نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
page
dwqa-question
dwqa-answer
e-landing-page
wpforms
راهنمای کامل سامانه جامع روابط اداره کار
راهنمای کامل سامانه جامع روابط اداره کار

1-1ایجاد حساب کاربری در سامانه جامع روابط کار

ورود رمز عبور و نام کاربری سامانه جامع روابط اداره کار prkar.mcls.gov.ir
ورود رمز عبور و نام کاربری سامانه جامع روابط اداره کار prkar.mcls.gov.ir

به ایجاد حساب کاربری و دریافت نام کاربری و رمز عبور در سامانه جامع روابط کار احراز هویت گفته می شود. استفاده از امکانات سامانه اداره کار به سایت prkakr.mcls.gov.ir مراجعه نمایید که از زیر مجموعه‌های سایت وزارت کار است است امکان‌پذیر است.

ثبت نام سامانه اداره کار به دو صورت انجام می پذیرد:

1-از طریق مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت

احراز هویت حضوری سامانه اداره کار کامل‌ترین نوع احراز هویت در prkar محسوب می‌شود.در این روش کارگر و کارفرما و وکیل ها و نمایندگان باید با در دست داشتن مدارک هویتی که در ادامه گفته می شود به یکی از دفاتر پیشخوان مراجعه نمایند و اقدام به ثبت نام و احراز هویت شوند.

2-به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه شکایت اداره کار

برای احراز هویت غیر حضوری سامانه جامع اداره کار ابتدا به سایت prkar.mcls.gov.ir مراجعه نمایید و در صفحه اول بر روی ایجاد حساب کاربری سامانه اداره کار کلیک نموده و در مرحله بعدی احراز هویت الکترونیکی را انتخاب نمایید.

ثبت نام سامانه جامع روابط کار prkar
ثبت نام سامانه جامع روابط کار prkar

قبل از ثبت نام شماره شبا و رمز دوم یکی از کارت های بانکی را جهت ثبت در سامانه جامع اداره کار و پرداخت الکترونیکی هزینه ثبت نام سامانه اداره کار آماده داشته باشید.


مدارک لازم برای ثبت نام و احراز هویت سامانه روابط کار

در حالت غیر حضوری و الکترونیکی prkar چه مدارکی می‌خواهد؟

در این حالت کافی است که شماره تلفن همراه متعلق به فرد ثبت نام کننده باشد و با کد ملی وی ثبت نام شده باشد.

در حالت حضوری و دفاتر پیشخوان

برای افراد حقیقی همراه داشتن کارت ملی و پایان خدمت کافی است.

برای شرکت ها و افراد حقوقی همراه داشتن آخرین تغییرات و روزنامه رسمی و کارت ملی و پایان خدمت مدیر عامل و یا مدیر سازمان یا اداره الزامی است.

تفاوت احراز هویت الکترونیکی و حضوری دفاتر پیشخوان

در ثبت نام به صورت الکترونیکی و غیر حضوری امکان ثبت شکایت وجود ندارد. برای ثبت شکایت از کارفرما حتما باید ثبت نام و احراز هویت به صورت حضوری و در دفاتر پیشخوان دولت انجام پذیرد.


2- خدمات عمومی سامانه جامع روابط کار

در سامانه جامع اداره کار به صورت عمومی خدمات شکایت کارگر و کارفرما و بیمه بیکاری ارائه می شود. بدیهی است که لازمه استفاده از امکانات سامانه دسترسی به اینترنت و مراجعه به سایت prkar.mcls.gov.ir و ورود به سامانه اداره کار هست.

ثبت شکایت از کارفرما در سامانه شکایت اداره کار

در اداره کار رسیدگی به شکایت کارگر از کارفرما امکانپذیر است. بنابراین دادخواست بدوی را فقط کارگر می تواند ثبت نماید.

شکایت کارگر از کارفرما

برای ثبت شکایت در سامانه اداره کار کارگر ابتدا در سامانه ثبت نام کرده و سپس با استفاده از نام کاربری که همان کد ملی است و رمز عبور که هنگام ثبت نام به صورت پیامک به تلفن همراه کارگر ارسال می شود امکان ورود به سامانه اداره کار را داشته و شکایت خود از کارفرما را ثبت می نماید.


