جدول حق شیفت 1402 و نحوه محاسبه نوبت کاری قانون کار

هر سال حق شیفت اداره کار بر اساس حقوق قانون کار تغییر می‌کند. بسیاری از مشاغل هستند که در تمامی ساعات شبانه روز مشغول به فعالیت هستند و‌ کارکنان این مشاغل ساعات کاری متفاوت و متنوعی دارند. در برخی شرایط ساعات کار به صورت گردشی بوده که اصطلاحا نوبت کاری یا شیفت کاری شناخته می‌شوند. طبق قانون‌ کار این مشاغل به علت الزام به حضور در ساعات متنوع و محدودیت‌هایی که به کارگر اعمال می‌کنند مشمول دریافت مبلغی به عنوان فوق العاده نوبت کاری یا حق شیفت هستند. حق شیفت اداره کار 1402 طبق ماده 56 قانون کار با توجه به نوع نوبت کاری از حقوق ماهانه هر کارگر تبعیت می‌کند. در این پست جدول حق شیفت 1402 نیز برای سادگی محاسبات ارائه شده است.

مبالغ مربوط به نوبت کاری 1402 کارگران در این نوشته صرفا با حداقل حقوق اداره کار محاسبه شده است و کارگرانی که حقوق بالاتری نسبت به حداقل قانون کار دارند باید مبلغی به نسبت حقوق خود دریافت کنند.

جدول حق شیفت 1402 قانون کار
جدول حق شیفت 1402 قانون کار

حق شیفت کارگران در سال 1402 

حمایت از کارگران در قانون‌کار ایجاب نموده که انجام کار در خارج از ساعات روز و ساعات کار گردشی مشمول پرداخت فوق العاده شوند. به این ترتیب در ازای کار با ساعات کار متنوع مزایای مربوطه تعلق می‌گیرد. فوق العاده نوبت کاری و حق شیفت در قانون کار به صورت زیر تعیین شده است:

حق شیفت صبح، عصر معادل 10% حقوق ماهانه کارگر

حق شیفت صبح، شب و یا عصر، شب معادل 22.5% حقوق ماهانه کارگر

حق شیفت صبح، عصر و شب معادل 15% حقوق ماهانه کارگر.

حق شیفت کارگران 1402 از ضرب حقوق ماهانه در درصدهای ذکر شده محاسبه می‌شود. در جدول مزایای شیفت کاری 1402 زیر حقوق ماهانه حداقل حقوق قانون کار در نظر گرفته شده است.

جدول حق شیفت 1402

در جدول زیر مبلغ حق شیفت کارگران در سال 1402 بر مبنای حداقل حقوق محاسبه شده است.

جدول شیفت 1402 کارگران مشمول کارگران

نوع شیفتدرصد حق شیفتحقوق ماهانه 1402فوق العاده نوبت کاری
یا حق شیفت
صبح – عصر%1053،082،8405،308،284
صبح – شب%22.553،082،84011،943،639
عصر – شب%22.553،082،84011943،639
صبح – عصر – شب%1553،082،8407،962،426
جدول حق شیفت ۱۴۰۲ کارگران

در جدول حق شیفت 1402 مثال‌هایی از نحوه محاسبه مبلغ حق شیفت ارائه شده که این مبالغ و مزایا برای کارگران با حقوق و سوابق کاری مختلف متفاوت خواهد بود.

برای تشخیص و شناخت نوع نوبت کاری و در نهایت محاسبه فوق العاده نوبت کاری 1402 باید با ساعات شبانه روز آشنایی و تخصص کافی وجود داشته باشد. ساعات شبانه روز در قانون کار به صورت زیر تقسیم بندی می‌شوند.

