جدول حق شیفت 1402 و نحوه محاسبه نوبت کاری قانون کار

هر سال حق شیفت اداره کار بر اساس حقوق قانون کار تغییر می‌کند. بسیاری از مشاغل هستند که در تمامی ساعات شبانه روز مشغول به فعالیت هستند و‌ کارکنان این مشاغل ساعات کاری متفاوت و متنوعی دارند. در برخی شرایط ساعات کار به صورت گردشی بوده که اصطلاحا نوبت کاری یا شیفت کاری شناخته می‌شوند. طبق قانون‌ کار این مشاغل به علت الزام به حضور در ساعات متنوع و محدودیت‌هایی که به کارگر اعمال می‌کنند مشمول دریافت مبلغی به عنوان فوق العاده نوبت کاری یا حق شیفت هستند. حق شیفت اداره کار 1402 طبق ماده 56 قانون کار با توجه به نوع نوبت کاری از حقوق ماهانه هر کارگر تبعیت می‌کند. در این پست جدول حق شیفت 1402 نیز برای سادگی محاسبات ارائه شده است.

مبالغ مربوط به نوبت کاری 1402 کارگران در این نوشته صرفا با حداقل حقوق اداره کار محاسبه شده است و کارگرانی که حقوق بالاتری نسبت به حداقل قانون کار دارند باید مبلغی به نسبت حقوق خود دریافت کنند.

جدول حق شیفت 1402 قانون کار
جدول حق شیفت 1402 قانون کار

حق شیفت کارگران در سال 1402 

حمایت از کارگران در قانون‌کار ایجاب نموده که انجام کار در خارج از ساعات روز و ساعات کار گردشی مشمول پرداخت فوق العاده شوند. به این ترتیب در ازای کار با ساعات کار متنوع مزایای مربوطه تعلق می‌گیرد. فوق العاده نوبت کاری و حق شیفت در قانون کار به صورت زیر تعیین شده است:

حق شیفت صبح، عصر معادل 10% حقوق ماهانه کارگر

حق شیفت صبح، شب و یا عصر، شب معادل 22.5% حقوق ماهانه کارگر

حق شیفت صبح، عصر و شب معادل 15% حقوق ماهانه کارگر.

حق شیفت کارگران 1402 از ضرب حقوق ماهانه در درصدهای ذکر شده محاسبه می‌شود. در جدول مزایای شیفت کاری 1402 زیر حقوق ماهانه حداقل حقوق قانون کار در نظر گرفته شده است.

جدول حق شیفت 1402

در جدول زیر مبلغ حق شیفت کارگران در سال 1402 بر مبنای حداقل حقوق محاسبه شده است.

جدول شیفت 1402 کارگران مشمول کارگران

نوع شیفتدرصد حق شیفتحقوق ماهانه 1402فوق العاده نوبت کاری
یا حق شیفت
صبح – عصر%1053،082،8405،308،284
صبح – شب%22.553،082،84011،943،639
عصر – شب%22.553،082،84011943،639
صبح – عصر – شب%1553،082،8407،962،426
جدول حق شیفت ۱۴۰۲ کارگران

در جدول حق شیفت 1402 مثال‌هایی از نحوه محاسبه مبلغ حق شیفت ارائه شده که این مبالغ و مزایا برای کارگران با حقوق و سوابق کاری مختلف متفاوت خواهد بود.

برای تشخیص و شناخت نوع نوبت کاری و در نهایت محاسبه فوق العاده نوبت کاری 1402 باید با ساعات شبانه روز آشنایی و تخصص کافی وجود داشته باشد. ساعات شبانه روز در قانون کار به صورت زیر تقسیم بندی می‌شوند.