اطلاع از زمان رسیدگی شکایت اداره کار

زمان و مکان جلسات رسیدگی اداره کار در سامانه جامع کار prakr درج می شود. به محض تعیین وقت جلسه رسیدگی به کارگر پیامک ارسال می شود. پس از دریافت پیامک کارگر باید به سامانه مراجعه نماید و از زمان و جلسه رسیدگی اطلاع پیدا می کند.

ابلاغ شکایت به کارفرما

پس از ثبت شکایت در سامانه اداره کار برگه ابلاغ فیزیکی به کارفرما ارسال می شود. در این برگه یک کد ابلاغ یک بار مصرف درج شده است. علاوه بر کد ابلاغ، راهنمایی درج شده است. در این برگه به کارفرما اعلام شده است که چنانچه قبلا احراز هویت نشده است در سامانه شکایت اداره کار ثبت نام کرده و احراز هویت شود. کارفرما پس از دریافت برگ ابلاغ فیزیکی به سامانه مراجعه کرده و کد ابلاغ را وارد می نماید و پس از آن پرونده مربوطه به کارپوشه کارفرما منتقل می شود. پس از این مرحله کلیه مراحل شکایت و رسیدگی از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود.

کد ابلاغ فیزیکی دعوتنامه به کارفرما سامانه اداره کار

3- راهنمای ورود به سامانه اداره کار و دریافت دعوتنامه الکترونیکی

مراحل دریافت دعوتنامه و حکم اداره کار در سامانه جامع روابط کار
ورود به سامانه اداره کار و دریافت دعوتنامه الکترونیکی
  • پس از احراز هویت و ورود به سامانه prkar اداره کار برروی گزینه پنجره واحد خدمات کلیک کرده و سپس گزینه پنجره خدمات را انتخاب نمایید.
  • از نوار اداره کل روابط کار، دریافت دعوتنامه/حکم جلسه رسیدگی با کد ابلاغیه را با کلیک روی گزینه شروع انتخاب نمایید.
  • در فرم ظاهر شده درخواست دریافت دعوتنامه جلسه رسیدگی با کد ابلاغیه را انتخاب نموده و کد ابلاغیه درج شده در این برگه را در کادر کد ابلاغیه موجود وارد نمایید.
  • سپس به قسمت تمام وظایف مراجعه نمایید.

4- نحوه ارائه مدارک به اداره کار از طریق سامانه جامع روابط کار

وقتی شکایت کارگر از کارفرما در سامانه درج شد کلیه اسناد و مدارک که کارگر یا کارفرما می خواهد ارائه نماید باید به صورت الکتروینکی انجام پذیرد. راهنمای تصویری بارگذاری مدارک در سامانه جامع اداره کار در ادامه ارائه شده است.

برای ورود به سامانه اداره کار ابتدا به سایت سامانه prkar.mcls.gov.ir مراجعه نمایید و پس از وارد کردن کد ملی و رمز عبور سامانه جامع کار باز می‌شود.

برای این کار لازم است اسناد و مدارکی که قرار است در جلسه رسیدگی اداره کار ارائه شوند اسکن شده و به صورت تصویر یا فایل پی دی اف تبدیل شوند. سپس وارد سامانه شده و از طریق کارپوشه پرونده مورد نظر را باز کرده و تک تک فایل های اسناد را بارگذاری نمایید.

بارگذاری مدارک سامانه جامع روابط کار
بارگذاری مدارک سامانه جامع روابط کار prkar.mcls.gov.ir

5- انتخاب وکیل و نماینده در سامانه جامع روابط کار

معرفی وکیل و نماینده توسط کارفرما و کارگر در شکایت اداره کار نیز به صورت الکترونیکی بوده و از طریق سایت prkar.mcls.gov.ir انجام می‌شود.

بنابراین هر فردی که بخواهد به عنوان وکیل و یا نماینده کارگر و یا کارفرما در جلسات شکایت کارگر و کارفرمای اداره ی کار حضور داشته باشد لازم است در سامانه جامع روابط کار مانند کارگران ثبت نام و احراز هویت شود.

ثبت نام و احراز هویت نمایندگان و وکیل ها در سامانه باید به صورت حضوری و از طریق دفاتر پیشخوان دولت انجام پذیرد.

پس از اینکه وکیل و یا نماینده کارگر و یا کارفرما در سامانه شکایت اداره کار ثبت نام کرد کارگر و یا کارفرما به سامانه روابط کار خود وارد شده و در قسمت انتخاب/عزل نماینده و وکیل کد ملی وکیل و یا نماینده را وارد می نماید.