 • شیفت صبح : ساعت کاری بین 6 صبح تا 14 بعد ظهر
 • شیفت عصر : ساعت کاری بین 14 تا 22 شب
 • شیفت شب : ساعت کاری بین 22 شب تا 6 صبح

نحوه محاسبه مبلغ حق شیفت 1402

برای محاسبه حق شیفت یا فوق العاده نوبت کاری دو عدد لازم است به دست آید:

1- حقوق ماهانه کارگر در سال 1402 و 2- درصد حق شیفت

حقوق ماهانه شامل چه مواردی است؟

حقوقی که مبنای محاسبه حق شیفت است صرفا حداقل حقوق قانون کار نبوده و در کارگاه‌های فاقد طبقه بندی مشاغل شامل مزد شغل (حداقل مزد قانون کار یا توافقی بالاتر)، مزد پایه یا پایه سنوات تجمیعی، مزایای به تبع شغل مانند حق سرپرستی، حق فنی و… است. در کارگاه‌های دارای طبقه بندی مشاغل مزد مبنا (مجموع مزد گروه و مزد پایه تجمیعی) برای محاسبه نوبت کاری 1402 ملاک خواهد بود.

نحوه تشخیص درصد حق شیفت چگونه است؟

تشخیص نوع شیفت کاری و نوع نوبت کاری سخت‌ترین قسمت محاسبه حق شیفت 1402 بوده و نیاز به اطلاعات کافی در این زمینه دارد.

آموزش کامل نحوه تشخیص شیفت کاری و تعیین در آموزش‌های قبلی به صورت ویدیویی و متن و تصویر ارائه شده است که پیشنهاد می‌شود از طریق لینک زیر آن را مطالعه کنید.

پس از مشخص شدن دو مورد بالا کافی است درصد نوبت کاری و حقوق ماهانه در هم ضرب شوند. در جدول حق شیفت کارگران 1402 نیز دو عامل مورد نیاز برای محاسبه حق شیفت از قبل مشخص فرض شده‌اند. نکته مهم این است که در محاسبه مزایای شیفت کاری به تعداد شیفت‌های واقع شده در ساعات غیر صبح نباید توجه شود بلکه کل حقوق ماهانه در درصد نوبت کاری ضرب می‌شود.

مزایای شیفت 12 ساعته 1402

بسیاری از مشاغل هستند که در شیفت 12 ساعت کار و 24 ساعت استراحت مشغول به فعالیت هستند. طبق قانون کار کارگران شاغل در این مشاغل باید مبلغی را به عنوان فوق العاده نوبت کاری یا حق شیفت دریافت کنند.

نوع نوبت کاری شیفت 12 ساعته کار و 24 ساعت استراحت از نوع صبح، شب بوده و حق شیفت آن معادل 22.5 درصد حقوق ماهانه است. بنابراین مزایای حق شیفت 12 ساعته گردشی در سال 1402 معادل 22.5 درصد حقوق ماهانه خواهد بود.

اگر شیفت 12 ساعت کار و 12 ساعت استراحت بدون گردش در طول ماه باشد مشمول دریافت فوق العاده نوبت کاری نیست.

نوبت کاری‌های رایج در کارگاه‌ها

برای آشنایی با انواع نوبت کاری‌ها که در کارگاه‌ها به کار گرفته می‌شوند در ادامه برخی از شیفت‌کاری‌های رایج و نوع نوبت کاری و درصد حق شیفت آنها مشخص شده است. قواعد و مقررات مربوط به تشیخص نوع نوبت کاری و درصد حق شیفت صرفا در محاسبه حق شیفت 1402 کاربرد نداشته بلکه در تمام سال‌ها به این ترتیب محاسبه می‌شوند.