 • شیفت صبح : ساعت کاری بین 6 صبح تا 14 بعد ظهر
 • شیفت عصر : ساعت کاری بین 14 تا 22 شب
 • شیفت شب : ساعت کاری بین 22 شب تا 6 صبح

نحوه محاسبه مبلغ حق شیفت 1402

برای محاسبه حق شیفت یا فوق العاده نوبت کاری دو عدد لازم است به دست آید:

1- حقوق ماهانه کارگر در سال 1402 و 2- درصد حق شیفت

حقوق ماهانه شامل چه مواردی است؟

حقوقی که مبنای محاسبه حق شیفت است صرفا حداقل حقوق قانون کار نبوده و در کارگاه‌های فاقد طبقه بندی مشاغل شامل مزد شغل (حداقل مزد قانون کار یا توافقی بالاتر)، مزد پایه یا پایه سنوات تجمیعی، مزایای به تبع شغل مانند حق سرپرستی، حق فنی و… است. در کارگاه‌های دارای طبقه بندی مشاغل مزد مبنا (مجموع مزد گروه و مزد پایه تجمیعی) برای محاسبه نوبت کاری 1402 ملاک خواهد بود.

نحوه تشخیص درصد حق شیفت چگونه است؟

تشخیص نوع شیفت کاری و نوع نوبت کاری سخت‌ترین قسمت محاسبه حق شیفت 1402 بوده و نیاز به اطلاعات کافی در این زمینه دارد.

آموزش کامل نحوه تشخیص شیفت کاری و تعیین در آموزش‌های قبلی به صورت ویدیویی و متن و تصویر ارائه شده است که پیشنهاد می‌شود از طریق لینک زیر آن را مطالعه کنید.

پس از مشخص شدن دو مورد بالا کافی است درصد نوبت کاری و حقوق ماهانه در هم ضرب شوند. در جدول حق شیفت کارگران 1402 نیز دو عامل مورد نیاز برای محاسبه حق شیفت از قبل مشخص فرض شده‌اند. نکته مهم این است که در محاسبه مزایای شیفت کاری به تعداد شیفت‌های واقع شده در ساعات غیر صبح نباید توجه شود بلکه کل حقوق ماهانه در درصد نوبت کاری ضرب می‌شود.

مزایای شیفت 12 ساعته 1402

بسیاری از مشاغل هستند که در شیفت 12 ساعت کار و 24 ساعت استراحت مشغول به فعالیت هستند. طبق قانون کار کارگران شاغل در این مشاغل باید مبلغی را به عنوان فوق العاده نوبت کاری یا حق شیفت دریافت کنند.

نوع نوبت کاری شیفت 12 ساعته کار و 24 ساعت استراحت از نوع صبح، شب بوده و حق شیفت آن معادل 22.5 درصد حقوق ماهانه است. بنابراین مزایای حق شیفت 12 ساعته گردشی در سال 1402 معادل 22.5 درصد حقوق ماهانه خواهد بود.

اگر شیفت 12 ساعت کار و 12 ساعت استراحت بدون گردش در طول ماه باشد مشمول دریافت فوق العاده نوبت کاری نیست.

نوبت کاری‌های رایج در کارگاه‌ها

برای آشنایی با انواع نوبت کاری‌ها که در کارگاه‌ها به کار گرفته می‌شوند در ادامه برخی از شیفت‌کاری‌های رایج و نوع نوبت کاری و درصد حق شیفت آنها مشخص شده است. قواعد و مقررات مربوط به تشیخص نوع نوبت کاری و درصد حق شیفت صرفا در محاسبه حق شیفت 1402 کاربرد نداشته بلکه در تمام سال‌ها به این ترتیب محاسبه می‌شوند.

شیفت گردشی صبح – عصر – شب با حق شیفت 15%

 • 1 هفته صبح – 1 هفته عصر –  1 هفته شب
 • 10 روز صبح – 10 روز عصر – 10 روز شب
 • 8 روز صبح – 8 روز عصر – 8 روز شب – 6 روز استراحت یا آف

شیفت گردشی صبح و شب با حق شیفت 22.5%

 • شیفت 12 ساعت کار و 24 ساعت استراحت
 • شیفت 12 ساعت کار و 48 ساعت استراحت
 • شیفت 12 ساعت صبح به مدت یک هفته و 12 ساعت شب به مدت یک هفته (گردش هفتگی)

