جدول حق شیفت 1402 و نحوه محاسبه نوبت کاری قانون کار

هر سال حق شیفت اداره کار بر اساس حقوق قانون کار تغییر می‌کند. بسیاری از مشاغل هستند که در تمامی ساعات شبانه روز مشغول به فعالیت هستند و‌ کارکنان این مشاغل ساعات کاری متفاوت و متنوعی دارند. در برخی شرایط ساعات کار به صورت گردشی بوده که اصطلاحا نوبت کاری یا شیفت کاری شناخته می‌شوند. طبق قانون‌ کار این مشاغل به علت الزام به حضور در ساعات متنوع و محدودیت‌هایی که به کارگر اعمال می‌کنند مشمول دریافت مبلغی به عنوان فوق العاده نوبت کاری یا حق شیفت هستند. حق شیفت اداره کار 1402 طبق ماده 56 قانون کار با توجه به نوع نوبت کاری از حقوق ماهانه هر کارگر تبعیت می‌کند. در این پست جدول حق شیفت 1402 نیز برای سادگی محاسبات ارائه شده است.

مبالغ مربوط به نوبت کاری 1402 کارگران در این نوشته صرفا با حداقل حقوق اداره کار محاسبه شده است و کارگرانی که حقوق بالاتری نسبت به حداقل قانون کار دارند باید مبلغی به نسبت حقوق خود دریافت کنند.

جدول حق شیفت 1402 قانون کار
جدول حق شیفت 1402 قانون کار

حق شیفت کارگران در سال 1402 

حمایت از کارگران در قانون‌کار ایجاب نموده که انجام کار در خارج از ساعات روز و ساعات کار گردشی مشمول پرداخت فوق العاده شوند. به این ترتیب در ازای کار با ساعات کار متنوع مزایای مربوطه تعلق می‌گیرد. فوق العاده نوبت کاری و حق شیفت در قانون کار به صورت زیر تعیین شده است:

حق شیفت صبح، عصر معادل 10% حقوق ماهانه کارگر

حق شیفت صبح، شب و یا عصر، شب معادل 22.5% حقوق ماهانه کارگر

حق شیفت صبح، عصر و شب معادل 15% حقوق ماهانه کارگر.

حق شیفت کارگران 1402 از ضرب حقوق ماهانه در درصدهای ذکر شده محاسبه می‌شود. در جدول مزایای شیفت کاری 1402 زیر حقوق ماهانه حداقل حقوق قانون کار در نظر گرفته شده است.

جدول حق شیفت 1402

در جدول زیر مبلغ حق شیفت کارگران در سال 1402 بر مبنای حداقل حقوق محاسبه شده است.

جدول شیفت 1402 کارگران مشمول کارگران

نوع شیفتدرصد حق شیفتحقوق ماهانه 1402فوق العاده نوبت کاری
یا حق شیفت
صبح – عصر%1053،082،8405،308،284
صبح – شب%22.553،082،84011،943،639
عصر – شب%22.553،082،84011943،639
صبح – عصر – شب%1553،082،8407،962،426
جدول حق شیفت ۱۴۰۲ کارگران

در جدول حق شیفت 1402 مثال‌هایی از نحوه محاسبه مبلغ حق شیفت ارائه شده که این مبالغ و مزایا برای کارگران با حقوق و سوابق کاری مختلف متفاوت خواهد بود.

برای تشخیص و شناخت نوع نوبت کاری و در نهایت محاسبه فوق العاده نوبت کاری 1402 باید با ساعات شبانه روز آشنایی و تخصص کافی وجود داشته باشد. ساعات شبانه روز در قانون کار به صورت زیر تقسیم بندی می‌شوند.