شیفت گردشی صبح – عصر – شب با حق شیفت 15%

 • 1 هفته صبح – 1 هفته عصر –  1 هفته شب
 • 10 روز صبح – 10 روز عصر – 10 روز شب
 • 8 روز صبح – 8 روز عصر – 8 روز شب – 6 روز استراحت یا آف

شیفت گردشی صبح و شب با حق شیفت 22.5%

 • شیفت 12 ساعت کار و 24 ساعت استراحت
 • شیفت 12 ساعت کار و 48 ساعت استراحت
 • شیفت 12 ساعت صبح به مدت یک هفته و 12 ساعت شب به مدت یک هفته (گردش هفتگی)

شیفت گردشی عصر و شب با حق شیفت 22.5%

یک هفته از 16 الی 23 و یک هفته از 23 الی 7 (گردش هفتگی)

شیفت گردشی صبح و عصر با حق شیفت 10%

 • یک هفته از 9 الی 16 و یک هفته از 16 الی 24
 • یک روز از 9 الی 16 و یک روز از 16 الی 24

اگر شرایط کاری یکی از حالت‌های بالا باشد برای محاسبه حق شیفت اداره کار 1402 و یا تنظیم جدول حق شیفت 1402 کافی است درصدهای مشخص شده در حقوق هر کارگر ضرب شود.

محاسبه آنلاین حق شیفت کارگران 1402

در سامانه فیش حقوقی 1402 کارتابان امکانی وجود دارد که به صورت آنلاین حق شیفت اداره کار 1402 محاسبه می‌شود. در فیش حقوقی آنلاین علاوه بر حق شیفت و مبلغ حق شیفت سایر حقوق و مزایا نیز محاسبه می‌شود.

برای محاسبه آنلاین حق شیفت 1402 اینجا کلیک کنید.

سوالات متداول از حق شیفت 1402 کارگران مشمول قانون کار

نوشته های مشابه

101 دیدگاه

 1. سلام من 12 ساعت کار و 24 ساعت استراحت دارم و 15 شیفت کار می کنم و پنج شنبه ها شرکت تعطیل هست و هرکس سرکار بیاد اضافه کاری داره آیا برای ما هم اضافه کار حساب میشه؟ ساعت موظفی ما چقدر هست؟

  1. ساعت کاری موظفی و قانونی برای تمام کارگران شاغل در مشاغل عادی یکسان است. در صورتیکه ساعت کارکرد ماهانه از کارکرد موظفی و قانونی بیشتر شود کارفرما مکلف به پرداخت اضافه کاری نیست.

 2. سلام و احترام بنده در شرکت تولید راد آلومینیومی مشغول ب کارم و یک شیفت 7.30تا 4 و شیفت دوم 4تا 12.30شب هستش. میشه لطفا بفرمایین حق شیفت چند درصد میشه؟

  1. در صورتیکه شیفت ها و نوبت های کاری به ترتیبی که اعلام شده در طول ماه گردش داشته باشد مثل اینکه مثلا یه هفته صبح و یک هفته عصر، در این حالت نوبت کاری از نوع صبح و عصر تلقی میشود و فوق العاده نوبت کاری آن 10درصد است.

 3. سلام، من چهار گروه دو نفره دارم برای حراست، میشه برای شیفت بندی این گروهها راهنمایی بفرمائید.

  1. طراحی برنامه کاری کارگران از اختیارات کارفرماست. کارفرما با توجه به سطح پوشش زمانی کار، تعداد افراد مورد نیاز در هر شیفت، حقوق مزایای پرداخی به تبع ساعات کار و بررسی کلیه موارد برنامه کاری خود را طراحی میکند. در صورت نیاز به توضیحات تکمیلی نیاز به اطلاعات بیشتری وجود دارد که میتوانید از طریق مشاوره درخواست مشاوره ثبت نمایید.

 4. سلام و خسته نباشید
  من در کارگاهی کار میکنم که ساعت کاری شیفت اول از 07:00 الی 15:45 با اضافه کاری 18:00 و شیفت دوم از ساعت 19:00 الی 03:45 با اضافه کاری 07:45 طبق توضیحات بالا یک هفته روز و یک هفته شب 22.5 درصد نوبتکاری به ما تعلق میگیرد. آیا دو هفته روز یک هفته شب باز 22.5 درصد به ما تعلق میگیرد؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. در هر دو حالت نوبت کاری از نوع صبح و شب با فوق العاده ۲۲.۵ درصد محاسبه میشود.

