نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
page
dwqa-question
dwqa-answer
e-landing-page
wpforms

3 مثال برای آموزش آنلاین محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی

همیشه یکی از دغدغه های کارگران و سایر بیمه شدگان این است که حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی آنان چقدر حقوق خواهند شد؟

حقوق بازنشستگی و نحوه ی محاسبه حقوق بازنشستگی در قانون تامین اجتماعی از فرمول و روابط  خاصی تبعیت می کند.

سوالات بسیار زیادی از جانب کاربران سایت کارتابان دات کام پرسیده می شود که حقوق بازنشستگی من چقدر خواهد شد؟

بنابراین تصمیم گرفتیم با این مقاله و فایل ویدیویی قوانین و مقررات حقوق بازنشستگی و نیز فرمول و نحوه ی محاسبه آن را آموزش دهیم.


در ادامه این مقاله میخوانیم ….

 • فیلم آموزش محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی
 • مواد قانونی
 • نحوه ی محاسبه
  • فرمول محاسبه
 • نحوه دسترسی به اطلاعات سابقه بیمه و میانگین حقوق دو سال آخر
 • طرز استفاده از درگاه خدمات الکترونیک تامین اجتماعی برای محاسبه مستمری
 • 3 مثال محاسبه حقوق بازنشستگی
 • تفاوت حقوق بازنشستگی در سه حالت مختلف

فیلم آموزش محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی


مواد قانونی محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی

در ماده 77 قانون تامین اجتماعی میزان مستمری بازنشستگی یک سی ام متوسط مزد یا حقوق ضرب در سنوات پرداخت بیمه به شرطی که از سی و پنج سی ام متوسط مزد یا حقوق تجاوز نکند تعریف شده است.

منظور از متوسط حقوق میانگین حقوقی است که بر مبنای آن در دوسال آخر بیمه واریز شده است.


قانون محاسبه حقوق بازنشستگی

نحوه ی محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی

با توجه به تعریف بالا برای محاسبه حقوق بازنشستگی باید از دو چیز اطلاع کامل داشته باشیم:

1-میانگین حقوق دوسال آخر

2-سنوات یا سابقه پرداخت بیمه

برای محاسبه میانگین حقوق دو سال آخر باید حقوق 24 ماه آخر را باهم جمع کرده و تقسیم بر 24 بکنیم.

سنوات خدمت هم مجموع کل روزهایی هست که برای آن بیمه واریز شده است. نکته این است که در محاسبه سنوات و سابقه بیمه از روز به جای ماه و سال استفاده می شود و در نهایت تعداد روز بیمه به ماه و سال تبدیل می شوند.

با توجه به توضیحات فوق اگر کسی به یکی از اطلاعات ضروری محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی دسترسی نداشته باشد نمی تواند حقوق بازنشستگی را محاسبه و اعلام نماید.

بنابراین اغلب سوالاتی که در سایت کارتابان در این خصوص پرسیده می شوند قابل پاسخگویی به صورت رقم ریالی نیستند. ولی برخی مشاغل هستند که یا با حداقل حقوق قانون کار بیمه واریز می کنند و یا باضریب جزئی بالاتر. در چنین مشاغلی معمولا حقوق بازنشستگی حداقل حقوق قانون کار خواهد بود.


نحوه ی محاسبه مستمری تامین اجتماعی

فرمول محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی

از متن ماده 77 قانون کار فرمول محاسبه حقوق بازنشستگی به دست می آید:

فرمول محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی

منظور از مستمری بازنشستگی همان مبلغی هست که به صورت ماهیانه به بازنشستگان پرداخت می گردد. در اصطلاح عامیانه به مستمری بازنشستگی حقوق بازنشستگی گفته می شود.


 نحوه دسترسی به اطلاعات سابقه بیمه و میانگین حقوق دو سال آخر

تنها مرجعی که اطلاعات سابقه بیمه پردازی را به صورت دقیق دارد سازمان تامین اجتماعی است. سوابق بیمه افراد از ابتدای شروع بیمه در پرونده بیمه هر فرد در شعبات تامین اجتماعی ثبت و ضبط می گردد و تا سالیان حفظ می شود. در سال های قبل پرونده ها به صورت کاغذی و فیزیکی بود و که هر فرد باید با مراجعه حضوری به شعبات تامین اجتماعی درخواست محاسبه سابقه بیمه و … را انجام می داد. با توجه به اینکه ممکن بود افراد در شعبات مختلف تامین اجتماعی بیمه پردازی داشته باشند لذا دسترسی به سابقه بیمه اغلب با سختی و مشکلاتی هم برای بیمه شدگان و هم برای سازمان تامین اجتماعی همراه بود.

