سوال کاربر : شرایط بازنشستگی زنان در سال ۱۴۰۰ با حقوق ۲۰ و ۲۵ و ۳۰ روزه چیست؟

در حال حاضر ۲۰ سال سابقه واریز بیمه دارم و به صورت مشمول قانون کار مشغول به کار هستم. سن من ۴۶ سال است. شرایط مختلف بازنشستگی خانم‌ (زنان) با حقوق مستمری ۲۰ روزه و ۲۵ روزه و ۳۰ روزه در چه حالتی به من تعلق می‌گیرد؟

تصمیم دارم ۵ سال دیگر بیمه واریز کنم که در ۵۱ سالگی ۲۵ سال سابقه واریز بیمه خواهم داشت.

آیا کارفرما می‌تواند با واریز یکجای ۵ سال دیگر سابقه من را به ۳۰ سال برساند و مبلغ واریز یکجای بیمه چقدر می‌شود؟

اگر در دو سال آخر بیمه پردازی با حقوق حداکثر بیمه واریز شود آیا ممکن است تامین اجتماعی آن را قبول نکند؟ شرایط بازنشستگی زنان با ۱۵ سال سابقه چیست؟

پاسخ به : شرایط بازنشستگی زنان در سال ۱۴۰۰ با حقوق ۲۰ و ۲۵ و ۳۰ روزه چیست؟

حداقل شرایط بازنشستگی زنان در قانون تامین اجتماعی به صورت زیر است:

۱-سن ۴۵ سال و سابقه بیمه ۳۰ سال با حقوق و مستمری بازنشستگی زنان ۳۰ روزه و کامل

۲-سن ۵۵ سال و سابقه بیمه ۲۰ سال با حقوق و مستمری بازنشستگی زنان ۳۰ روزه

۳-صرفا برای زنان و خانم‌های شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار با سن ۴۲ سال و سابقه بیمه ۲۰ سال با حقوق و مستمری بازنشستگی زنان ۲۰ روزه.

۴- سن از ۴۲ تا ۵۵ سال با سابقه ۲۰ سال و بیشتر، برای زنان و خانم‌های شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار به نسبت سنوات پرداخت بیمه حقوق و مستمری بازنشستگی زنان تعلق می‌گیرد.

بنابراین شرایط بازنشستگی زنان در سال ۱۴۰۰ که شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار هستند اگر در سن ۴۲ سال و بالاتر، سابقه ۲۵ سال آنان تکمیل شود می‌توانند درخواست بازنشستگی زنان بدهند و با مستمری و حقوق ۲۵ روزه بازنشسته شوند.

شرایط بازنشستگی زنان با ۱۵ سال سابقه، طبق شرایط بازنشستگی زنان در سال ۱۴۰۰ که در بالا اشاره شد به این صورت است که اگر سن زنان به ۵۵ سال کامل رسید و سابقه واریز بیمه ۱۵ سال باشد می‌توانند با حقوق و مستمری ۱۵ روز بازنشسته شوند.

واریز یکجای حق بیمه باقی مانده فقط در یک حالت وجود دارد. اگر سن زنان به ۵۵ سال تمام رسید و سابقه بیمه آنان از ۱۰ سال کمتر باشد این زنان می‌توانند با واریز یکجای حق بیمه باقی مانده تا ۱۰ سال بازنشسته شوند و حقوق و مستمری ۱۰ روزه دریافت کنند.

امکان واریز یکجای بیمه برای سابقه بالاتر از ۱۰ سال و در سن کمتر از ۵۵ سالگی وجود ندارد.

شرایط بازنشستگی زنان در سال ۱۴۰۰ شاغل در کارهای سخت و زیان آور

شرایط عمومی بازنشستگی با بیمه عادی در بالا توضیح داده شد. اگر زنان در مشاغل سخت و زیان آور مشغول به کار باشند می‌توانند از سنوات ارفاقی این سوابق استفاده کنند.

شرایط بازنشستگی سخت و زیان آور زنان در سال ۱۴۰۰ به این صورت است که:

-اگر ۲۰ سال سابقه سختی کار متوالی داشته باشند بدون شرط سنی و با حقوق کامل (۳۰ روز) می‌توانند بازنشسته می‌شوند.