 • شیفت صبح : ساعت کاری بین 6 صبح تا 14 بعد ظهر
 • شیفت عصر : ساعت کاری بین 14 تا 22 شب
 • شیفت شب : ساعت کاری بین 22 شب تا 6 صبح

نحوه محاسبه مبلغ حق شیفت 1402

برای محاسبه حق شیفت یا فوق العاده نوبت کاری دو عدد لازم است به دست آید:

1- حقوق ماهانه کارگر در سال 1402 و 2- درصد حق شیفت

حقوق ماهانه شامل چه مواردی است؟

حقوقی که مبنای محاسبه حق شیفت است صرفا حداقل حقوق قانون کار نبوده و در کارگاه‌های فاقد طبقه بندی مشاغل شامل مزد شغل (حداقل مزد قانون کار یا توافقی بالاتر)، مزد پایه یا پایه سنوات تجمیعی، مزایای به تبع شغل مانند حق سرپرستی، حق فنی و… است. در کارگاه‌های دارای طبقه بندی مشاغل مزد مبنا (مجموع مزد گروه و مزد پایه تجمیعی) برای محاسبه نوبت کاری 1402 ملاک خواهد بود.

نحوه تشخیص درصد حق شیفت چگونه است؟

تشخیص نوع شیفت کاری و نوع نوبت کاری سخت‌ترین قسمت محاسبه حق شیفت 1402 بوده و نیاز به اطلاعات کافی در این زمینه دارد.

آموزش کامل نحوه تشخیص شیفت کاری و تعیین در آموزش‌های قبلی به صورت ویدیویی و متن و تصویر ارائه شده است که پیشنهاد می‌شود از طریق لینک زیر آن را مطالعه کنید.

پس از مشخص شدن دو مورد بالا کافی است درصد نوبت کاری و حقوق ماهانه در هم ضرب شوند. در جدول حق شیفت کارگران 1402 نیز دو عامل مورد نیاز برای محاسبه حق شیفت از قبل مشخص فرض شده‌اند. نکته مهم این است که در محاسبه مزایای شیفت کاری به تعداد شیفت‌های واقع شده در ساعات غیر صبح نباید توجه شود بلکه کل حقوق ماهانه در درصد نوبت کاری ضرب می‌شود.

مزایای شیفت 12 ساعته 1402

بسیاری از مشاغل هستند که در شیفت 12 ساعت کار و 24 ساعت استراحت مشغول به فعالیت هستند. طبق قانون کار کارگران شاغل در این مشاغل باید مبلغی را به عنوان فوق العاده نوبت کاری یا حق شیفت دریافت کنند.

نوع نوبت کاری شیفت 12 ساعته کار و 24 ساعت استراحت از نوع صبح، شب بوده و حق شیفت آن معادل 22.5 درصد حقوق ماهانه است. بنابراین مزایای حق شیفت 12 ساعته گردشی در سال 1402 معادل 22.5 درصد حقوق ماهانه خواهد بود.

اگر شیفت 12 ساعت کار و 12 ساعت استراحت بدون گردش در طول ماه باشد مشمول دریافت فوق العاده نوبت کاری نیست.

نوبت کاری‌های رایج در کارگاه‌ها

برای آشنایی با انواع نوبت کاری‌ها که در کارگاه‌ها به کار گرفته می‌شوند در ادامه برخی از شیفت‌کاری‌های رایج و نوع نوبت کاری و درصد حق شیفت آنها مشخص شده است. قواعد و مقررات مربوط به تشیخص نوع نوبت کاری و درصد حق شیفت صرفا در محاسبه حق شیفت 1402 کاربرد نداشته بلکه در تمام سال‌ها به این ترتیب محاسبه می‌شوند.

