نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
page
dwqa-question
dwqa-answer
e-landing-page
wpforms

سوال کاربر : شرایط بازنشستگی زنان در سال 1400 با حقوق 20 و 25 و 30 روزه چیست؟

در حال حاضر 20 سال سابقه واریز بیمه دارم و به صورت مشمول قانون کار مشغول به کار هستم. سن من 46 سال است. شرایط مختلف بازنشستگی خانم‌ (زنان) با حقوق مستمری 20 روزه و 25 روزه و 30 روزه در چه حالتی به من تعلق می‌گیرد؟

تصمیم دارم 5 سال دیگر بیمه واریز کنم که در 51 سالگی 25 سال سابقه واریز بیمه خواهم داشت.

آیا کارفرما می‌تواند با واریز یکجای 5 سال دیگر سابقه من را به 30 سال برساند و مبلغ واریز یکجای بیمه چقدر می‌شود؟

اگر در دو سال آخر بیمه پردازی با حقوق حداکثر بیمه واریز شود آیا ممکن است تامین اجتماعی آن را قبول نکند؟ شرایط بازنشستگی زنان با 15 سال سابقه چیست؟

پاسخ به : شرایط بازنشستگی زنان در سال 1400 با حقوق 20 و 25 و 30 روزه چیست؟

حداقل شرایط بازنشستگی زنان در قانون تامین اجتماعی به صورت زیر است:

1-سن 45 سال و سابقه بیمه 30 سال با حقوق و مستمری بازنشستگی زنان 30 روزه و کامل

2-سن 55 سال و سابقه بیمه 20 سال با حقوق و مستمری بازنشستگی زنان 30 روزه

3-صرفا برای زنان و خانم‌های شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار با سن 42 سال و سابقه بیمه 20 سال با حقوق و مستمری بازنشستگی زنان 20 روزه.

4- سن از 42 تا 55 سال با سابقه 20 سال و بیشتر، برای زنان و خانم‌های شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار به نسبت سنوات پرداخت بیمه حقوق و مستمری بازنشستگی زنان تعلق می‌گیرد.

بنابراین شرایط بازنشستگی زنان در سال 1400 که شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار هستند اگر در سن 42 سال و بالاتر، سابقه 25 سال آنان تکمیل شود می‌توانند درخواست بازنشستگی زنان بدهند و با مستمری و حقوق 25 روزه بازنشسته شوند.

شرایط بازنشستگی زنان با 15 سال سابقه، طبق شرایط بازنشستگی زنان در سال 1400 که در بالا اشاره شد به این صورت است که اگر سن زنان به 55 سال کامل رسید و سابقه واریز بیمه 15 سال باشد می‌توانند با حقوق و مستمری 15 روز بازنشسته شوند.

واریز یکجای حق بیمه باقی مانده فقط در یک حالت وجود دارد. اگر سن زنان به 55 سال تمام رسید و سابقه بیمه آنان از 10 سال کمتر باشد این زنان می‌توانند با واریز یکجای حق بیمه باقی مانده تا 10 سال بازنشسته شوند و حقوق و مستمری 10 روزه دریافت کنند.

امکان واریز یکجای بیمه برای سابقه بالاتر از 10 سال و در سن کمتر از 55 سالگی وجود ندارد.

شرایط بازنشستگی زنان در سال 1400 شاغل در کارهای سخت و زیان آور

شرایط عمومی بازنشستگی با بیمه عادی در بالا توضیح داده شد. اگر زنان در مشاغل سخت و زیان آور مشغول به کار باشند می‌توانند از سنوات ارفاقی این سوابق استفاده کنند.

شرایط بازنشستگی سخت و زیان آور زنان در سال 1400 به این صورت است که:

-اگر 20 سال سابقه سختی کار متوالی داشته باشند بدون شرط سنی و با حقوق کامل (30 روز) می‌توانند بازنشسته می‌شوند.

-اگر 23.5 سال سابقه سختی کار متناوب داشته باشند می‌توانند بدون شرط سنی بازنشسته ‌شوند و حقوق و مستمری 35 روز بازنشستگی زنان را دریافت می‌کنند.

-اگر در سن 45 سال تمام 20 سال سابقه سختی کار زنان داشته باشند می‌توانند با حقوق 30 روزه بازنشسته شوند.