شیفت گردشی عصر و شب با حق شیفت 22.5%

یک هفته از 16 الی 23 و یک هفته از 23 الی 7 (گردش هفتگی)

شیفت گردشی صبح و عصر با حق شیفت 10%

 • یک هفته از 9 الی 16 و یک هفته از 16 الی 24
 • یک روز از 9 الی 16 و یک روز از 16 الی 24

اگر شرایط کاری یکی از حالت‌های بالا باشد برای محاسبه حق شیفت اداره کار 1402 و یا تنظیم جدول حق شیفت 1402 کافی است درصدهای مشخص شده در حقوق هر کارگر ضرب شود.

محاسبه آنلاین حق شیفت کارگران 1402

در سامانه فیش حقوقی 1402 کارتابان امکانی وجود دارد که به صورت آنلاین حق شیفت اداره کار 1402 محاسبه می‌شود. در فیش حقوقی آنلاین علاوه بر حق شیفت و مبلغ حق شیفت سایر حقوق و مزایا نیز محاسبه می‌شود.

برای محاسبه آنلاین حق شیفت 1402 اینجا کلیک کنید.

سوالات متداول از حق شیفت 1402 کارگران مشمول قانون کار

نوشته های مشابه

101 دیدگاه

 1. با سلام
  من تو شرکتی نگهبان هستم یه هفته شب یه هفته روز 12 ساعته
  کل روزهای ماه سرکار هستم حتی روز های تعطیل و جمعه

  حقوق دریافتی من ماهانه چقدر میشه
  محبت کنید توضيح بدید ممنون

  1. سلام
   علاوه بر حقوق و مزایای پایه، نوبت کاری، اضافه کاری، جمعه کاری نیز باید پرداخت شود. مبالغ بستگی به ساعات و شرایط کار قابل محاسبه است.
   از قسمت منوی سایت فیش حقوقی بگیرید.

 2. سلام وقت بخیر
  بنده در شیفت دو روز 7/30 صبح میام تا 19/30 و دو روز هم 19/30 تا 7/30 صبح روز بعد و دو روز هم استراحت ،نوبتکاری چند درصد حساب باید بشود. با تشکر

   1. سلام وقتتون بخیر ، بنده طبق قانون اداره کار حقوق می گیرم ، شیفت کاری بنده ۱۲ ساعت کار ۳۶ ساعت استراحته ، از ساعت ۷ شب تا ۷ صبح سرکارم و تو تعطیلات یعنی ماهی ۳_۴ روز هم ۷ صبح تا ۷ شب سرکارم. حق شیفت یعنی حق شب چقدر بهم تعلق می گیره؟

    1. با سلام
     کارکرد دائمی و بدون تغییر 12-36 نوبت کاری محسوب نمی شود.
     در صورتی که طبق برنامه کاری کارگر در طول ماه علاوه بر نوبت های شب مدتی را در نوبت های کاری صبح سر کار حاضر شود گردش در نوبت های کاری اتفاق افتاده و ترکیب این دو نوبت کاری نوع صبح و شب تلقی می شود و حق شیفت آن معادل 22.5 درصد حقوق ماهانه کارگر است. کارگرانی که نوبت کاری به آنها تعلق بگیرد مشمول دریافت شب کاری نمی شوند.
     توجه داشته باشید که حق شیفت با شبکاری متفاوت هست. حق شیفت همان فوق العاده نوبت کاری است.

 3. با سلام و احترام
  اگر در شرکتی 15 روز کار و 15 روز استراحت شیفت معرفی کنند به چه صورت نوبتکاری و محاسبه مرخصی میباشد .

   1. سلام بنده در شرکتی مشغولم دو روز از ساعت 6صب میرم تا 2ظهر بعد دو روز از 2ظهر میرم تا 10شب .بعد دو روز از 10شب میرم تا 6صبح بعد دو روز استراحت الان این چند درصد حساب میش؟

    1. با سلام
     نوع نوبت کاری صبح-عصر-شب است و حق شیفت آن معادل 15 درصد حقوق ماهانه است.