-اگر ۲۳.۵ سال سابقه سختی کار متناوب داشته باشند می‌توانند بدون شرط سنی بازنشسته ‌شوند و حقوق و مستمری ۳۵ روز بازنشستگی زنان را دریافت می‌کنند.

-اگر در سن ۴۵ سال تمام ۲۰ سال سابقه سختی کار زنان داشته باشند می‌توانند با حقوق ۳۰ روزه بازنشسته شوند.

-در سایر موارد که کل مدت اشتغال زنان در کارهای سخت و زیان آور کمتر از مقادیر گفته شده باشد و یا مدتی سختی کار داشته باشند و مدتی بیمه عادی و مشاغل عادی داشته باشند، حق بیمه کارهای سخت و زیان آور زنان ۱.۵ برابر حساب شده و با ۱ برابر سایر بیمه‌های عادی جمع می‌شود. سپس مجموع سابقه به دست آمده به این روش با شرایط بازنشستگی گفته شده در ابتدای این پاسخ تطبیق داده می‌شود.

مقالات مرتبط زیر را نیز مطالعه کنید!

۸ دیدگاه دربارهٔ «سوال کاربر : شرایط بازنشستگی زنان در سال ۱۴۰۰ با حقوق ۲۰ و ۲۵ و ۳۰ روزه چیست؟»

 1. سلام
  بنده خانم با۵۷سال سن و۲۵سال بیمه تامین اجتماعی و نیروی پیمانی شاغل در یکی از ادارات دولتی هستم که میخواهم از مزایای بازنشستگی پیش از موعد و با۳۰روز حقوق استفاده کنم.
  ضمنا سرپرست خانوار هستم و همسر ایثارگر متوفی هستم.
  لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام
   در صورتی مشمول قانون تامین اجتماعی باشید می توانید با این شرایط درخواست بازنشستگی بدهید و حداقل حقوق مستمری کامل تامین اجتماعی را دریافت کنید.

 2. با ۲۱سال و ۷ ماه پرداخت بیمه و سن ۵۲.سال و نیم.در رشته پزشکی تخصص زنان و زایمان می‌توان با ۳۰روز حقوق بازنشسته بشوم؟

  1. سلام
   حداقل شرایط بازنشستگی برای زنان کارگر با حقوق کامل ۳۰ سال سابقه واریز بیمه و ۴۵ سال سن است.
   در سن بالای ۴۲ سال، با سابقه بیشتر از ۲۰ سال بازنشستگی با مستمری به نسبت کارکرد قابل درخواست است.

 3. با سلام من در حال حاضر ۱۸سال و ۴ماه سابقه خدمت در علوم پزشکی دارم و با ۲۰ سال میخواهم بازنشسته شوم اما اداره ما میگویند همچین قانونی نیست و شما باید حداقل ۲۵ سال سابقه داشته باشید میخواستم راهنمایی بگیرم که چطور می توانم به این حق برسم و سوال دیگر با ۲۰ سال چند روز حقوق تعلق می گیرد؟

  1. سلام
   در ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی کارگران زن می توانند با ۲۰ سال سابقه بیمه و ۴۲ سال سن با حقوق مستمری ۲۰ روز بازنشسته شوند.
   شرط‌ها ۱-بیمه تامین اجتماعی ۲-آخرین واریز بیمه به صورت کارگری

 4. سلام و عرض ادب
  کسی که سالهای آخر بازنشستگی بیمه بیکاری میگیره رو حقوقش تاثیر داره.ایا با پرداخت ۲۶سال سابقه بیمه اجباری و گرفتن بیمه بیکاری در پایان سال جز حداقل بگیرها هستم ممنونم توصیح کامل بفرمایید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ کامل نگرفتید؟
برای دریافت مشاوره تخصصی قانون کار
حقوق دستمزد-قرارداد کار- تصفیه حساب کارگران -شکایت اداره کار - سخت و زیان آور - حوادث و بیماری‌های کار-بیمه بیکاری - بازنشستگی کارگران