همزمان لازم است تصویر برگه وکالت از کارگر و یا کارفرما نیز در همان قسمت بارگذاری شود.

پس از انتخاب وکیل و یا نماینده و ثبت آن همان پرونده که در کارپوشه کارگر و یا کارفرما در سامانه دیده می شود همزمان در کارپوشه وکیل نیز قابل مشاهده خواهد بود.

وکیل نیز تمام دسترسی هایی که کارگر و یا کارفرما دارند نسبت به پرونده خواهد داشت.

مراحل انتخاب و عزل نماینده سامانه جامع روباط کار
مراحل انتخاب و عزل نماینده سامانه جامع روابط کار prkar
کارپوشه سامانه جامع روابط کار
کارپوشه سامانه جامع روابط کار اداره کار
کارپوشه سامانه جامع روابط کار
کارپوشه سامانه جامع روابط کار
تمام ورودی های من سامانه جامع روابط کار
تمام ورودی های من سامانه جامع روابط کار
صفحه انتخاب نماینده سامانه جامع روابط کار
صفحه انتخاب نماینده سامانه جامع روابط کار
وارد کردن نماینده در سامانه جامع روابط کار
وارد کردن نماینده در سامانه جامع روابط کار

6- اعتراض به رای اداره کار در سامانه شکایت اداره کار

به دلیل حذف شدن پرونده فیزیکی در شکایت اداره کار تمام مراحل رسیدگی به شکایت در اداره کار از جمعه اعتراض به رای اداره کار از طریق سامانه روابط کار انجام می‌شود.

اعتراض به رای بدوی و هیات تشخیص

پس از صدور رای بدوی در هیات تشخیص هر یک از طرفین کارگر و کارفرما می تواند از طریق پنجره خدمات موجود در سامانه نسبت به رای صادره اعتراض نماید و دادخواست تجدید نظر خواهی به رای اداره کار ثبت نمایند.

اعتراض به رای تجدید نظر حل اختلاف اداره کار

رای هیات حل اختلاف قطعی و لازم الاجراست. ولی هر یک از طرفین شکایت می توانند برای اعتراض به رای قطعی اداره کار در دیوان عدالت اداری طرح شکایت کنند. در شکایت دیوان عدالت اداری به رای قعطی اداره کار باید به طرفیت اداره کار صادر کننده رای شکایت ثبت شود.

نکته خیلی مهم این است که شکایت در دیوان عدالت اداری برای اعتراض به رای اداره کار نمی تواند مانع اجرای رای اداره کار شود. به عبارتی رای اداره کار به مرحله اجرا در می آید و رسیدگی به شکایت از اداره کار نیز در دیوان عدالت اداری مطرح می شود.

برای ثبت دادخواست تجدید نظرخواهی در سامانه prkar پس از ورود به سامانه اداره کار از طریق سایت prkar.mcls.gov.ir مراحل نمایش داده شده در تصویر زیر را طی نمایید.

اعتراض تجدید نظر رای سامانه اداره کار
اعتراض تجدید نظر رای سامانه اداره کار

7- بارگذاری مدارک در سامانه جامع روابط کار

از زمانی که رسیدگی به شکایت در اداره کار از طریق سامانه جامع انجام می‌شود کارگر و کارفرما باید مدارک خود را در سامانه جامع روابط کار بارگذاری نمایند. بارگذاری مدارک در سامانه جامع روابط کار به این صورت انجام می‌شود که ابتدا باید مدارک اسکن شده و یا تصویری از آن‌ها تهیه شود و سپس در قالب فایل تصویر یا پی دی اف در سامانه جامع روابط کار طبق تصویر زیر بارگذاری شود.

پس از بارگذاری مدارک در سامانه جامع روابط کار در جلسه رسیدگی اصل مدارک باید همراه طرفین موجود باشد تا کارشناس رسیدگی کننده با رویت مدارک اصالت بارگذاری مدارک در سامانه جامع روابط کار را تایید نماید. پس از یکبار مشاهده اصل مدارک در مراجعات بعدی نیازی به همراه داشتن اصل مدارک نیست مگر اینکه کارشناس رسیدگی کننده نیاز داشته باشد اصل بارگذاری مدارک در سامانه جامع روابط کار با ملاحظه نماید.

بارگذاری مدارک در سامانه جامع روابط کار از طریق مسیر زیر ا نجام می‌شود. پس از ورود به سامانه از صفحه اول مسیر زیر را طی نمایید تا به تصویر زیر مسیر برسید.