 4. با سلام و عرض ادب
  در شرکتی مشغول به کار هستم از ساعت 7 صبح تا 7 عصر و به صورت بیست روز کار و ده روز استراحت هستم آیا به بنده با این شرایط حق شیفت تعلق نمی گیرد؟
  ممنون از پاسخ تون

  1. با سلام
   خیر، با توجه به اینکه در طول ماه گردش اتفاق نمی‌افتد حق شیفت به شما تعلق نمی‌گیرد.

 5. من بصورت دائم شبکار هستم از ساعت شش و نیم عصر تا هفت و نیم صبح آیا من هم شامل حق شیفت میشم؟
  چه مزایایی به من تعلق میگیره ؟

  1. با سلام
   چون در طول یک ماه گردش اتفاق نمی‌افتد مشمول دریافت حق شیفت (نوبت کاری) نمی‌شوید و فقط شبکاری به شما تعلق می‌گیرد.
   اضافه کاری بسته به ساعات کار است و اگر کار شما به صورت دائم باشد جمعه کاری نیز به شما تعلق می‌گیرد.

 6. سلام خسته نباشید . بنده ۲ شیفت کار هستم از ساعت ۱۵ تا ۷ صبح فردا . سوالم این است آیا اینگونه شیفت کاری وجود دارد . نوبتکاری تعلق می‌گیرد شیفت کاری چطور . فقط شبکاری به بنده پرداخت می‌شود و تعطیل کاری که در روز جمعه و یا روز تعطیل باشد پرداخت می‌گردد. ممنون
  خواهشا پاسخ در ایمیل بنده هم ارسال گردد

  1. با سلام
   با توجه به اینکه ساعات کاری شما ثابت و در طول ماه گردش اتفاق نمی‌افتد پس مشمول دریافت حق شیفت یا نوبت کاری نمی‌شوید.

 7. سلام شرمنده مزاحم شودم کاری ما ۱۲ساعت کار و۲۴ ساعت استراحت هست وکار ما با اسید هستدسخت کاری هست کارفرما می گوید در ۱۲ کار و۲۴ استراحت مرخصی به شما تلقی نمی گیرید وجمعه ها وتعطیات رسمی وجمعه به شما روزی عادی حساب می شود می خواستم منو در این مورد راهنمایی کند وضما من با ۲ تا فرزند حقوق من چند میشه در این سال

  1. سلام
   در تمام حالت های کاری مرخصی استحقاقی تعلق می گیرد. جمعه کاری و اضافه کاری و نوبت کاری به نسبت کارکرد باید پرداخت شود.

 8. با سلام و احترام
  من شیفت 12 ساعته هستم، دو روز از ساعت 7/30 تا 19/30 و دو روز هم 19/30 تا 7/30 و دو روز هم استراحت ، نحوه کسر مرخصی بنده چجور میباشد . آیا باید 8 ساعت کسر گردد یا 12 ساعت از استحقاقی کسر گردد. با تشکر

 9. با سلام و احترام
  من شیفت ۱۲ ساعته هستم، دو روز از ساعت ۷/۳۰ تا ۱۹/۳۰ و دو روز هم ۱۹/۳۰ تا ۷/۳۰ و دو روز هم استراحت ، نحوه کسر مرخصی بنده چجور میباشد . آیا باید ۸ ساعت کسر گردد یا ۱۲ ساعت از استحقاقی کسر گردد. با تشکر

 10. با سلام و احترام
  من شیفت ۱۲ ساعته هستم، دو روز از ساعت ۷/۳۰ تا ۱۹/۳۰ و دو روز هم ۱۹/۳۰ تا ۷/۳۰ و دو روز هم استراحت ، نحوه کسر مرخصی بنده چجور میباشد . آیا باید ۸ ساعت کسر گردد یا ۱۲ ساعت از استحقاقی کسر گردد.
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
رایگان
فیش حقوقی بساز
قرارداد کار ببند
مشاوره بگیر