3 مثال برای آموزش آنلاین محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی

نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی

همیشه یکی از دغدغه های کارگران و سایر بیمه شدگان این است که حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی آنان چقدر حقوق خواهند شد؟

حقوق بازنشستگی و نحوه ی محاسبه حقوق بازنشستگی در قانون تامین اجتماعی از فرمول و روابط  خاصی تبعیت می کند.

سوالات بسیار زیادی از جانب کاربران سایت کارتابان دات کام پرسیده می شود که حقوق بازنشستگی من چقدر خواهد شد؟

بنابراین تصمیم گرفتیم با این مقاله و فایل ویدیویی قوانین و مقررات حقوق بازنشستگی و نیز فرمول و نحوه ی محاسبه آن را آموزش دهیم.

مواد قانونی محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی

در ماده 77 قانون تامین اجتماعی میزان مستمری بازنشستگی یک سی ام متوسط مزد یا حقوق ضرب در سنوات پرداخت بیمه به شرطی که از سی و پنج سی ام متوسط مزد یا حقوق تجاوز نکند تعریف شده است.

منظور از متوسط حقوق میانگین حقوقی است که بر مبنای آن در دوسال آخر بیمه واریز شده است.

نحوه ی محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی

با توجه به تعریف بالا برای محاسبه حقوق بازنشستگی باید از دو چیز اطلاع کامل داشته باشیم:

1-میانگین حقوق دوسال آخر

2-سنوات یا سابقه پرداخت بیمه

برای محاسبه میانگین حقوق دو سال آخر باید حقوق 24 ماه آخر را باهم جمع کرده و تقسیم بر 24 بکنیم.

سنوات خدمت هم مجموع کل روزهایی هست که برای آن بیمه واریز شده است. نکته این است که در محاسبه سنوات و سابقه بیمه از روز به جای ماه و سال استفاده می شود و در نهایت تعداد روز بیمه به ماه و سال تبدیل می شوند.

با توجه به توضیحات فوق اگر کسی به یکی از اطلاعات ضروری محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی دسترسی نداشته باشد نمی تواند حقوق بازنشستگی را محاسبه و اعلام نماید.

بنابراین اغلب سوالاتی که در سایت کارتابان در این خصوص پرسیده می شوند قابل پاسخگویی به صورت رقم ریالی نیستند. ولی برخی مشاغل هستند که یا با حداقل حقوق قانون کار بیمه واریز می کنند و یا باضریب جزئی بالاتر. در چنین مشاغلی معمولا حقوق بازنشستگی حداقل حقوق قانون کار خواهد بود.

فرمول محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی

از متن ماده 77 قانون کار فرمول محاسبه حقوق بازنشستگی به دست می آید:

فرمول محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی

منظور از مستمری بازنشستگی همان مبلغی هست که به صورت ماهیانه به بازنشستگان پرداخت می گردد. در اصطلاح عامیانه به مستمری بازنشستگی حقوق بازنشستگی گفته می شود.

 نحوه دسترسی به اطلاعات سابقه بیمه و میانگین حقوق دو سال آخر

تنها مرجعی که اطلاعات سابقه بیمه پردازی را به صورت دقیق دارد سازمان تامین اجتماعی است. سوابق بیمه افراد از ابتدای شروع بیمه در پرونده بیمه هر فرد در شعبات تامین اجتماعی ثبت و ضبط می گردد و تا سالیان حفظ می شود. در سال های قبل پرونده ها به صورت کاغذی و فیزیکی بود و که هر فرد باید با مراجعه حضوری به شعبات تامین اجتماعی درخواست محاسبه سابقه بیمه و … را انجام می داد. با توجه به اینکه ممکن بود افراد در شعبات مختلف تامین اجتماعی بیمه پردازی داشته باشند لذا دسترسی به سابقه بیمه اغلب با سختی و مشکلاتی هم برای بیمه شدگان و هم برای سازمان تامین اجتماعی همراه بود.

در سال های اخیر تمام پرونده های تامین اجتماعی الکترونیکی شده و به صورت متمرکز برای تامین اجتماعی و بیمه شدگان قابل دسترسی هستند.