در سال های اخیر تمام پرونده های تامین اجتماعی الکترونیکی شده و به صورت متمرکز برای تامین اجتماعی و بیمه شدگان قابل دسترسی هستند.

در راستای خدمات الکترونیکی تامین اجتماعی امکان دسترسی مجازی به سوابق بیمه ای و نیز سایر خدمات تامین اجتماعی مانند درخواست دفترچه درمان درگاه خدمات الکترونیک تامین اجتماعی به آدرس زیر ایجاد شده است.

https://eservices.tamin.ir

برای استفاده از خدمات اینترنتی و الکترونیکی تامین اجتماعی ابتدا باید از طریق کارگزاری های تامین اجتماعی و یا شعبات تامین اجتماعی نام کاربری و رمز عبور دریافت کرده باشید.

برای آموزش نحوه ثبت نام و دریافت نام کاربری و ورود به سیستم خدمات الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی ویدیوی زیر را مشاهده فرمایید.


درگاه خدمات الکترونیک تامین اجتماعی

طرز استفاده از درگاه خدمات الکترونیک تامین اجتماعی برای محاسبه مستمری

پس از مراجعه به درگاه خدمات الکترونیک تامین اجتماعی صفحه اصلی درگاه نمایش داده می شود. در این صفحه بر روی دکمه ورود کلیک نمایید.

خدمات اینترنتی تامین اجتماعی

سپس صفحه ورود به شکل زیر باز می شود که در کادر بالا کد ملی که همان نام کاربری شما است و در کادر پایین رمز عبور را وارد کرده و در نهایت دکمه ورود را کلیک نمایید تا وارد حساب کاربری خود شوید.

رمز عبور و نام کاربری تامین اجتماعی

محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی به صورت آنلاین

در صفحه اول حساب کاربری سه پنجره (منو) وجود دارد که یکی ویژه کارفرمایان و یکی ویژه بیمه شدگان و آخری ویژه بازنشستگان است.

در بحث محاسبه آنلاین حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی از پنجره بیمه شدگان گزینه بازنشستگی را کلیک کنید.

صفحه اصلی درگاه خدمات الکترونیک تامین اجتماعی

در مقابل گزینه بازنشستگی دو زیر پنجره با عناوین نحوه محاسبه مبلغ بازنشستگی و درخواست بازنشستگی باز می شود. در ادامه گزینه نحوه ی محاسبه مبلغ بازنشستگی را کلیک نمایید تا به صفحه محاسبات آنلاین حقوق بازنشستگی هدایت شوید.

حساب کاربری تامین اجتماعی

در صفحه محاسبات آنلاین بازنشستگی دوقسمت وجود دارد:

پنجره محاسبه آنلاین حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی

قسمت بالا محاسبات اتوماتیک و خودکار بازنشستگی است. در این قسمت ارقام از روی سابقه بیمه و حقوق مبنای واریز بیمه استخراج شده  است و کاربر نمی تواند آن ها را تغییر دهد.

چنانچه بیمه شده در ماه آخر خود باشد که بعد بلافاصله بازنشسته خواهد شد مبلغ نمایش داده شده در خانه آخر مبلغ استحقاقی مستمری وی خواهد بود.

چنانچه هنوز زمان و موعد بازنشستگی بیمه شده فرا نرسیده باشد این رقم بر اساس آخرین اطلاعات سابقه بیمه محاسبه و نمایش داده دمی شود.

قسمت پایین صفحه مربوط به محاسبه دستی حقوق بازنشستگی است. چنانچه فردی بخواهد به صورت دستی سنوات پرداخت بیمه و میانگین حقوق دو سال آخر را در حالت های مختلف وارد نماید می تواند از این قسمت استفاده کند.


3 مثال محاسبه حقوق بازنشستگی

برای درک بهتر مساله سه مثال با استفاده از سامانه محاسبه آنلاین حقوق بازنشستگی حل شده است.

مثال 1 : فرض کنیم میانگین حقوق بیمه شده مردی مبلغ 25 میلیون ریال باشد. اگر این بیمه شده 10 سال سابقه بیمه داشته باشد و دارای 60 سال تمام سن باشد مستمری بازنشستگی وی چقدر خواهد شد.

