سوال کاربر : شرایط کار نگهبان ۴ نوبت روز، ۴ نوبت شب و ۴ نوبت استراحت چگونه است؟

من در یک کارگاه نگهبان هستم و نوبت های کاری ما به صورت ۴ نوبت روزکار، ۴ نوبت شب کار و ۴ نوبت استراحت تنظیم شده است.

آیا کار به این صورت با قانون کار مغایرت دارد؟ نوبت‌ها و شیفت‌های کاری در یک ماه تمام نشده و وارد ماه بعدی می‌شود. از این بابت مغایرتی با نوبت کاری ندارد؟

پاسخ به : شرایط کار نگهبان ۴ نوبت روز، ۴ نوبت شب و ۴ نوبت استراحت چگونه است؟

در قانون کار محدودیتی از لحاظ تنظیم نوبت‌های کاری و اینکه چند روز در نوبت صبح و عصر و یا شب باشد وجود ندارد. محدویت سقف ساعات کار در کارهای نوبت کاری در ۴ هفته متوالی ۱۷۶ ساعت تعیین شده است.

مجموع یک دوره کامل از کار شما ۱۲ روز است و هر ۱۲ روز این سیکل گردش دارد و به وضوح نوبت‌های کاری در داخل یک ماه گردش دارد.

این نوع کار مغایرتی با قانون کار ندارد و نوع نوبت کاری از نوع نوبت کاری صبح شب است که باید فوق العاده نوبت کاری معادل ۲۲.۵ درصد حقوق پرداخت شود. اگر فرض کنیم که گردش نوبت‌های کاری داخل یک ماه اتفاق نیافتد باز از لحاظ قانون کار منعی وجود ندارد و فقط به جای فوق العاده نوبت کاری، برای ساعات کار در شب فوق العاده شب کاری پرداخت شود.


مطالب مرتبط زیر را نیز بخوانید

۱ دیدگاه دربارهٔ «سوال کاربر : شرایط کار نگهبان ۴ نوبت روز، ۴ نوبت شب و ۴ نوبت استراحت چگونه است؟»

  1. با سلام و احترام
    طبق قانون ساعات موظفی ۱۷۶ ساعت در ماه هستش.با این مدل شیفت کاری ساعات کاری ۲۴۰ ساعت خواهد بود.به عبارتی ۶۴ ساعت اضافه کار اجباری.از طرفی اجبار با اضافه کار مگر با توافق طرفین وجاهت قانونی ندارد.
    به نظر می رسد این نوع شیفت کاری بدون توافق کارگر در تعارض با قانون خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ کامل نگرفتید؟
برای دریافت مشاوره تخصصی قانون کار
حقوق دستمزد-قرارداد کار- تصفیه حساب کارگران -شکایت اداره کار - سخت و زیان آور - حوادث و بیماری‌های کار-بیمه بیکاری - بازنشستگی کارگران