شیفت گردشی صبح – عصر – شب با حق شیفت 15%

 • 1 هفته صبح – 1 هفته عصر –  1 هفته شب
 • 10 روز صبح – 10 روز عصر – 10 روز شب
 • 8 روز صبح – 8 روز عصر – 8 روز شب – 6 روز استراحت یا آف

شیفت گردشی صبح و شب با حق شیفت 22.5%

 • شیفت 12 ساعت کار و 24 ساعت استراحت
 • شیفت 12 ساعت کار و 48 ساعت استراحت
 • شیفت 12 ساعت صبح به مدت یک هفته و 12 ساعت شب به مدت یک هفته (گردش هفتگی)

شیفت گردشی عصر و شب با حق شیفت 22.5%

یک هفته از 16 الی 23 و یک هفته از 23 الی 7 (گردش هفتگی)

شیفت گردشی صبح و عصر با حق شیفت 10%

 • یک هفته از 9 الی 16 و یک هفته از 16 الی 24
 • یک روز از 9 الی 16 و یک روز از 16 الی 24

اگر شرایط کاری یکی از حالت‌های بالا باشد برای محاسبه حق شیفت اداره کار 1402 و یا تنظیم جدول حق شیفت 1402 کافی است درصدهای مشخص شده در حقوق هر کارگر ضرب شود.

محاسبه آنلاین حق شیفت کارگران 1402

در سامانه فیش حقوقی 1402 کارتابان امکانی وجود دارد که به صورت آنلاین حق شیفت اداره کار 1402 محاسبه می‌شود. در فیش حقوقی آنلاین علاوه بر حق شیفت و مبلغ حق شیفت سایر حقوق و مزایا نیز محاسبه می‌شود.

برای محاسبه آنلاین حق شیفت 1402 اینجا کلیک کنید.

سوالات متداول از حق شیفت 1402 کارگران مشمول قانون کار

نوشته های مشابه

101 دیدگاه

  1. سلام من نگهبان ثابت شیفت شب هستم 17 شروع میشه تا8 صبح یعنی 15ساعت ازفروردین 1400شروع به کار کردم لطفاً حقوق و مزایای من چقدر است ممنون مچکرم.

 1. سلام من در شهرک صنعتی شکوهیه کار می کنم
  20 روز شب کارم از ساعت 7 شب تا 7 صبح ده روز آف چقدر حق شیفت شب تعلق می‌گیرد

 2. سلام من نگهبان ثابت شیفت شب هستم 17 شروع میشه تا8 صبح یعنی 15ساعت ازفروردین 1400شروع به کار کردم لطفاً حقوق و مزایای من چقدر است ممنون مچکرم.

 3. سلام.من دوازده ساعت کار از هشت صبح تا هشت شب.دارم.بیست و چهار ساعت آف میخورم و فرداش هشت شب تا هشت صبح کار میکنم.یعنی دوازده بیست و چهار.ولی حق نوبت کاری دوازده درصد میدن‌ درسته این یا غیر قانونی هست؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

 4. سلام،بنده در طول ماه هر روز از ساعت ۱۹ تا ۷ صبح نگهبان هستم، حتی روزهای تعطیل! نحوه محاسبه حقوق اداره کار + فوق‌العاده شب کاری و جمعه کاری چطور محاسبه و حقوق بنده به چه میزان می باشد؟
  با تشکر

  1. سلام
   علاوه بر حقوق و مزایای عادی باید سر هر ماه مجموع کارکرد محاسبه و با ساعت موظفی همان ماه مقایسه شود تا اضافه کاری مشخص شود. در ساعات کاری شما هر شیفت 8 ساعت شب کاری دارد که ماهانه 240 ساعت می شود. به تعداد جمعه های هر ماه هم باید جمعه کاری پرداخت شود.
   می توانید از سامانه فیش حقوقی آنلاین سایت استفاده کنید.

