نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
page
dwqa-question
dwqa-answer
e-landing-page
wpforms

همسان سازی بازنشستگی سخت و زیان‌آور محاسبه می‌شود/ پاسخگویی به شکایت‌های تامین اجتماعی حداکثر در یک ماه

همسان سازی بازنشستگی سخت وزیان آور محاسبه می شود
همسان سازی بازنشستگی سخت وزیان آور محاسبه می شود

به نقل از سازمان تامین اجتماعی، عمران نعیمی در گفتگویی که با شبکه خبر با عنوان شکایت علیه سازمان تامین اجتماعی در دیوان عدالت اداری داشت اضافه کرد: بخش اعظمی از شکایات به دلیل خدمات متعدد سازمان اجتماعی است. سازمان تامین اجتماعی افزون بر 45 میلیون نفر از جمعیت کشور که تقریبا نیمی از جمعیت کل کشور را شامل می‌شود زیر پوشش خود دارد. 76 درصد افراد زیر پوشش صندوق‌های بازنشستگی کشور عضو سازمان تامین اجتماعی و 82 درصد بیمه‌شدگان اصلی کشور نیز تحت پوشش این سازمان هستند.

 وی با بیان این که: سازمان تامین اجتماعی 18 خدمت مختلف را ارائه می‌دهد و هزینه هر ماه سازمان مبلغ 20 هزار میلیارد تومان است.

نعیمی تاکید کرد که حجم انبوهی از شکایات علیه سازمان تامین اجتماعی در دیوان عدالت اداری به علت گستردگی خدمات و ماموریت‌های مختلف آن است، عنوان داشت: درباره موضوعات پرشکایت این سازمان در دیوان عدالت اداری، کمیته‌ای تحت عنوان آسیب شناسی با مشارکت کارشناسانی از دیوان و سازمان تامین اجتماعی تشکیل‌شده و در آنجا مسائل مورد شکایت شناسایی می‌شوند.

مدیر کل امور حقوقی و قوانین سازمان تامین اجتماعی، عمده موضوعات شکایت را عناوین زیر ذکر کرد: احتساب سوابق بیمه‌ای، افزایش مدت مرخصی زایمان از 6 به 9 ماه، بازنشستگی به خصوص در مشاغل سخت و زیان‌آور، متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و اصلاح عناوین شغلی و اظهار کرد که اعتراض کارفرما به میزان حق بیمه و جرائم، طریقه بازرسی از دفاتر قانونی و مسائل اداری و استخدامی ایثارگران از سایر موضوعات پرشکایت در دیوان عدالت اداری است.

وی برای کاهش شکایات از تامین اجتماعی در دیوان عدالت اداری راهکارها را در نوع کلی و ویژه شمرده و گفت: طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تاکید ایشان درباره تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها، ایجاد کارگروه تنقیح و تلخیص بخشنامه با حضور ذینفعان در دستور کار قرار گرفت. با فعالیت این کمیته 2 هزار بخشنامه و مقررات سازمان تامین اجتماعی به 40 بخشنامه کاهش یافت. طرح 3070 را با هدف گذاری ارائه 30 خدمت اصلی به صورت غیرحضوری و کاهش دادن 70 میلیون بار مراجعه به شعبه‌های این سازمان اجرا کردیم. از دیگر اقداماتی که سازمان تامین اجتماعی در این رابطه انجام داده است تشکیل شورای مقررات زدایی است.

نعیمی افزود برای مسائل پرشکایت سازمان در دیوان عدالت اداری اقدامات تاثیر گذار به صورت ویژه انجام پذیرفت گفت: کمیته‌ای در شعب تامین اجتماعی با عنوان ادعای سابقه شروع به کار کرده است که بیمه‌شدگان عزیزی که مشکلی در این خصوص دارند بدون اینکه به مراجع قانونی بروند می‌توانند با مراجعه به سازمان تامین اجتماعی مسائل و مشکلات خود را پیگیری کنند. از ابتدای سال تا شهریور امسال 45 هزار مراجعه به سازمان تامین اجتماعی برای رسیدگی به ادعای سابقه بیمه داشتیم.

مدیرکل امور حقوقی و قوانین سازمان تامین اجتماعی افزود: در همه واحدهای سازمان تامین اجتماعی مصوبه افزایش مرخصی زایمان از 6 به 9 ماه اجرا می‌شود و باعث کاهش 10 هزار شکایت در این موضوع شده است. در قسمت متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان نیز ضابطه تجدید نظر و اصلاح شده و بالاخص محاسبه سخت و زیان‌آوری مشاغل در مستمری انجام شده که باعث شده 3 هزار پرونده در 6 ماه اول امسال در دیوان عدالت اداری کاهش پیدا کند. با حذف 2 درصد سرانه درمان بازنشستگان ایثارگر 2 هزار شکایت در دیوان عدالت کاهش پیدا کرده است.

نعیمی با خاطرنشانی این موضوع که کلیه شکایات علیه سازمان اجتماعی در دیوان عدالت اداری را پاسخ می‌دهیم افزود: مطابق قانون فرصت یک ماهه داریم که به شکایت مطرح شده در دیوان عدالت اداری پاسخ دهیم. رای‌هایی که در دیوان صادر می‌شود قطعا در تامین اجتماعی اجرا می‌شود. وی گفت: اگر موضوعات مورد شکایت، در سازمان تامین اجتماعی امکان پیگیری داشته باشند حتما برای رفع آن برنامه ریزی خواهیم کرد؛ اما مسائلی که لازمه تامین منابع و اخذ مجوز است بلافاصله بعد از ابلاغ دیوان آن ها را اجرایی می کنیم.


مطالب مرتبط زیر را مطالعه کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیش حقوقی بساز
قرارداد کار تنظیم کن
مشاوره بگیر
چگونه خیلی راحت ریز حقوق و مزایای 1402 خود یا کارکنان خود را دقیق محاسبه کنید؟
برای دریافت آنلاین و فوری فیش حقوقی 1402 قانون کار
پایه سنوات تجمیعی، مزد شغل، حق مسکن، بن کارگری، حق اولاد، اضافه کاری، شب کاری، نوبت کاری، جمع کاری، ماموریت، حق بیمه، مالیات حقوق...
طبق آخرین مقررات و همه در یک برگه PDF قابل چاپ به شکل فیش حقوقی (رایگان و حرفه‌ای)