در راستای خدمات الکترونیکی تامین اجتماعی امکان دسترسی مجازی به سوابق بیمه ای و نیز سایر خدمات تامین اجتماعی مانند درخواست دفترچه درمان درگاه خدمات الکترونیک تامین اجتماعی به آدرس زیر ایجاد شده است.

برای استفاده از خدمات اینترنتی و الکترونیکی تامین اجتماعی ابتدا باید از طریق کارگزاری های تامین اجتماعی و یا شعبات تامین اجتماعی نام کاربری و رمز عبور دریافت کرده باشید.

برای آموزش نحوه ثبت نام و دریافت نام کاربری و ورود به سیستم خدمات الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی ویدیوی زیر را مشاهده فرمایید.

طرز استفاده از درگاه خدمات الکترونیک تامین اجتماعی برای محاسبه مستمری

پس از مراجعه به درگاه خدمات الکترونیک تامین اجتماعی صفحه اصلی درگاه نمایش داده می شود. در این صفحه بر روی دکمه ورود کلیک نمایید.

طرز استفاده از درگاه خدمات الکترونیک تامین اجتماعی

سپس صفحه ورود به شکل زیر باز می شود که در کادر بالا کد ملی که همان نام کاربری شما است و در کادر پایین رمز عبور را وارد کرده و در نهایت دکمه ورود را کلیک نمایید تا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به سیستم تامین اجتماعی

محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی به صورت آنلاین

در صفحه اول حساب کاربری سه پنجره (منو) وجود دارد که یکی ویژه کارفرمایان و یکی ویژه بیمه شدگان و آخری ویژه بازنشستگان است.

در بحث محاسبه آنلاین حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی از پنجره بیمه شدگان گزینه بازنشستگی را کلیک کنید.

محاسبه آنلاین حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی

در مقابل گزینه بازنشستگی دو زیر پنجره با عناوین نحوه محاسبه مبلغ بازنشستگی و درخواست بازنشستگی باز می شود. در ادامه گزینه نحوه ی محاسبه مبلغ بازنشستگی را کلیک نمایید تا به صفحه محاسبات آنلاین حقوق بازنشستگی هدایت شوید.

نحوه محاسبه مبلغ بازنشستگی و درخواست بازنشستگی

در صفحه محاسبات آنلاین بازنشستگی دوقسمت وجود دارد:

محاسبات اتوماتیک و خودکار بازنشستگی

قسمت بالا محاسبات اتوماتیک و خودکار بازنشستگی است. در این قسمت ارقام از روی سابقه بیمه و حقوق مبنای واریز بیمه استخراج شده  است و کاربر نمی تواند آن ها را تغییر دهد.

چنانچه بیمه شده در ماه آخر خود باشد که بعد بلافاصله بازنشسته خواهد شد مبلغ نمایش داده شده در خانه آخر مبلغ استحقاقی مستمری وی خواهد بود.

چنانچه هنوز زمان و موعد بازنشستگی بیمه شده فرا نرسیده باشد این رقم بر اساس آخرین اطلاعات سابقه بیمه محاسبه و نمایش داده دمی شود.

قسمت پایین صفحه مربوط به محاسبه دستی حقوق بازنشستگی است. چنانچه فردی بخواهد به صورت دستی سنوات پرداخت بیمه و میانگین حقوق دو سال آخر را در حالت های مختلف وارد نماید می تواند از این قسمت استفاده کند.

3 مثال محاسبه حقوق بازنشستگی

برای درک بهتر مساله سه مثال با استفاده از سامانه محاسبه آنلاین حقوق بازنشستگی حل شده است.

مثال 1: فرض کنیم میانگین حقوق بیمه شده مردی مبلغ 25 میلیون ریال باشد. اگر این بیمه شده 10 سال سابقه بیمه داشته باشد و دارای 60 سال تمام سن باشد مستمری بازنشستگی وی چقدر خواهد شد.

حل: با توجه به اینکه در سن شصت سالگی تمام بیمه شده می تواند با سابقه 10 الی 20 سال به نسبت سابقه بیمه بازنشسته شود لذا با استفاده از محاسبات آنلاین مبلغ مستمری وی 8.333.334 ریال خواهد شد.