به سایت prkar.mcls.gov.ir مراجعه کنید-> کد ملی و رمز عبور خود را ورد کنید -> پس ورود به سامانه اداره کار مراحل تصویر زیر را انجام دهدید.

پنجره واحد خدمات -> پنجره خدمات -> کارپوشه -> تمام ورودی‌های من -> انتخاب گزینه ارسال مدارک

ارسال مدارک به سامانه جامع روابط کار
ارسال مدارک به سامانه جامع روابط کار
بارگذاری مدارک سامانه جامع روابط کار
بارگذاری مدارک سامانه جامع روابط کار

8- فراموشی رمز عبور سامانه جامع روابط کار

رمز عبور ورود به سامانه جامع اداره کار در موقع ثبت نام به تلفن همراه پیامک می شود. پیشنهاد می شود رمز عبور در جایی حفظ شود.

چنانچه به هر دلیلی رمز عبور خود را فراموش کردید نگران نباشید کافی است در صفحه ورود به سامانه اداره کار برروی دکمه فراموشی رمز عبور کلیک کنید.

در پنجره باز شده کد ملی و شماره تلفن همراهی که با آن در سامانه ثبت نام کرده اید را وارد کنید و دکمه ارسال را بزنید.

فراموشی رمز عبور سامانه جامع روابط کار

کد تایید ارسال شده به تلفن همراه را در صفحه بعدی وارد نمایید تا رمز عبور جدید ارسال گردد. پس از دریفات رمز عبور جدید مجدد به سایت mcls.gov.ir مراجعه نمایید و با رمز جدید وارد سامانه اداره کار شوید.


کد شیک یا همان شناسه یکتای کسب و کار در شکایت اداره کار

کارفرمایان در موقع ثبت اعتراض به ارای اداره کار در سامانه جامع روابط کار و تجدید نظر خواهی در سامانه جامع روابط کار با درخواست کد شیک (شناسه یکتای کسب و کار) مواجه می‌شوند که در پیدا کردن کد شیک با مشکل مواجه می‌شوند.

در سامانه جامع روابط کار کد شیک (شناسه یکتای کسب و کار) کارفرما درج شده است و به راحتی می‌توانند از مسیر زیر کد شیک خود را دریافت و در ثبت اعتراض به رای اداره کار در سامانه جامع روابط کار استفاده کنند.

برای دریافت کد شیک در سامانه اداره کار کافی مسیر زیر طی شود:

1-ورود به سامانه اداره کار 2-نگه داشتن نشانگر موس روی گزینه گزارش‌های کارفرما 3- کلیک روی کارگاه

نحوه دریافت کد شیک شناسه یکتای کسب و کار در سامانه روابط کار
نحوه دریافت کد شیک شناسه یکتای کسب و کار در سامانه روابط کار
کد شیک سامانه جامع روابط کار اعتراض رای اداره کار
کد شیک سامانه جامع روابط کار اعتراض رای اداره کار

ممکن است موقع حرکت موس روی کارگاه منو بسته شود. برای بسته نشدن پنجره کافی است که موس را به مدت چند ثانیه روی گزارش‌های کارفرما نگه دارید تا زیرمنو کارگاه به طور کامل باز شود.

آموزش نحوه ثبت شکایت در سامانه جامع روابط کار

آموزش ثبت شکایت اداره کار در سامانه روابط کار


+ معرفی سامانه جامع روابط کار

+ ثبت نام در سامانه بیمه بیکاری – قسمت اول (آموزش عملی با فیلم)

+ آموزش ثبت نام اینترنتی و غیر حضوری بیمه بیکاری (قسمت آخر) (آموزش عملی با فیلم)


پیشنهاد می کنم مطالب مرتبط زیر ار نیز مطالعه نمایید

فیش حقوقی بساز
قرارداد کار تنظیم کن
مشاوره بگیر
چگونه خیلی راحت ریز حقوق و مزایای 1402 خود یا کارکنان خود را دقیق محاسبه کنید؟
برای دریافت آنلاین و فوری فیش حقوقی 1402 قانون کار
پایه سنوات تجمیعی، مزد شغل، حق مسکن، بن کارگری، حق اولاد، اضافه کاری، شب کاری، نوبت کاری، جمع کاری، ماموریت، حق بیمه، مالیات حقوق...
طبق آخرین مقررات و همه در یک برگه PDF قابل چاپ به شکل فیش حقوقی (رایگان و حرفه‌ای)