-در سایر موارد که کل مدت اشتغال زنان در کارهای سخت و زیان آور کمتر از مقادیر گفته شده باشد و یا مدتی سختی کار داشته باشند و مدتی بیمه عادی و مشاغل عادی داشته باشند، حق بیمه کارهای سخت و زیان آور زنان 1.5 برابر حساب شده و با 1 برابر سایر بیمه‌های عادی جمع می‌شود. سپس مجموع سابقه به دست آمده به این روش با شرایط بازنشستگی گفته شده در ابتدای این پاسخ تطبیق داده می‌شود.

مقالات مرتبط زیر را نیز مطالعه کنید!

59 دیدگاه دربارهٔ «سوال کاربر : شرایط بازنشستگی زنان در سال 1400 با حقوق 20 و 25 و 30 روزه چیست؟»

 1. سلام من 18سال کارمند تامین اجتماعی هستم چطور میتوانم با 20 سال سابقه بازنشسته شوم راهنمایی بفرمایید چکار کنم راه حل چیست

 2. سلام وقتتون بخیر. من خانمی هستم با ۱۵ سال سابقه بیمه و ۴۰ سال سن. این ۱۵ سال حدود هفت سالش را خودم بیمه آزاد پرداخت کردم. الان میتونم با این سن و سابقه بیمه درخواست بازنشستگی کنم؟
  ممنون از لطفتون

  1. زهرا هاشمی

   با سلام
   متن مقاله را مطالعه کنید. به صورت کامل توضیح داده است.

 3. سلام خانمم ۴۵ ساله هست با سابقه کار ۲۰ سال آیا میتواند بازنشسته بشود با چه قدر حقوق. تشکر راهنمایی کنید.

  1. زهرا هاشمی

   با سلام
   در صورتی که خانمی در مشاغل مشمول به قانون کار مشغول به کار باشد در سن بالای 42 سال میتواند با نسبت سابقه بیمه بازنشسته شود و مستری‌اش به نسبت پرداخت میشود. توضیحات کامل در متن مقاله توضیح داده شده است.

 4. سلام من زن سرپرست خانوار هستم کارمند بهزیستی هستم با ۲۶سابقه برای باز نشستگی اقلام کنم ۳۰ روز حقوق بهم میدن

  1. سلام
   بستگی به سن دارد. با این سابقه در صورتی که سن بالای 55 باشد و مستمری محاسبه شده از حداقل مستمری کامل کمتر باشد، حداقل مستمری کامل پرداخت می شود.

 5. سلام من ۱۰سال بیمه دارم الان یکسال بیمه ۲۰روزازکارفرمامیشم ۱۰روزخودم میدم الان مشکل دارم نبایدکارکنم به من کارافتادگی تعلق میگیره بااین بیمه

 6. رضوان امین

  سلام من کارمند رسمی پزشک عمومی وزارت بهداشت هستم و۵۳ سال سن دارم و۲۵ سال ونیم سابقه کار دارم آیا می تونم با سی روز حقوق در این سن بازنشسته شوم یا باید ۵۵ سال سن داشته باشم که با سی روز حقوق بازنشسته شوم آیا حتما باید سازمان مربوطه موافقت کند یا با درخواست خود بازنشسته می شوم نزدیکترین سن برای بازنشستگی من کی است وسنوات حقوقی چند روز است ?

 7. باسلام
  کارمند دولت اگر زن باشد با ۲۵ سال سابقه کار و ۵۰ سال سن می تواند بازنشسته شود؟؟

  1. کارمند دولت اگر زن باشد با ۲۵ سال سابقه کار و ۵۰ سال سن می تواند بازنشسته شود؟؟

  2. زهرا هاشمی

   بازنشستگی زنان در 42 سالگی با 20سال سابقه کار صرفا به مشمولین قانون کار تعلق میگیرد. اگر کارمند زن بخواهد از این مزایا استفاده کند اولا باید سوابق موجود وی در صندوق تامین اجتماعی باشد و سپس از کار کارمندی خود استعفا داده و مدتی را بیمه کارگری واریز کند. مدت در قانون کار تعریف نشده حتی با دو، سه و چاهار ماه هم میتواند درخواست بازنشستگی بدهد.

