز راه اندازی مراکز آموزشی برای کارگران را حیاتی خوانده و بر ارتقای سطح مهارت کارگران تاکید فرمودند.

با وجود آنکه بخش اعظمی از سرمایه‌ها و نیروهای کار کشور را جوانان تحصیلکرده تشکیل می‌دهند اما بخش عمده ای از این نیروهای آماده به کار در راه یابی به بازار کار ناموفق هستند.

برابر آمارها بیش از ۴۰ درصد جمعیت بیکار کشور را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند که به گفته کارشناسان این امر پیامد تب مدرک‌گرایی در جامعه است که اکثر خانواده‌های ایرانی را گرفتار کرده است.

غلامحسین حسینی نیا- معاون وزیرکار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای- اعتقاد دارد که: مدرک گرایی از آفات بزرگ نظام آموزشی است که نه فقط برای سیستم آموزشی بلکه برای کل جامعه یک آسیب جدی محسوب می‌شود.

وی بر ضرورت توسعه فرهنگ مهارت‌آموزی در جهت جلوگیری از مدرک‌گرایی و به بار نشستن خلاقیت و کارآفرینی دانش آموزان تأکید دارد.

معاون وزیر کار، “مهارت گرایی” را کلیدی برای تمامی قفل‌ها دانسته و می گوید: توسعه خارج از شعار آموزش‌های مهارت محور و دوری از مدرک‌گرایی به عنوان شاه کلید اشتغال پایدار و حل چالش‌های جامعه محسوب می شود و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در به بار نشستن این امر گام برداشته است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، ضمن اشاره به آموزش و تربیت نیروی متخصص و متناسب با نیازهای بازار، بر لزوم ارتقای توان کارآفرینی، کمک به تولید ثروت و کاهش فقر در جامعه از طریق توانمندسازی نیروی کار و افزایش سهم سرمایه انسانی از طریق آموزش، مهارت، خلاقیت و تجربه تاکید کرده است.

در حال حاضر کشورهای پیش رو و توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند که شیوه‌های متنوعی را برای توسعه ساختارهای آموزشی و هماهنگی میان بخشهای صنعت و آموزش به کار گیرند.

یک فعال حوزه کار ایجاد فرهنگ کار را در تغییر نگاه و نگرش جوانان از مدرک گرایی به مهارت آموزی موثر دانسته است و می‌گوید: افرادی که مدرک تحصیلی پایین تری دارند، زودتر جذب بازار کار می‌شوند ولی جوانانی که با مدارک بالاتر فارغ التحصیل شده‌اند هر پیشنهاد کاری را نمی‌پذیرند و بلافاصله ارزش آن کار را مدنظر قرار می‌دهند.

وی می گوید: بازار کار رشته های فنی و مهارتی، هیچ وقت کساد نیست و بیشتر تعمیرکاران و مکانیک های خودرو جزوه رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش هستند که تعداد مراجعات آنها زیاد است در حالی که شاید مدرک تحصیلی بالایی هم نداشته باشند ولی چون بازار کار برایشان فراهم بوده درآمد خوبی دارند.

اصلانی معتقد است: در صورتی که معضل مهارت‌آموزی در کشور حل شود، بخش اعظمی از مشکل اشتغال غیررسمی و ناپایدار در کشور نیز برطرف خواهد شد.


مطالب مرتبط زیر را نیز بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ کامل نگرفتید؟
برای دریافت مشاوره تخصصی قانون کار
حقوق دستمزد-قرارداد کار- تصفیه حساب کارگران -شکایت اداره کار - سخت و زیان آور - حوادث و بیماری‌های کار-بیمه بیکاری - بازنشستگی کارگران