حل : با توجه به اینکه در سن شصت سالگی تمام بیمه شده می تواند با سابقه 10 الی 20 سال به نسبت سابقه بیمه بازنشسته شود لذا با استفاده از محاسبات آنلاین مبلغ مستمری وی 8.333.334 ریال خواهد شد.

بازنشستگی با 10 سال سابقه بیمه و 60 سال سن

مثال 2 : اگر بیمه شده ی  مردی با میانگین حقوق 25 میلیون ریال در پنجاه سال تمام دارای 30 سال سابقه بیمه باشد، مستمری بازنشستگی وی چقدر خواهد بود.

حل : حد نصاب بازنشستگی عادی برای مردان در 50 سال سن تمام رسیدن به 30 سال تمام سابقه بیمه است. پس این بیمه شده می تواند بازنشسته شود.

با استفاده از محاسبات آنلاین مبلغ مستمری وی 25.000.000 ریال خواهد شد.

بازنشستگی با 30 سال سابقه بیمه و 50 سال سن

 مثال 3 : چنانچه یک نفر بیمه شده دارای 35 سال سابقه واریز بیمه باشد و میانگین حقوق دو سال آخر وی 25 میلیون ریال باشد مستمری بازنشستگی وی چقدر خواهد شد؟

حل : در صورتی که سابقه بیمه تامین اجتماعی 35 سال تمام باشد بیمه شده بدون شرط سنی بازنشسته می شود.

با استفاده از محاسبات آنلاین حقوق بازنشستگی این بیمه شده مبلغ 29.166.167 ریال خواهد بود.

بازنشستگی با 35 سال بیمه بدون شرط سنی

مقایسه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی سه حالت مختلف

 1. میانگین حقوق دو سال آخر در هرسه مثال مشابه هم است.
 2. در مثال اول سابقه بیمه 10 سال در مثال دوم سابقه بیمه 20 سال و در مثال سوم سابقه بیمه 35 سال است.

ملاحظه می شود که با یکسان بودن میانگین حقوق دو سال آخر هر چقدر سابقه واریز بیمه بیشتر باشد حقوق بازنشستگی بیمه شده بیشتر خواهد بود.

116 دیدگاه دربارهٔ «3 مثال برای آموزش آنلاین محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی»

 1. سید احمد

  سلام ، منظور از میانگین حقوق ، میانگین حقوقی که شامل بیمه پردازی میشه است ، یا کل حقوق ؟ یعنی به میزان حقوقهایی که شامل بیمه شده است نظرم است ، چون بعضی آیتم‌های حقوق بیمه پردازی ندارد مثل حق اولاد و مسکن و عائله مندی ،
  با تشکر
  حسینی

  1. سلام
   کل مبلغی که حق بیمه با آن محاسبه و پرداخت شده است. تمام مواردی که اشاره کردید غیر از حق اولاد مشمول بیمه هستند.

 2. سلام وقتتون بخیر
  میزان مستمری محاسبه شده در برنامه تامین من همراه با حق اولاد و چیز های دیگه هست یا اینکه فقط پایه حقوق هستش؟

  1. زهرا هاشمی

   میانگین مزد و مستمری استحقاقی که در سامانه تامین اجتماعی نمایش داده میشود از روی کل مبلغ حق بیمه پرداختی محاسبه شده است.

 3. سلام. چندین سال است سقف بیمه پرداخت میشه. باتوجه به اینکه مبنای دو سال آخر جهت محاسبه مستمری در نظر گرفته میشه. آیا با 35 سال سابقه پرداخت بیمه اگر مستمری از سقف همان سالی که شخص میخواهد بازنشسته شود بیشتر شد. تامین اجتماعی پرداخت می نماید. یا سقف همان سال را مبنای مستمری قرار می دهد.

  1. زهرا هاشمی

   با سلام
   با توجه به اینکه سقف واریز بیمه هر سال نسبت به سال قبل افزایش پیدا میکند بنابراین همیشه میانگین دستمزد دوسال آخر از سقف بیمه سال آخر کمتر خواهد شد و تامین اجتماعی طبق آن مستمری پرداخت خواهد کرد.