   1. سلام.
    شب و روزتان خوش.
    بنده در یک کارخانه با شیفت کاری ۲روز صبح…۲روز شب…..۲روز تعطیل با ساعت کاری ۱۲ ساعته مشغول بکار هستم.
    لطف میکنید اگر طرز محاسبه نوبت کاری بنده رو شرح بدین….ممنون

    1. سلام
     نوبت کاری از نوع صبح و شب هست. فوق العاده نوبت کاری معادل 22.5 درصد حقوق کامل ماهانه باید محاسبه شود.

 5. سلام مرسی بابت مطلبتون میخواستم بدونم محاسبه اضافه بهای روز تعطیل برای افرادی که ۴ شیفت مشغول به کار هستند (۲روز صبح+۲روزعصر+۲شب +۲ روز آف) به چه شکل هست و حق شیفت چند درصد باید پرداخت بشه (حقوق دریافتی ۷.۷۰۰.۰۰۰ بدون اضافه کار و اضافه بها )
  و سوال دیگه اینکه شیفت شبی که پنجشنبه ما میریم ۱۰ شب تا ۶ صبح به چه صورت هست برای روز جمعه باید محاسبه بشه یا خیر .
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. تلاقی شیفت های کاری موظفی کارگران نوبت کار با روزهای تعطیل، در محاسبه اضافه کاری خودش را نشان میدهد. در صورتیکه شیفت کاری کارگران با روز جمعه تلاقی داشته باشد (24ساعت) بدون توجه به میزان ساعات کار انجام یافته در روز جمعه، یک روز جمعه کاری باید پرداخت شود. نوع نوبت کاری صبح عصر شب بوده و فوق العاده نوبت کاری آن معادل 15درصد حقوق ماهانست.

 6. با سلام وعرض ادب روزهای جمعه که شرکت تعطیله آخر ماه از حق شیفت کم میشه مثال من کارکرد موثر سی روز دارم ولی حق شیفت ۲۶ روز آیا این کار قانونیه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   فوق العاده نوبت کاری با حقوق ماهانه کامل محاسبه می شود. اگر کارگر غیبت و کسر کار داشته باشد به نسبت کسر می شود.

  1. سلام
   نوع نوبت کاری صبح و شب است. فوق العاده نوبت کاری و حق شیفت این نوع کار معادل 22.5 درصد حقوق ماهانه هر کارگر است.

 7. سلام من هرروز ازساعت 8تاساعت 17و2ساعت اضافه کاری اجباری تویک کارگاه تولیدی کارمی کنم پنچ شنبهاهم از8تا17و4ساعت اضافه کاری اجباری کارمیکنم به من حق شیفت صبح وعصرتعلق میگیره یانه به ماحق تولیدهم تواین چندسال تابه الان پرداخت نکرده چه برسه حق شیفت نه لباس کار ونه یک وعده غذای گرم نه سرویس هیچ چیز اگربابت اینها شکایت کنم قانون حق من میگیره یاخیر مثل حق شیفت یاپول سرویس وغذاباتشکر

  1. سلام
   با توجه به اینکه گردشی اتفاق نمی افتد حق شیفت تعلق نمی گیرد. به ساعات کارکرد مازاد بر موظفی باید اضافه کاری پرداخت شود.

 8. سلام.علیکم.
  من شبکار دایم هستم ازساعت 17لغایت 8صبح روزبعد حق شیفتم چگونه محاسبه میشه ممنونم میشم راهنماییم کنید

  1. سلام
   این نوع کار نوبت کاری گردشی نیست و حق شیفت یا همان نوبت کاری تعلق نمی گیرد.
   بلکه باید شب کاری پرداخت شود. فوق العاده هر ساعت شب کاری معادل 35 درصد مزد هر ساعت کار عادی است.

