سوال قانون کار : آیا سخت و زیان آور شغل پمپچی جایگاه CNG که در لیست بیمه کارگر ساده رد شده تایید می‌شود؟

شغل من در یک جایگاه عرض سوخت CNG (سی ان جی) اپراتور یا همان پمپچی است. کارفرما در لیست بیمه عنوان شغلی من را به جای اپراتور جایگاه سوخت یا پمپچی با عنوان شغلی کارگر ساده واریز می‌کند.

آیا سختی کار کارگران جایگاه سوخت شامل حال من می‌شود و می‌توانم در جایگاه گاز طبیعی CNG با سخت و زیان آور بازنشسته شوم؟

پاسخ قانون کار به : آیا سخت و زیان آور شغل پمپچی جایگاه CNG که در لیست بیمه کارگر ساده رد شده تایید می‌شود؟

بررسی مشاغل سخت و زیان جایگاه‌های سوخت اعم از سوخت مایع و یا گاز طبیعی پس از احراز شرایط بازنشستگی کارگر با فرض بر مورد تایید قرارگرفتن مشاغل مورد ادعا و پس از درخواست کارگر بررسی می‌شود.

معیار کمیته سخت و زیان آور برای تایید سخت و زیان آور اپراتور جایگاه سوخت و پمپچی و تلمبه‌چی بر اساس دو معیار اصلی صورت می‌گیرد: ۱-وجود عوامل سخت و زیان آور بیش از حد مجاز در جایگاه عرضه سوخت مانند بخارات مواد شیمیایی و سوختی، برودت هوا، ایستادن طولانی مدت، دود اگزوز خودروها و ۲- مدت مواجهه کارگر جایگاه سوخت با عوامل سخت و زیان آور.

چنانچه این دو عامل همزمان وجود داشته باشند احتمال بیشتری دارد تا شغل پمپچی و یا تلمبه چی و یا اپراتور جایگاه سوخت به عنوان سخت و زیان آور شناخته شود. ملاحظه می‌شود که معیار شرایط محیط کار کارگر جایگاه سوخت است نه عنوان شغلی که در لیست بیمه وارد می‌شود.

نقش بسیار مهم عنوان شغل بیمه در بازنشستگی سخت و زیان آور در اثبات شغل کارگر در مدت زمان اشتغال مورد ادعا است. چون کارگر معمولا سال‌ها بعدتر از اشتغال در کارگاه جایگاه سوخت درخواست سخت و زیان آور ثبت می‌کند لذا لازم است در زمان درخواست سختی کار شغل واقعی خود را به کمیته سخت و زیان آور اثبات کند. بنابراین عنوان شغلی لیست بیمه یکی از اسنادی است که کمک زیادی به کارگران جایگاه سوخت سی ان جی برای اثبات شغل واقعی خود می‌کند.

توصیه اکید این است که حتما عنوان شغلی لیست بیمه با عنوان شغل واقعی کارگران یکسان باشد.

در صورت یکسان نبودن عنوان شغل لیست بیمه و شغل واقعی کارگران و مغایرت شغلی بازنشستگی سخت و زیان آور راه‌های مختلفی برای حل وجود دارد. در ارجاع درخواست سختی کار به بازرسی مشترک کارگر می‌تواند اسناد و مدارک خود را برای اثبات عنوان شغل واقعی ارائه کند. همچنین کارگر می‌تواند در اداره کار برای اثبات عنوان شغل واقعی شکایت کند و برای عنوان شغل واقعی خود رای گرفته و به تامین اجتماعی ارائه کند. برای راهنمایی بیشتر می‌توانید از کارتابان مشاوره بگیرید.


مطالب مرتبط زیر را نیز بخوانید

۱۲ دیدگاه دربارهٔ «سوال قانون کار : آیا سخت و زیان آور شغل پمپچی جایگاه CNG که در لیست بیمه کارگر ساده رد شده تایید می‌شود؟»

 1. من برای این قانون کار متاسفم که وقتی قانون تصویب میشه چرا اجرا نمیشه چرا همه پیچ میخورن مشکل بیمه سختی ما اینه وقتی دولت میگه جایگاه گاز یا بنزین جزه سختی میشه یعنی هیچ کارفرمایی حق نداره بیمه عادی بزنه برای کارگرش حالا من وتو باید بریم چی رو پیدا کنیم داخل کتاب قانون کار نمیدونم

  1. سلام
   در صورتی که شغلی به عنوان سخت و زیان آور شناخته شود حق بیمه مربوطه پس از تایید در کمیته سخت و زیان آور و در زمان بازنشستگی از کارفرما دریافت می شود. در طول مدت اشتغال حق بیمه به صورت عادی برای همه مشاغل واریز می شود.
   سخت و زیان آور بودن مشاغل از قبل تعیین شده نیست و کارگر (با فرض بر سخت و زیان آور بودن شغل و محاسبه یک و نیم برابر سابقه بیمه مشاغل مورد نظر) پس از احراز شرایط بازنشستگی در خواست بررسی سخت و زیان آور بودن مشاغل را به کمیته سختی کار ارائه کرده و کمیته نسبت به سخت و زیان آور بودن یا نبودن شغل ادعایی رای می دهد. در صورت تایید رای کمیته به تامین اجتماعی جهت اعمال در سوابق و دریافت حق بیمه مربوطه از کارفرما اقدام می کند. نحوه دریافت حق بیمه سختی کار و مبلغ آن موضوعی است بین تامین اجتماعی و کارفرما و کارگر از این بابت دخل و تصرفی نداشته و متضرر نمی شود.