مدت سابقه پرداخت حق بیمه
(سال)
میانگین دستمزد دو سال آخر(ریال)مبلغ استحقاقی مستمری
(ریال)
1025،000،0008،333،334
3 مثال محاسبه حقوق بازنشستگی

مثال 2: اگر بیمه شده ی مردی با میانگین حقوق 25 میلیون ریال در پنجاه سال تمام دارای 30 سال سابقه بیمه باشد، مستمری بازنشستگی وی چقدر خواهد بود.

حل: حد نصاب بازنشستگی عادی برای مردان در 50 سال سن تمام رسیدن به 30 سال تمام سابقه بیمه است. پس این بیمه شده می تواند بازنشسته شود.

با استفاده از محاسبات آنلاین مبلغ مستمری وی 25.000.000 ریال خواهد شد.

مدت سابقه پرداخت حق بیمه
(سال)
میانگین دستمزد دو سال آخر(ریال)مبلغ استحقاقی مستمری
(ریال)
3025،000،00025،000،000
3 مثال محاسبه حقوق بازنشستگی

 مثال 3: چنانچه یک نفر بیمه شده دارای 35 سال سابقه واریز بیمه باشد و میانگین حقوق دو سال آخر وی 25 میلیون ریال باشد مستمری بازنشستگی وی چقدر خواهد شد؟

حل: در صورتی که سابقه بیمه تامین اجتماعی 35 سال تمام باشد بیمه شده بدون شرط سنی بازنشسته می شود.

با استفاده از محاسبات آنلاین حقوق بازنشستگی این بیمه شده مبلغ 29.166.167 ریال خواهد بود.

مدت سابقه پرداخت حق بیمه
(سال)
میانگین دستمزد دو سال آخر(ریال)مبلغ استحقاقی مستمری
(ریال)
3525،000،00029،166،667
3 مثال محاسبه حقوق بازنشستگی

مقایسه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی سه حالت مختلف

 1. میانگین حقوق دو سال آخر در هرسه مثال مشابه هم است.
 2. در مثال اول سابقه بیمه 10 سال در مثال دوم سابقه بیمه 20 سال و در مثال سوم سابقه بیمه 35 سال است.

ملاحظه می شود که با یکسان بودن میانگین حقوق دو سال آخر هر چقدر سابقه واریز بیمه بیشتر باشد حقوق بازنشستگی بیمه شده بیشتر خواهد بود.

نوشته های مشابه

128 دیدگاه

 1. با سلام بنده 30 سال و هفت ماه سابقه پرداخت بیمه بصورت مستمر را دارم . درخواست بازنشستگی دادم تمام مراحل طی شده ( البته بصورت غیرحضوری) در مرحله آخر که صدور حکم هست بیمه تامین اجتماعی گفته پرداختی شما زیاد است باید 5 سال محاسبه شود . طی بازرسی که از کارگاه ما انجام دادند مورد خلاف برخورد نکردند فقط ذکر این مورد را داشتند که مزایای پرداختی از حکم شما بیشتر است . این موضوع را گفته اند . با حضور مدیر عامل شرکت در بیمه و دادن پاره از توضیحات که بنده این کار را انجام دادم به خاطر بار مالی ( تاثیر آن رو پایان کار و عیددی و …) هست با توجه به این توضیحات و با توجه به ماده 77 تامین اجتماعی آیا بیمه می تواند این کار را انجام دهد

 2. سلام آیا مواردی که در بالا توضیح دادین در سالهای آینده 1403و1404 و…هم به همین طریق خواهد بود ؟ یا در برنامه هفتم توسعه تغییر کرده است؟ اگه تغییر کرده است دقیقا چگونه محاسبه میشود؟

 3. در خود سایت آیا مقداری که برای مبلع استحقاقی مستمری نوشته شده است همان حقوق بازنشستگی است ؟ مثلا آیا در سال 1402 برای کسی که با 20 سال سابقه و حداقل حقوق بازنشسته شده است کمتر از 4 میلیون میشود ؟

  1. سلام
   برای شرایط فعلی مبلغ مشخص می شود.
   هم حالت دستی دارد که می توانید با ورود سابقه و میانگین مزد دو سال آخر محاسبه انجام دهید.