  2. سلام وقت بخیر
   من در ماه ۱۵ شیفت ۱۲ ساعته شب میدهم یعنی از ۸ شب تا ۸ صبح
   ولی کارفرما به من میگن ساعت کاری شما ۶ ساعته محاسبه میشه و حقوق طبق اون حساب میشه
   میشه راهنماییم کنید
   حتی بیمه هم ۲۴ روز رد میشه

 5. سلام بنده کارگر با ساعات کاری ۲۴ کار و ۴۸ ساعت استراحت هستم
  (در ماه ده شیفت دارم: ۱۰×۲۴ ساعت)
  ساعات کاری بنده از ۷:۳۰ صبح به مدت ۲۴ ساعت بعد یعنی تا ۷:۳۰ صبح روز بعد هست ،
  جمع حقوق من چقدر باید باشد؟

 6. سلام من در یک کارگاه کار میکنم و ساعت کاری دوشیفت به این صورت که یک هفته از ساعت 6صبح الی 15.30و یک شیفت از ساعت 15الی24.30محاسبه شیفت به چه صورت است

 7. با سلام و عرض احترام.
  بنده در یک مرکز درمانی به صورت شیفت مشغول کار هستم. شبها از ساعت ۲۰ (۸ شب) تا ۸ صبح، به مدت ۱۲ ساعت مشغول به کار هستم و ۲۴ ساعت استراحت میباشم. ممنون میشم لطف بفرمایید میزان حقوق دریافتی بنده طبق قانون کار چقدر باید باشه؟؟؟

 8. سلام
  آیا به کارگرانی که نصف یک ماه را به صورت صبح – عصر و ما بقی ماه را فقط صبح مشغول به کار هستند حق شیفت تعلق می گیرد؟

 9. سلام همسرم دوهفته شیفت سب ودو هفته شیفت صبح است حتی جمعه هام میره در شیفت شب ولی در شیفت صبح جمعه تعطیل هست حقوقش چقدر میشه

  1. سلام بنده نگهبان هستم ۱۲ساعت کار ۱۲ساعت استراحت تعویض شیفت هم هفته ای هست امکانش هست فیش حقوقی برام حساب کنید دوتا فرزند دارم پایه حقوقم57267934هست به اضافه ۲۱۷۰۰۰۰ پایه سنوات که روی پایه نیاوردن جدا گانه ثبت میشه داخل فیش مثلا حقوق اردیبهشت ماه رو حساب کنید پنجشنبه ها کامل اضافه کار حساب میشه

 10. سلام
  من شش سال در کارگاهی کار کرده ام و حق شیفت دریافت نکرده ام. الان اگر شکایت کنم، آیا حق شیفت به نرخ روز محاسبه می شود یا خیر؟؟؟

 11. سلام. بنده ب صورت شیفتی کار میکنم ۲ روز صبح ۲روز عصر ۲روز شب ۲ روز تعطیل یا به عبارتی ۸ روز صبح ۸ روز عصر ۸روز شب ۶ روز تعطیل یا آف اما بعضی عصر کاری ها بنا به نیاز شرکت مثلا عصر کاردوم باید تعویض شیفت کنم و شب بیام که در طول یک ماه شاید ۱۱ یا ۱۲ شب شب کار باشم آیا حق شیفت همان ۱۵ درصد است یا بیشتر میشود ؟؟؟

  1. سلام
   من دو روز صبح کارم دوروز شب کار دو روز هم آف ولی بعضی مواقع حتی شده سه یا چهار روز هم پشت سر هم شیفت شب یا صبح باشم حداقل حقوق رو واسه من ۶میلیون و دویست زده ولی این ماه با ۲۴۰ ساعت کار حقوقم رو ۱۱ میلیون و نیم داده نوبتکاری واسم نهصدو خورده ای زده ۹ شب شبکار بودم ۱۱ روز هم صبح کار میشه راهنمایی کنید حقوقم رو درست دادن یا نه ؟

 12. سلام من کارگر کشتارگاه مرغ هستم و کامل شب کار کارم از ساعت ۲۲ شروع تا ساعت ۸ صبح تمام میشود لطفا حقوق و مزایای من چقدر می‌شود و ۸ سال سابقه کار در کشتارگاه را دارم ممنون

  1. سلام
   در مشاغل شب کاری علاوه بر حقوق و مزایای تعریف شده قانون کار، شب کاری، جمعه کاری و اضافه کاری به نسبت کارکرد تعلق می گیرد.
   سابقه کار 8 ساله نیز مستلزم پرداخت پایه سنوات است.