 4. با سلام
  اگر درخواست بازنشستگی در اواسط اسفند ماه باشد و 60 سال سن ما تمام شده باشد، ولی بعلت فرصت پرداخت حق بیمه، لیست بیمه بهمن و اسفند هنوز پرداخت نشده باشد آیا این دو ماه هم جزء سوابق بیمه محاسبه میشود ؟؟؟

  1. زهرا هاشمی

   با سلام
   تمام کارگاه ها حداقل یک و برخی دو ماه فرصت پرداخت حق بیمه کارگران را دارند و این امری طبیعی است. در زمان درخواست بازنشستگی کلیه سوابق تا آن زمان محاسبه خواهند شد.

 5. سلام من ۴۵ سال سن دارم ۱۸ سال زیان آور هست ۳ سال بیمه بیکاری گرفتم ۱۸ ماه نظام وظیفه و ۱ سال تو شرکتی مشغولم شرایط بازنشستگیم چطور میشه؟

  1. زهرا هاشمی

   با سلام
   سوابق تامین اجتماعی میتواند از دو قسمت تشکیل شود. سوابق بیمه عادی و سوابق بیمه سخت و زیان آور.
   سوابق بیمه سخت و زیان آور 1.5برابر محاسبه شده و با سوابق بیمه عادی جمع میشود. سابقه حاصل شده، با شرایط سنی بیمه شده تطبیق داده شده و در صورت اصول شرایط بازنشستگی، بیمه شده میتواند بازنشسته شود.

 6. با سلام بنده 22 سال سابقه بیمه پردازی دارم و سنم 46 سال هست با توجه به قانون 42 سال سن و 20 روز حقوق هر زمانی درخواست بدم مثلا 24 سال سابقه با 24 روز حقوق میانگین دو سال آخر بازنشسته میشم؟ منظورم اینه بین 20 تا 30 سال سابقه میتونم درخواست بازنشستگی با توجه به سالهای بیمه پردازی و با 20 تا 30 روز حقوق درخواست بدم باره 20 تا 30 کماکان بازه برای درخواست دادن؟

 7. با درود
  30.89 سال بیمه از طریق کارفرما رد شده و سن بالای 65. در سال آخر که سال 1401 میباشد شش ماه اول در دو کارگاه و شش ماه دوم سال تا 27 اسفند فقط در کارگاه دوم مشغول بیمه پرداختن از طریق کارفرما بوده است. مبلغ مستمزی چگونه محاسیه شود.
  با سپاس

 8. سلام وقت بخیر
  خانمی هستم در سال ۰۱/۰۴/۱۴۰۱ با ۴۹ سال سن و ۲۵ سال و ۹ ماه طبق بخشنامه ۲۳ بازنشسته شدم.
  مبلغ پایه حقوق ۴۱۷۹۰۰۰ تومان در حکمم زده شده است مبلغ دریافتی حقوقم بدون داشتن بیمه تکمیلی ۴۴۰۰۰۰۰ شده است. اعتراض کردم طبق قانون نباید حقوق دریافتی من از ۵۵۸۰۰۰۰ تومان کمتر باشد. جوابی که دریافت کردم این بود که باید در اسفند ۱۴۰۰ حکم بازنشستگی داشته باشم.
  حال سوالم این است در سال ۱۴۰۲ مبلغ کل دریافتی حقوقم ۵۴۰۰۰۰۰ شده است که از حداقل مبلغ دریافتی سال ۱۴۰۱ کمتر است باید برای این موضوع به کجا مراجعه کنم. و آیا از طرف دولت مبلغ حداقل حقوق دریافتی برای سال ۱۴۰۲ مشخص شده است یا خیر چون بعضی از سایت‌ها این مبلغ را ۶۳۰۰۰۰۰ تومان اعلام کرده اند.
  با احترام و تشکر فراوان

 9. با سلام
  باتوجه به این که ۲ سال اخر در مقدار مستمری تاثیر دارد یعنی در ۲۸ سال اول حتی اگر کمترین مقدار بیمه هم پرداخت شود در مستمری تاثیری ندارد؟

 10. با سلام بنده با 22سال بیمه پردازی و سن 54سالگی اکنون بدلیل بیماری واریس در پاهای خود قادر به کار نیستم با مراجعه به تامین اجتماعی برای درخواست از کار افتادگی اعلام کردند واریس مورد قبول برای از کار افتادگی نیست آیا قانونی وجود دارد بنده حق بیمه 6سال را واریز کنم و با 28سال بیمه پردازی بازنشسته شوم ؟

 11. سلام . بنده در حدود 9 سال در یک شرکت خصوصی سابقه بیمه تامین اجتماعی دارم
  الان به تازگی در یک شرکت دیگر هم استخدام شده ام که بیمه اش هم تامین اجتماعی هست و کارم رو هر دو جا ادامه میدم به صورت فول تایم هر دو . (اولی عصرهاست و دومی صبح ها میشه) که هر دو جا بیمه واریز میکنن برام.