 9. با سلام ما دوشیفت هستیم یه شیفت روز کار از ساعت۳۰و۶ صبح تا ۱۸ غروب و شیفت شب از ساعت ۱۸ تا ۳۰و۶صبح که دو هفته روز میریم یک هفته شب کار بصورت گردشی حق شیفت آیا جدا از حق شب هست که به ما میدن شبی ۳۵۰۰۰ هزار به ما میدن

  1. سلام
   این حالت نوبت کاری صبح و شب است. فوق العاده نوبت کاری معادل 22.5 درصد حقوق ماهانه کامل باید پرداخت شود.
   به کارگران نوبت کار، شب کاری تعلق نمی گیرد.

 10. سلام.در انتظامات شرکت *** کار میکنیم و شیفت ما بصورت گردشی 12 ساعته می‌باشد.یعنی 2روز صبح،2روز شب و 2 روز آف داریم یعنی 7صبح تا 7عصر و 7 عصر تا 7 صبح.
  سوال ما اینه که آیا این شرایط در وزارت کار تصویب شده یا غیر قانونیه؟تازه میگویند حضور موظفی ماهانه ما باید 192ساعت باشد که با این شرایط به 192 ساعت نمی‌رسه و از اضافه کاری پرسنل انتظامات کم میکنند و به حضور موظفی اضافه میکنند.لطفا راهنمایی کنید.ممنون.

  1. سلام
   شرایط کار اعلامی منع قانونی ندارد.
   نوبت کاری صبح شب است که باید فوق العاده نوبت کاری معادل ۲۲.۵ درصد حقوق ماهانه پرداخت شود. ساعت کار موظفی هر ماه متفاوت است و می توانید جدول ساعت کار موظفی را در سایت کارتابان جستجو کنید.

 11. سلام بنده در ی کارخانه کار میکنم 12ساعت کار 24ساعت استراحت در دونوبت شب صب به ما گفتند شما بهتون حق شیفت نمیخوره حتی به جای اینکه 162ساعت کار برا ما حساب کنند 192ساعت کار حساب میکنند بعد از آن اضافه کاری این روند درسته به نظر شما الان هیچ حق شیفتی دریافت نمیکنیم

  1. سلام
   کارهای 12-24 از نوع گردشی هستند. نوع نوبت کاری از نوع صبح و شب است و فوق العاده نوبت کاری معادل 22.5 درصد حقوق ماهانه کارگر است. ساعت کار موظفی بدون توجه به نوع نوبت های کاری برای تمامی کارگران یکسان است. ساعت کار موظفی هر ماه متفاوت است. جدول ساعت کار موظفی را در سایت کارتابان جستجو کنید.

 12. سلام وقت بخیر
  من در یک سازمان دولتی کار میکنم .تا الان ۳ نفر بودیم شیفت ۱۲ -۲۴ بودیم . و ۲۰ روز نوبت کاری دریافت میکردیم .الان ۲ نفر هستیم و قرار است گردشی یک هفته صبح و یک هفته شب شیف داشته باشیم .
  الان مزایای باید چگونه پرداخت شود ؟ چند روز نوبت کار دریافت میکنیم ؟ اصلا در قانون چنینی چیزی ممکن است ؟

 13. سلام وقت بخیر اگر شرکتی در تایم بیکاری نیروهاش رو به صورت ثابت به کار بگیره و فقط روزهایی که کار دارن اونها رو گردشی کنه آیا حق شیفت بهشون تعلق میگیره
  مثلا کلا شیفت صبح بیان فقط دو روز شیفت شب باشن؟

  1. سلام
   در مواردی که برنامه کار اصلی روزکار باشد و به صورت اتفاقی چند بار شب کارکرد وجود داشته باشد نوبت کاری محسوب نمی شود و به ساعات کار شب فوق العاده شب کاری تعلق می گیرد.
   در صورتی که در برنامه کاری کارگاه روال کار به این شکل باشد نوبت کاری محسوب می شود.

