افزایش حق مسکن ۱۴۰۱ کارگران مشمول قانون‌کار تصویب شد

حق مسکن ۱۴۰۱ کارگران دیرترین مصوبه از مزایای کارگران در سال ۱۴۰۱ است. کمک هزینه مسکن که به عنوان حق مسکن عرف شده یکی از مزایای کارگران مشمول قانون‌کار است که خارج از حقوق و مزایای مصوب شورایعالی کار است. کمک هزینه مسکن در هیات وزیران به تصویب رسیده و جهت اجرا ابلاغ می‌شود.

مبلغ نهایی حق‌مسکن ۱۴۰۱ کارگران قانون‌کار چقدر است؟

حق مسکن کارگران در سال 1401 بالاخره تصویب شد
حق مسکن کارگران در سال ۱۴۰۱ بالاخره تصویب شد

حق مسکن کارگران ابتدا در جلسه شورایعالی کار تعیین می‌شود و سپس جهت تصویب به هیات دولت ارجاع می‌شود. در آخرین جلسه شورایعالی کار در سال گذشته که طی آن جلسه، مزد سال ۱۴۰۱ تصویب شد، حق مسکن ۱۴۰۱ نیز به مبلغ ۶۵۰ هزارتومان تعیین شد و وزیر وقت کار نیز قول مساعد برای به تصویب رساندن آن در هیات دولت را داد.

https://www.aparat.com/v/4Nzov/07.%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4_%D9%86%D8%B5%D8%A8_%D8%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%88%D8%B1_%D8%AF%D8%B1_%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%88%D8%B2_10%D8%8C_%D8%AD%D9%84_%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84_%D8%B9%D8%AF%D9%85_%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7%DB%8C%DB%8C
حق مسکن ۱۴۰۱ به مبلغ ۶۵۰ هزارتومان تصویب شد

پس از ارائه پیشنهاد حق‌مسکن به هیات دولت و پس از حدود ۳ ماه، هیات دولت در جلسه ۱۴۰۱/۰۳/۱۱ در اقدامی خارج از روال عادی حق‌مسکن ۱۴۰۱ کارگران را به مبلغ ۵۵۰ هزارتومان تصویب کرد. بلافاصله اعتراض‌ها به غیر‌قانونی بودن این مصوبه صورت گرفت و دلیل غیر قانونی بودن حق مسکن مصوب هیات دولت در سال جاری مورد بحث قرار گرفت.

ابطال مصوبه 550 هزار تومانی
ابطال مصوبه ۵۵۰ هزار تومانی

پس از آن مجلس شورای اسلامی مصوبه هیات وزیران در خصوص حق‌مسکن را ابطال کرد تا مجددا با طی روال قانونی کمک هزینه مسکن کارگران قانون کار تعیین و تصویب شود.

پس از طی مراحل مختلف و گذشت زمان طولانی در نهایت در تاریخ ۱۴۰۱/۰۷/۲۰ طی مصوبه کمیسیون اصل ۱۳۸ قانون اساسی کمک هزینه مسکن (حق‌مسکن ۱۴۰۱) کارگران مشمول قانون‌کار از ابتدای فروردین ۱۴۰۱ ماهانه مبلغ ۶.۵۰۰.۰۰۰ ریال تعیین و تصویب شد.

آخرین مبلغ حق‌مسکن ماهانه کارگران در سال ۱۴۰۱ ماهانه ۶.۵۰۰.۰۰۰ ریال (۶۵۰ هزارتومان) است.

حق‌مسکن پرداختی از ابتدای سال تا کنون چه شرایطی خواهد داشت؟

در کارگاه‌های مختلف مبالغ مختلفی از بابت حق‌مسکن از ابتدای سال پرداخت شده است. برخی کارفرماها ۶۵۰ برخی ۴۵۰ و برخی ۵۵۰ هزارتومان پرداخت کرده‌اند. با توجه به اینکه حق‌مسکن مشمول کسر بیمه است لذا علاوه بر تاثیر این مابه‌التفاوت در حساب کارگران باید جبران شود باید حق‌بیمه آن نیز پرداخت شود.

کارگرانی که تا حالا حق‌مسکن کمتری از ۶۵۰ هزارتومان دریافت کرده‌اند!

۱-از ابتدای سال تا تصویب حق‌مسکن ۱۴۰۱ در صورتی که کارفرمایی حق‌مسکن را در تمام یا برخی ماه‌ها از مبلغ ۶۵۰ هزارتومان کمتر پرداخت کرده باشد مکلف است مابه‌التفاوت حق‌مسکن سال جاری را محاسبه و به کارگران خود پرداخت نماید. ۲-علاوه بر پرداخت مابه‌التفاوت حق‌مسکن به حساب کارگران، کارفرما مکلف است حق‌بیمه مابه‌التفاوت مسکن ۱۴۰۱ را نیز در اولین لیست بیمه لحاظ کرده و پرداخت نماید.


سوالات متدوال حق مسکن ۱۴۰۱ کارگران مشمول قانون کار

۱۳ دیدگاه دربارهٔ «افزایش حق مسکن ۱۴۰۱ کارگران مشمول قانون‌کار تصویب شد»

 1. سلام و عرض ادب خدمت شما ببخشید حق مسکن کارگران تو قانون کار چقدر میباشد کارفرمای ما ۵۵۰ میده میگه که هنوز ۶۵۰ تصویب نشده راست یا دروغ

 2. سلام وقت بخیر خواهشا راهنمایی میکنید مابه التفات حق مسکن که پرداخت میشود برا بیمه مشول در دوره مربوطه به مزایاس مسمتر مبلغ مشومل بیمه اضافه شود؟
  از سازمان تامین اجتماعیپرسیدم گفت فعلا پرداخت نکنید ؟

 3. سلام وقت بخیر
  ببخشید مابه التفاوت افزایش حق مسکن را در کدام ستون لیست بیمه باید لحاظ کرد؟ و اینکه میتوان این مابه التفاوت را در لیست آبان ۱۴۰۱ منظور کرد یا حتما باید در لیست مهر ماه منظور گردد؟

  1. سلام
   در همان ستون درآمدها می توان به عنوان مابه التفاوت حق مسکن درج کرد.هرچند مهلت برای پرداخت و اعمال آن تعیین نشده است ولی اصولا باید در اولین ماه پرداخت انجام شود.

 4. سلام
  من لیست بیمه مهر رو رد کردم با حق مسکن ۶۵۰ تومان حالا مابه‌التفاوت ماه های گذشته را چه کار باید بکنم؟

  1. سلام
   در ماهی که مابه التفاوت حق مسکن پرداخت می شود، محاسبه حق بیمه با لحاظ مابه التفاوت انجام و پرداخت می شود.

 5. سلام کارگرانی که ترک کرده اند حق بیمه اضافه حق مسکن چگونه و در چه لیستی باید پرداخت شود؟

  1. سلام
   در صورتی که لیست بیمه ها قطعی شده و ترک کار ثبت شده باشد قابل پرداخت نیست.

 6. سلام وقت‌بخیر
  ببخشید این بخشنامه افزایش حق مسکن جدید تصویب هیئت وزیران را می‌خواهد؟ یا بدون تصویب هیئت وزیران قابلیت اجرایی دارد‌؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ کامل نگرفتید؟
برای دریافت مشاوره تخصصی قانون کار
حقوق دستمزد-قرارداد کار- تصفیه حساب کارگران -شکایت اداره کار - سخت و زیان آور - حوادث و بیماری‌های کار-بیمه بیکاری - بازنشستگی کارگران