  میخواستم ببینم بازنشستگیش چه طور میشه ؟ اصلا مشکلی پیش میاد یا نه ؟

  و اگه مثلا شغل اول که 9 سال سابقه داشتم رو تا 11 سال کار کنم و اون دیگه قط بشه و فقط همون شغلو دوم باشه تا بازنشستگی چی میشه ؟ (دومی احتمالا سختی کار هم بهش بخوره)

  به نظر اگه تو دو تا کارگاه باشه، موقع بازنشستگی هر کارگاه جدا به نسبت سنواتش محاسبه میشه. اگه این جوره در کل به ضررم نمیشه ؟

  ممنون

  1. سلام
   مستمری هر دو جداگانه محاسبه و در نهایت باهم جمع می شود.

 12. سلام تفاوت حقوق شخصی که با 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی به 60 سال میرسه و شخصی که مثلا با 27 سال سابقه پرداخت حق بیمه به 60 سال میرسه چقدر هست؟ اگر تفاوتی نداره چه لزرومی هست بعد از 20 سال پرداخت حق بیمه واریز حق بیمه ادامه پیدا کنه خوب همه با بیست سال صبر میکنن بشن 60 سال، یا نهایتا دو سال قبل از بازنشستگی دوباره حق بیمه واریز میکنن که میانگین بره بالا

 13. علی کعبی

  سلام، ۳۰ سال سابقه سخت و زیان آور دارم.
  تفاوت معدل حقوق بازنشستگی بنده با کسی که ۲۳ سال و چهار ماه دارد، چیست؟

  1. سلام
   میانگین دو سال آخر از روی بیمه واریزی دو سال آخر محاسبه می شود. برای محاسبه مستمری میانگین دو سال آخر در سنوات پرداخت بیمه ضرب می شود.

 14. منیر ابراهیمی

  با سلام. من خانم هستم و در سن 51.5 سالگی بیمه شدم. حالا اگر در 55، سالگی بخوام بازنشسته بشم حدودا 7 سال باید خودم حق بیمه بدم. میخوام بدانم این هفت سال را باید حق بیمه کامل را پرداخت کنم مثلا الان که بیمه 1.700 است حدود 143 میلیون باید بدم؟
  آیا قسطی می گیرند؟

 15. پریسا محمدی

  باسلام
  هفده سال و شش ماه سابقه بیمه دارم برای دو سال آینده چه مقدار می تونم افزایش بدم حق بیمه رو که زمانی که خواستم با بیست سال بازنشسته بشم مشکلی برام پیش نیاد
  ممنون

  1. سلام
   این موضوع به صورت شفاف تعریف نشده است و تامین اجتماعی افزایش های خارج از روال عادی و قانونی را صوری تلقی می کند.

 16. سلام
  من یک سال دیگه؟ تا بازنشستگی دارم اگر این یک سال که دارم بیمه بیکاری میگیرم قطع کنم و خودم بیمه اختیاری واریز کنم تو حقوق بازنشستگیم تاثیرداره ۳سال آخر بازنشستگیم بیمه بیکاری دارم میگیرم دو سالش گرفتم ۱سال دیگش مونده بنظر شما اگر قطع کنم جز حداقل بگیرها میشم یا چون حقوق بازنشستگی طبق دو سال آخر هست آیا این ۱سال تاثیر داره قطع کنم و خودم بپردازم یا جایی بیمه اجباری بشم..ممنون توضیح بدین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیش حقوقی بساز
قرارداد کار تنظیم کن
مشاوره بگیر
چگونه خیلی راحت ریز حقوق و مزایای 1402 خود یا کارکنان خود را دقیق محاسبه کنید؟
برای دریافت آنلاین و فوری فیش حقوقی 1402 قانون کار
پایه سنوات تجمیعی، مزد شغل، حق مسکن، بن کارگری، حق اولاد، اضافه کاری، شب کاری، نوبت کاری، جمع کاری، ماموریت، حق بیمه، مالیات حقوق...
طبق آخرین مقررات و همه در یک برگه PDF قابل چاپ به شکل فیش حقوقی (رایگان و حرفه‌ای)