 13. سلام خسته نباشین
  من درفولاد کارمیکنم یک هفته صبح یه هفته عصر ودوهفته شیفت شب میرم حق شیفتم چقدرباید باشه
  متشکرم

  1. سلام ممنون
   نوبت کاری صبح و عصر و شب هست و فوق العاده آن15 درصد حقوق ماهانه هست.

 14. سلام خسته نباشید
  من از ساعت ۷ صبح تا ساعت ۱۶و ۳۰ دقیقه کار میکنم و مهندس برقم با مدرک به جز کارای برقی مکانیکی و تعمیرات دستگاهای cnc …جوش کاری و لوله کشی هم تو شرکت انجام میدم حقومم کلا ۷ ملیونو ۸۰۰ آیا رو قانون اداره کار دارم حقوق میگیرم یا ن ؟

  1. با سلام
   در قانون کار حداقل حقوق و مزایای کارگران مشخص شده و عنوان شغلی و تخصص و میزان تاثیر آن در حقوق و مزایای دریافتی کارگران پیش بینی نشده است. بنابراین پرداخت حداقل حقوق و مزایای قانون کار الزامی است و مبالغ بالاتر از آن بسته به توافق کارفرما و کارگر دارد.

  1. با سلام
   چنانچه برنامه کاری کارگاه و شما به این صورت است که 27 روز ظهر و شب و 3روز صبح کار کرده باشید نوع نوبت کاری صبح عصر شب است و فوق العاده نوبت کاری 15درصد حساب میشود. ولی چنانچه برنامه اصلی، ظهر و شب بوده و 3روز به صورت خارج از برنامه مثل جایگزینی برای نفرات دیگر مشغول به کار شده باشید این 3روز تاثیری در نوع نوبت کاری ندارد و نوبت کاری عصر و شب محاسبه میشود.

 15. سلام
  وقتتون بخیر
  ببخشید بنده هر روز صبح شیفت هستم
  در ماه هم ۵ تا شیفت شب دارم
  آیا نوبت کاری به بنده تعلق میگیره؟

  1. در صورتیکه نوبت های کاری به ترتیب گفته شده برنامه کاری کارگاه باشد و 5 تا شیفت شب به صورت اتفاقی و موردی و برای مواردی مانند جایگزینی با نفرات دیگر نباشد نوبت کاری از نوع صبح و شب تلقی میشود. در صورتیکه کارگر به صورت همیشه روزکار بوده و در برخی مواقع به دلایلی به صورت موردی در ساعات شب مشغول به کار شود نوبت کاری محسوب نشده و برای ساعات کار شب فوق العاده شبکاری باید دریافت کند.

 16. سلام وقتتون بخیر
  من بصورت سه شیفت صبح عصر شب، مَشغول بکار هستم.
  اگر روزهای که شبکار هستم بیشتر از ده شب باشد حق شیفت چه میزان میشود؟

  1. برای نوبت کار محسوب شدن کار یک کارگر تعداد نوبت ها در قانون تعریف نشده. بنابراین چنانچه برنامه کاری کارگر در طول یکماه دارای گردش باشد و نوبت های کاری وی در صبح و یا عصر و یا شب واقع شده باشد نوبت کاری تعلق میگیرد. برای آشنایی با نحوه تشخیص نوع نوبت کاری و درصد فوق العاده نوبت کاری آن آموزش زیر را ببینید.
   ویدیو و متن جلسه هفتم: آموزش محاسبه فوق العاده نوبت کاری قانون کار| کارتابان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
رایگان
فیش حقوقی بساز
قرارداد کار ببند
مشاوره بگیر