 4. سلام
  آیا نسبت 35 به 30 ضربدر متوسط حقوق 24 ماه آخر بیمه پردازی رعایت میشود؟

 5. آیا اگر بعد از 35 سال بیمه همچنان پرداخت شود مبنای محاسبه مستمری خواهد بود و یا پس از 35 محاسبه نخواهد شد؟

 6. سلام ، منظور از میانگین حقوق ، میانگین حقوقی که شامل بیمه پردازی میشه است ، یا کل حقوق ؟ یعنی به میزان حقوقهایی که شامل بیمه شده است نظرم است ، چون بعضی آیتم‌های حقوق بیمه پردازی ندارد مثل حق اولاد و مسکن و عائله مندی ،
  با تشکر
  حسینی

 7. سلام وقتتون بخیر
  میزان مستمری محاسبه شده در برنامه تامین من همراه با حق اولاد و چیز های دیگه هست یا اینکه فقط پایه حقوق هستش؟

  1. میانگین مزد و مستمری استحقاقی که در سامانه تامین اجتماعی نمایش داده میشود از روی کل مبلغ حق بیمه پرداختی محاسبه شده است.

 8. سلام. چندین سال است سقف بیمه پرداخت میشه. باتوجه به اینکه مبنای دو سال آخر جهت محاسبه مستمری در نظر گرفته میشه. آیا با 35 سال سابقه پرداخت بیمه اگر مستمری از سقف همان سالی که شخص میخواهد بازنشسته شود بیشتر شد. تامین اجتماعی پرداخت می نماید. یا سقف همان سال را مبنای مستمری قرار می دهد.

  1. با سلام
   با توجه به اینکه سقف واریز بیمه هر سال نسبت به سال قبل افزایش پیدا میکند بنابراین همیشه میانگین دستمزد دوسال آخر از سقف بیمه سال آخر کمتر خواهد شد و تامین اجتماعی طبق آن مستمری پرداخت خواهد کرد.

 9. با سلام
  اگر درخواست بازنشستگی در اواسط اسفند ماه باشد و 60 سال سن ما تمام شده باشد، ولی بعلت فرصت پرداخت حق بیمه، لیست بیمه بهمن و اسفند هنوز پرداخت نشده باشد آیا این دو ماه هم جزء سوابق بیمه محاسبه میشود ؟؟؟

  1. با سلام
   تمام کارگاه ها حداقل یک و برخی دو ماه فرصت پرداخت حق بیمه کارگران را دارند و این امری طبیعی است. در زمان درخواست بازنشستگی کلیه سوابق تا آن زمان محاسبه خواهند شد.

 10. سلام من ۴۵ سال سن دارم ۱۸ سال زیان آور هست ۳ سال بیمه بیکاری گرفتم ۱۸ ماه نظام وظیفه و ۱ سال تو شرکتی مشغولم شرایط بازنشستگیم چطور میشه؟

  1. با سلام
   سوابق تامین اجتماعی میتواند از دو قسمت تشکیل شود. سوابق بیمه عادی و سوابق بیمه سخت و زیان آور.
   سوابق بیمه سخت و زیان آور 1.5برابر محاسبه شده و با سوابق بیمه عادی جمع میشود. سابقه حاصل شده، با شرایط سنی بیمه شده تطبیق داده شده و در صورت اصول شرایط بازنشستگی، بیمه شده میتواند بازنشسته شود.

 11. با سلام بنده 22 سال سابقه بیمه پردازی دارم و سنم 46 سال هست با توجه به قانون 42 سال سن و 20 روز حقوق هر زمانی درخواست بدم مثلا 24 سال سابقه با 24 روز حقوق میانگین دو سال آخر بازنشسته میشم؟ منظورم اینه بین 20 تا 30 سال سابقه میتونم درخواست بازنشستگی با توجه به سالهای بیمه پردازی و با 20 تا 30 روز حقوق درخواست بدم باره 20 تا 30 کماکان بازه برای درخواست دادن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تسویه حساب کارکنان
فیش حقوقی بساز
قرارداد کار ببند
مشاوره بگیر