 2. سلام
  شغل ما (اپراتور جایگاه سی ان جی) داره بیمه عادی رد میشه اگه بعدا بررسی بشه و شامل سختی کار بشه آیا بیمه میتونه این مابه التفاوت رو از کارفرما بگیره؟یا خود اپراتور باید پرداخت کنه؟
  ممنون

  1. سلام
   اگر منظور از بیمه عادی درصد حق بیمه ۳۰% است که در طول اشتغال چه در مشاغل عادی چه مشاغل سخت و زیان آور تفاوتی وجود ندارد. حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور پس از تکمیل سابقه و در زمان بازنشستگی از کارفرما گرفته می شود.
   در چنین مواردی عنوان شغلی بیمه در طول مدت اشتغال مهم است که باید عنوان شغلی با شغل واقعی کارگر مطابقت داشته باشد.

 3. اگه قانون درستی بود دولت همون اول تصویبش میکرد که دیگه هیچ پیمانکاری به خودش اجازه نده پول کارگریو بالا بکشه

 4. باسلام
  من حدود ۱۷ سال و چهار ماه بعلاوه خدمت سربازی سابقه ازجایگاه CNG شهرداری دارم و بدون تعطیلی حتی ایام و روزهای تعطیلی. به علت مشکلات جسمی تغیر شغلی انجام دادم در شغل جدید بعد از تست بهداشتی دکترها متوجه شدند هردو گوشم افت شنوایی دارد از حداستاندارد پایینه دکترا گفتند جایی که قبلا کار می‌کردی به علت محیط کاری دچار این بیماری شدی آیا سختی کار با این شرایط برام امکان دارد …. باتشکر

  1. سلام
   عوارض ناشی از اشتغال مانند بیماری کاهش شنوایی قابل بررسی است و کارگر می تواند در دادگستری علیه کارفرما برای بیماری ناشی از کار طرح شکایت کند.
   سخت و زیان آور بودن اپراتور جایگاه CNG باید در کمیته سختی کار مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت تایید در سوابق اعمال شود.
   اینکه بیماری کاهش شنوایی حتما باعث تایید سخت و زیان آور شغلی می شود نیز قطعی نیست و حتما باید درخواست سختی کار در کمیته مربوطه بررسی شود.

 5. سلام یک سوال مهم بافرض براینکه شعل پمپ چی یا اپراتور جایگاههای سی ان جی بعداز پیگیری جژء مشاغل سخت محاسبه گردد ..تکلیف حق بیمه شرایط سخت که در ۲۰ساله گذشته توسط کارفرما پرداخت نگردیده هست چی میشود؟؟؟!!!!یک زمانی شغل جزء مشاغل سخت هست و کارفرما از قبل تکلیف خودرا میداند اما شغلهایی مثل جایگهای سی ان جی که احتمالا درطول بیست سال کار ۲۰تا شرکت عوض میشود و مبروند چطور میتوانیم دنبال شرکت بکردیم تا مبلغ حق بیمه سخت وزیان اور خود را مطالبه کنیم؟؟؟

  1. سلام
   حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور بر عهده کارفرما است. قبل از تایید سخت و زیان آور کارفرما نمی تواند حق بیمه آن را در طول مدت اشتغال واریز کند و تامین اجتماعی هم نمی پذیرد.

 6. در جایگاهها گاز به علت پٍرتی گاز و ونت شدن گاز در محیط و مواجهه اپراتورها در ساعت کاری با گاز طبیعی که استنشاق این گاز باعث کوچک شدن ریه و ابتلاع به انواع سل و بیماری ها تنفسی و از طرف دیگر چون همیشه در معرض انفجار سه هزار پوند برابر با ۲۵۰بار فشار در کپسول و نازلها باید جزو مشاغل پر خطر محسوب شود ولی چون عمر این شغل هنوز به هجده سال نرسیده و هیچ بازنشستگی از این صنف خارج نشده هنوز در پرده ابهام هست که ایا در این لیست قرار میگیرد یا که نه من تکنیسین جایگاه گاز هستم و قویاً ابراز میکنم که این شغل سخت ترین و پر خطر ترین شغل هم از نظر استشمام گاز سمی و هم خطرانفجار فشار زیاد محسوب میشود و اگر کسی این متن را میخواند و کاری ازاش برمیاد که به داد اپراتورهای گاز طبیعی برسید

  1. سلام
   با توجه به سابقه ایجاد جایگاه های سی ان جی، معمولا کارگران شاغل در این صنف هنوز شرایط بازنشستگی نرسیده اند و هنوز موارد بازنشستگی سخت و زیان آور جایگاه CNG شفاف نیست. در صورتی که سابقه کارگران جایگاه های گاز طبیعی به حد بازنشستگی سخت و زیان آور رسید می توانند درخواست بازنشستگی سخت و زیان آور داده و منتظر نظر کمیته سختی کار باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ کامل نگرفتید؟
برای دریافت مشاوره تخصصی قانون کار
حقوق دستمزد-قرارداد کار- تصفیه حساب کارگران -شکایت اداره کار - سخت و زیان آور - حوادث و بیماری‌های کار-بیمه بیکاری - بازنشستگی کارگران