 14. سلام،وقت بخیر
  برای شیفت کاری ۲۴ ساعت کار و ۴۸ ساعت استراحت،نوبت کاری چند درصد محاسبه میشود و آیا جمعه کاری و تعطیل کاری تعلق میگیره یا نه؟

  1. سلام
   24-48 نوبت کاری محسوب نمی شود. به ساعات کار در شب (از 22 الی 6 صبح) فوق العاده شب کاری با نرخ 35% مزد هر ساعت کار عادی باید پرداخت شود.

 15. باسلام
  بنده در شیفت ۱۵:۳۰ تا ۲۴ کار میکنم آیا حق شیفت به بنده تعلق میگیرد؟ و چند درصد میباشد؟ باتشکر

  1. سلام
   در صورتی که ساعات کار همیشه ثابت باشد نوبت کاری نبوده و به ساعات کار از 22 الی 6 صبح روز بعد که برای شما 22 الی 24 است شب کاری تعلق می گیرد.
   فوق العاده شب کاری معادل 35 درصد مزد هر ساعت کار عادی است.

 16. سلام من تو کافی شاپ کار میکنم و حقوق دریافتی من ۶م هست به عبارتی روزی ۲۰۰ت و ساعتی ۲۵ت هست و ساعت کاری هم از ساعت ۴تا ۱۲همون ۸ساعته
  و تو این ماه از یک‌روز ساعت ۴عصر رفتم تا ساعت ۴بامداد موندم و
  میخوام بدونم از ساعت ۱۲ شب به بعد چطوری باید حساب کنن اضافه کاریمو لطفا با عدد و نتایج بهم بگین داستانش چطوریه

  1. سلام
   به ساعات کار از 22 الی 6 صبح شب گفته می شود. با مدتی که کارگر در این ساعات کار کرده باید فوق العاده شب کاری پرداخت شود.
   برای هر ساعت شب کاری باید مازاد بر مزد اصلی معادل 35 درصد مزد هر ساعت کار عادی به عنوان فوق العاده شب کاری پرداخت شود.

 17. سلام وقت بخیر این محاسبه برای شیفت کاری 24 ساعت کار و 24 ساعت استراحت چه جوری محاسبه میشه؟

  1. سلام
   ساعت و مدت استراحت در قانون کار پیش بینی نشده است.
   کارفرما و کارگر برای این موضوع توافق می کنند. توافق ممکن است صریح و کتبی و یا ضمنی و یا عرفی باشد.
   ساعت استراحت جزو ساعت کار محسوب نمی شود مگر اینکه کارفرما مدت استراحت را کارکر حساب کند.

 18. باسلام و خسته نباشید .
  بنده در شیفت 12 – 24 مشغول کار هستم ولی شرکتی که در انجا کار میکنم حق شیفت نمیدهد . یعنی در فیش حقوقی بنده کارکرد شبکاری صفر خورده
  آیا باید به من حق شیفت تعلق بگیرد یا خیر ؟

 19. باسلام و خسته نباشید .
  بنده در شیفت 12 – 24 مشغول کار هستم ولی شرکتی که در انجا کار میکنم حق شیفت نمیدهد . یعنی در فیش حقوقی بنده کارکرد شبکاری صفر خورده
  آیا باید به من حق شیفت تعلق بگیرد یا خیر ؟

  1. با سلام
   به کارگران نوبت کار فقط نوبت کاری تعلق میگیرد و شب کاری تعلق نمیگیرد.
   24-12 نوبت کاری از نوع صبح و شب محسوب می شود و فوق العاده نوبت کاری صبح و شب به صورت ماهانه ۲۲.۵ درصد حقوق هر کارگر خواهد بود.
   برای اطلاعات بیشتر میتوانید متن همین مقاله را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
رایگان
فیش حقوقی بساز
قرارداد کار ببند
مشاوره بگیر