 8. سلام خانمی هستم با 20سال سابقه و 41 سال. بیماری سرطان پستان گرفتم . یه فرزند زیر شش سال دارم . آیا میتونم تقاضای بازنشستگی کنم با بیست روز حقوق ؟

 9. سلام
  دوتا سوال دارم از خدمتتون
  من 8 سال ونیم سابقه دارم.الان درصورت بارداری و مرخصی زایمان سابقم 10 سال میشه.(9ماه باداری 9 ماه مرخصی زایمان) اگر بعد از اتمام مرخصی زایمان بخوام از ایام بیکاری استفاده کنم (کارفرما گفته بعد از مرخصی زایمان نیاز بهم نداره) درصورتی که نیاز نداشته باشه و نامه عدم نیاز نده بهم میتونم استفاده کنم از بیمه بیکاری؟اخه شنیدم یک ماه باید برگردی سرکار!!!!
  سوال دومم اینه که من بعداز این تاریخ یعنی بعد از مرخصی زایمان درصورتیه که شامل بیمه بیکاری نشدم یا حتی بعد از پایان بیمه بیکاری بخوام خودم حق بیممو واریز کنم و جایی نرم واسه کار .آیا شامل قانون بازنشستگی 20 سال و 42 سال برای زنان میشم؟ >در صورتی که کامل واریز کنم در 43 سالگی 20 سال سابقه میشم>

 10. سلام
  با ۵۲ سال سن و ۲۰ سال سابقه بیمه تامین اجتماعی ، بیمه چند روزه بازنشست میکنه ؟

  1. سلام ۱۶ و خردی سال سابقه بیمه دارم و سنم ۵۳ سال است چکارکنم حقوق کامل ۳۰ روز بگیرم .سالیان دور کارمی کردم ولی بیمه منو پرداخت نکردند وقابل اثبات است ولی ان شرکتها منحل شده است

  2. سلام
   اگر امکان اثبات اشتغال سال های گذشته رو ولو اینکه شرکت ها منحل شده اند داشته باشید بیمه سوابق با رای اداره کار را می توان به سوابق بیمه اضافه کرد.
   در حالت عادی مردان با سن کمتر از 60 سال باید 30 سال بیمه و زنان در سن کمتر از 55 سال باید 30 سال بیمه داشته باشند و در سن بالای آن 20 سال.

 11. سلام
  با ۵۲ سال سن و ۲۰ سال سابقه بیمه تامین اجتماعی ، بیمه چند روز حقوق حساب میکنه ؟

 12. درود
  من ۵۲ سال سن دارم با ۲۵ سال سابقه بیمه و قرارداد کارمندی آیا میتوانم درخواست بازنشستگی کنم؟ از چه طریقی ؟ و آیا سی سال سابقه بیمه میگیرم. سپاس

 13. سمیه شریفی

  سلام.روزگارتون بخیر
  من ۴۲ سال دارم و ۱۸ سال سابقه بیمه ، که چندسالی است که بیکار شدم خودم پرداخت میکنم…. اگه این ۲ سال آخر رو بیمه اجباری پرداخت کنم یعنی کارفرما پرداخت کنه ، میتونم بازنشسته بشوم؟؟؟؟ سپاس از شما

 14. سلام من با سن 55 سال و سابقه ی بیمه 27 سال میتوانم با سی روز حقوق بازنشسته شوم ؟

 15. سلام وعرض ادب
  ۲۱سال سابقه بیمه دارم با۳۹سال سن
  ۴۲سالم بشه سابقه بیمه من میشود ۲۴سال چندروز حقوق به من تعلق میگیرد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیش حقوقی بساز
قرارداد کار تنظیم کن
مشاوره بگیر
چگونه خیلی راحت ریز حقوق و مزایای 1402 خود یا کارکنان خود را دقیق محاسبه کنید؟
برای دریافت آنلاین و فوری فیش حقوقی 1402 قانون کار
پایه سنوات تجمیعی، مزد شغل، حق مسکن، بن کارگری، حق اولاد، اضافه کاری، شب کاری، نوبت کاری، جمع کاری، ماموریت، حق بیمه، مالیات حقوق...
طبق آخرین مقررات و همه در یک برگه PDF قابل چاپ به شکل فیش حقوقی (رایگان و حرفه‌ای)